Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 13:20
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή δίσκοι

Title: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/22/01 at 15:02:28
--------------------------------------------------------------------------------
Eδώ και 3-4 μέρες έχω παρατηρήσει ότι ο ένας δίσκος μου δεν τρώει , κρύβεται συνέχεια και γενικά δεν έχει ευχάριστη διάθεση. Ο λόγος πιστεύω είναι ότι ότι τον κυνηγούν οι άλλοι 2 μεγαλύτεροι δίσκοι που έχω . Σε 1 μήνα περίπου θα αλλάξω ενυδρείο(μεγαλύτερο) αλλά φοβάμαι μήπως είναι αργά μέχρι τότε. Δεν θέλω να τον χάσω , τους έχω 3 χρόνια ,δυσκολεύτηκα πολύ να τους βρω και να τους συντηρήσω. Έχετε καμιά ιδέα να τον παρακινήσω να τρώει;(Δεν έχω δει αν τρώει την νύχτα)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Tolis on 12/22/01 at 20:39:25
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θελησα να πω τιποτα οταν ειδα την παρουσιαση του ενυδρειου σου, για να μην παρεξηγηθω...αλλα δεν μου αρεσαν καθολου 3 δισκοι σε 120 λιτρα νερο. Σιγουρα ξερεις τι κανεις , για να εχεις κρατησει το ενυδρειο καλα 3 χρονια, αλλα βλεπεις , καμμια φορα δεν αρκει να κραταμε σωστες παραμετρους νερου μονο. Οι δισκοι , σαν κιχλιδες που ειναι ( ναι, polleni, ειναι κιχλιδες ) αργα η γρηγορα αποφασιζουν να ιεραρχηθουν, κι εκει το μικρο μεγεθος του ενυδρειου ειναι καταστροφη για τον αδυνατο.
Ειναι δυσκολο να ταϊσεις ενα στρεσσαρισμενο ψαρι...προσπαθησε να ταϊζεις στη μια γωνια τους αλλους δυο και στην αλλη αυτον, και προσπαθησε να βαλεις ενα divider αν γινεται...και το κυριοτερο, προχωρα οσο συντομοτερα μπορεις στο μεγαλυτερο ενυδρειο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/22/01 at 21:01:38
--------------------------------------------------------------------------------
Η αλήθεια είναι ότι παραξηγήθηκα αλλά το ξεπερνώ. Όπως εσύ λες ότι τα 120 λ. νερό είναι λίγα για 3 δίσκους ,άλλοι "ειδικοί" και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει για τους δίσκους χρειάζονται περίπου 40 λ νερό ο καθένας. Ειλικρινά δεν βρίσκω άκρη , γι'αυτό συνεχίζω σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία .Ευχαριστώ για την συμβουλή.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Tolis on 12/22/01 at 21:21:16
--------------------------------------------------------------------------------
Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να κρατησεις δισκους και σε λιγοτερα απο 40 λιτρα/κομματι αν ξερεις τι κανεις, και επαναλαμβανω οτι το γεγονος οτι τους εχεις 3 χρονια σε ενα οριακο ενυδρειο αποδεικνυει οτι ξερεις τι κανεις.
Απλως οι ειδικοι με εισαγωγικα ή χωρις, ξεχνουν πολλες φορες οταν μιλανε για οριακες καταστασεις να αναφερουν οτι εχουν και εναλλακτικες λυσεις απο διπλα..μεγαλυτερα ενυδρεια, ή backup ενυδρεια αν δημιουργηθουν εντασεις, hospital tanks κλπ...
Μακρια απο μενα η ιδεα να θεωρηθω ειδικος...κι' ελπιζω να αστειευεσαι οταν λες οτι παρεξηγηθηκες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 12/23/01 at 00:52:48
--------------------------------------------------------------------------------
The tank is too small for Symphysodon discus and the smaller fish is harased from the bigger ones (maybe they have formed a pair). Use dither fish. Brachydanio rerio are okay for this purpose. Introduce 5 or 6 of them, and maybe the fish will be atracted from them and come out for some bites.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Tolis on 12/23/01 at 06:24:23
--------------------------------------------------------------------------------
There are already dither fish in the tank (see "Our tanks" in General) , "1 Angel fish , 5 neon , 2 cat fish 1 pleco" .
A friend of mine at Tom's boards has a 125gallon planted with 8 discus in and had a similar problem...he was forced to take the fish out and put it in his own tank.
I know this sounds funny for you African nerds ;D , but agressivity in discus (no matter how mild it looks) exists and has the same effects as with all cichlids : target fish gets stressed, hides in a corner and refuses to come out at feeding or any other time. If jimstath does not have a backup tank, I think a divider (and opaque if possible) is the only way, till he gets his new tank.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 12/24/01 at 00:42:57
--------------------------------------------------------------------------------
Symphisodon spp. are cichlids and due to this herritage can be very aggressive. Besides they do have other ways and techniques of communication than east africans.
Some say that large specimens if they are housed with smaller (younger ones) they liberate some enzymes or hormones that influence their apetite and due to that the smaller ones either they grow poorly or do not grow at all as larger fish pick the wicker to bother constantly till the wicker is dead from starvation and exceess of stress. Then they pick the next wicker specimen to harass and so on.
What I believe about this kind of fish is that they need a big tank (bigger than 300 liters) to house about five specimens, lots of bogwood and temperature not higher than 26 degrees Celcius (except someone wants them to spawn). Dark gravel and subdued lighting are prefered. Their water must be acidic and soft and colored from tanic and humus acids. Plenty of live, prepared or frozen foods rich in proteins (not mammalian proteins of course, so beafheart and alike stuff are better to be avoided as tubifex and red mosquito larvae too).
Glass worms, white mosquito larvae and brine shrimp are okay.
I think that our friend must take out the wick fish and isolate it in another tank, feed it heavily to regain its weight or he is going to loose it.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/26/01 at 07:34:14
--------------------------------------------------------------------------------
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε. Μην γράφετε άλλες λύσεις γιατί ο δίσκος μου ψόφησε χθές.Δεν μπόρεσα να τον γλυτώσω. :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: ASCCO1 on 12/26/01 at 11:18:42
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry to hear that :'( :-/
Δυστηχως αυτα ειναι τα ασχημα νεα που κανεις μας δεν θελει να ακουσει αλλα ουτε και του συμβουν!!!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: polleni on 12/26/01 at 19:01:42
--------------------------------------------------------------------------------
Ολοι μας χάνουμε ψάρια, κανείς δε μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο. Το γεγονός ότι χάσαμε ένα σημαίνει απλά ότι πρέπει να βρούμε το γιατί χάθηκε ώστε να μην επαναληφθεί. Σίγουρα τα 120 λίτρα από ό,τι φάνηκε (ανεξάρτητα από τους "ειδικούς") ΔΕΝ ήταν αρκετά. Ισχύουν ιδιαίτερες καταστάσεις με τα ψάρια και κάθε ένας από εμάς πρέπει να ξέρει πολλά πράγματα πριν φτάνει σε συμπεράσματα, ενώ από την άλλη πλευρα όλα τα ψάρια δεν είναι ίδια, έχουν και αυτά μία προσωπικότητα οπότε ακόμη και οι γενικοί κανόνες που διαβάζουμε πολλές φορές δεν ισχύουν. Ασχολούμαι μόνο με αφρικάνες και μπορώ να σου πω περιπτώσεις (από προσωπική εμπειρία) που θα έκαναν πολλά βιβλία να ξαναγραφτούν (ή εμένα να γράψω το δικό μου !!). Εχω μεγαλώσει μαζί 20 ψάρια τα οποία έφτασαν σε ηλικία ενός έτους στο ίδιο ενυδρείο των 100 λιτρων. Και όμως, με το που μετέφερα 2 από αυτά σε ένα ενυδρείο των 1300 λίτρων ξεκίνησε ένα κυνηγητό ανηλεές το οποίο κατέληξε στον θάνατο του ενός. Αυτό το 40 λίτρα ανά ψάρι είναι μία γενικότητα σαν και αυτή που λέει 2 λίτρα νερού / εκατοστό σωματικού μήκους (στην περίπτωση των δίσκων βγαίνει το ίδιο συμπέρασμα). Αυτό ισχύει και στις αφρικάνες αλλά στην πράξη δεν ισχύει ποτε. Υπάρχουν αφρικάνες που μπορούν να συμβιώσουν και σε λιγώτερα και υπάρχουν άλλες που ακόμη και 20 λίτρα / εκατοστό να δώσεις δεν σώζουν τον δεύτερο.

Απλά κάποιες γενικές θεωρίες. Ελπίζω να βοήθησαν.

Ξέρω τι σημαίνει να χάνεις ψάρι που το έχεις χρόνια, όλοι μας το έχουμε περάσει. Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα σκέφτομαι ότι αν βρω το τι έφταιξε, τουλάχιστον ο θάνατός του δεν θα πάει χαμένος !

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 12/28/01 at 13:57:56
--------------------------------------------------------------------------------
Λυπάμαι που έχασες το ψάρι, αλλά αυτή η απώλεια έδωσε σε όλους μας ένα μύνημα.
Το μύνημα που πήρα εγώ είναι το εξής:

Symphysodon discus & S. aequifasciata aequifasciata spp.

Οικογένεια :Cichlidae

Φυσικό περιβάλλον : Λεκάνη του Αμαζονίου, Rio Negro, και οι υγρότοποι αυτών των περιοχών. Ζουν και στα "μαύρα" και στα "λευκά" νερά. Διατηρούν και κρατούν (σχετικά μικρές) περιοχές κατά την εποχή της αναπαραγωγής, ενώ τον υπόλοιπο χρόνο ζούν σε ομάδες. Το φυσικό τους περιβάλλον αποτελείται από ρίζες υδρόφιλων φυτών, πεσμένους κορμούς κλπ. Θηρευτές. Τρέφονται με πλακτονικούς οργανισμούς, ασπόνδυλα, καρκινοειδή, προνύμφες και νύμφες εντόμων, σκουλήκια κλπ τα οποία συνήθως ψάχνουν στον πυθμένα.

Στέγαση στην αιχμαλωσία :
200 λίτρα ανά αναπαραγωγικό ζευγάρι. Ο πυθμένας καλύτερα χωρίς υπόστρωμα και το ενυδρείο χωρίς άλλα αντικείμενα εκτός από μία ανάποδη γλάστρα ή έναν "κώνο ζευγαρώματος". Το φως πρέπει να είναι πολύ χαμηλό.
1000 λίτρα είναι καλά για μιά μικρή ομάδα 8 ατόμων. Πολύ δυνατή φίλτρανση (Οι άρρωστοι χρησιμοποιούν μέχρι και διατάξεις αφαίρεσης πρωτεϊνών - protein skimmers). Πολλές ρίζες για κρυψώνες. Τα φυτά καλύτερα να αποφεύγονται, λόγω της έλλειψής τους από το φυσικό περιβάλλον των ζώων (λίγο φως, ολιγότροφο περιβάλλον) εκτός από κάποια μικροφύκη (άλγες). Εάν ντε και καλά θέλω φυτά τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσω κάποια που αντέχουν τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας, λόγω αναπαραγωγικής διαδικασίας, όπως τα Aponogeton madagascariensis, Echinodorus cordifolius, E. parviflorus, E. osiris. Πολύ λεπτή σκουρόχρωμη χαλαζιακή άμμος για πυθμένα.
καλύτερα να διατηρούνται μόνα τους (Species tank) χωρίς άλλα ψάρια. Ιδανικοί τους συγκάτοικοι τα Otocynclus affinis. Καλύτερα να εισάγουμε όλα τα ψάρια μαζί φροντίζοντας να είναι ίδιου μεγέθους και ηλικίας (και ίδια ποικιλία ακόμη καλύτερα). Πρέπει να κρατάω τα ψάρια σε καραντίνα για ενα με ενάμιση μήνα σε ένα "γυμνό" ενυδρείο, ώστε τα ζώα να συνηθίζουν στην ανθρώπινη παρουσία και τα ταϊζω με τροφές υψηλής περιεκτικότητας πρωτεϊνης πριν τα εισάγω στο ενυδρείο. Δεν θα ταίσω ποτέ τροφές με πρωτεϊνες θερμόαιμων ζώων (πχ θηλαστικών) όπως συκώτια και καρδιές μοσχαριού. Θα αποφεύγω επίσης - μετά βδελυγμίας - τις χειρονομίδες (tubifex) και τις κόκκινες προνύμφες κουνουπιού (red mosquito larvae).

Χημεία νερού :θερμοκρασία 26 Celsius (λιγότερο stress, ευκολότερο conditioning για αναπαραγωγή).
Μαλακό νερό (έως 6 dGH) και όξινο pH (περίπου 6..

Ρουτίνες

Για απλή διατήρηση, θα κάνω μερική αλαγή νερού 50% δύο φορές την εβδομάδα.

Για προετοιμασία αναπαραγωγής θα κάνω μερική αλαγή νερού 50% δύο φορές την ημέρα και θα ταίζω ζωντανές τροφές. Επίσης θα αυξήσω την φωτοπερίοδο (ώρες φωτός/24ωρο).

Για να γεννήσουν θα κάνω αλλάγή νερού με πιο μαλακό και όξινο νερό ώστε να κατέβω σε ολική σκληρότητα στους 2 dGH και pH στο 6.0. θα φροντίσω το νερό να είναι ελαφρά πιο κρύο από το νερό στο ενυδρείο και αν μπορώ θα χρησιμοποιήσω ένα διαχυτήρα για να δώσω την ψευδαίσθηση της βροχής. Aυξάνω την θερμοκρασία στους 28 και περιμένω ήσυχα λίγες ημέρες.

Εκκόλαψη (όχι λεπτομερειακά).
Φυσικός τρόπος: Αφήνω αυγά και/ή μωρά με τους γονείς. Μπορεί να χάσω τα αυγά από τους ίδιους τους γονείς. Τα τρώνε για διάφορους λόγους.

Τεχνητή εκκόλαψη: Παίρνω τα αυγά και τα τοποθετώ σε μικρό σκοτεινό ενυδρείο με νερό από το ενυδρείο που γεννήθηκαν. Χρησιμοποιώ ελάχιστη ποσότητα Ακριφλαβίνης για μυκητιάσεις και αερίζω πολύ πολύ ελαφρα τα αυγά.
Όταν εκκολαυθούν περιμένω ώσπου να κολυμπήσουν και να καταναλώσουν εντελώς το λεκκιθικό σάκκο τους. Έπειτα ταϊζω νεοεκκολαυθήσσα Artemia salina (Ao).

Τα μεταφέρω σε μεγαλύτερα ενυδρεία καθώς μεγαλώνουν ή τα χωρίζω, συνεχίζω τα καλά ταίσματα και τις μερικές αλλαγές νερού (100% ημερησίως) μιας και κάθε γέννα μπορεί να φτάσει και τα 600 αυγά.

have a happy aquatic new year (αυτό δεν μεταφράζεται εύκολα και το αφήνω ως έχει).







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Takis on 12/28/01 at 15:18:29
--------------------------------------------------------------------------------
Κάνε μας Ανδρέα μου λίγο πιο λιανά αυτά που γράφεις για τις αλλαγές του νερού. Όταν λέμε αλλαγή νερού 100%, εγώ καταλαβαίνω ότι αλλάζουμε όλο το νερό, και άρα δεν είναι μερική αλλαγή.!!! Κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ ή κάτι λες εσύ με τρόπο όχι σωστό!!!!
Τα υπόλοιπα βέβαια είναι σαφή. Δεν ξέρω πολλά για τους δίσκους, αλλά δεν ήξερα ότι χρειάζονται τόσο μεγάλες αλλαγές νερού!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/28/01 at 19:34:59
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ ξέρω ότι:
1.Αλλάζουμε το 20% του νερού κάθε βδομάδα.
2.To φως του ενυδρείου πρέπει να είναι έντονο για να μην βλέπουν οι δίσκοι έξω καλά ,λόγω ότι είναι ψάρια με πολύ stress και πανικοβάλλονται όταν βλέπουν απότομες κινήσεις.
3.Τα φυτά χρειάζονται για να κρύβονται όταν νοιώθουν stress.
4.H καλύτερη τροφή των δίσκων είναι η κατεψυγμένη(καρδιά μοσχαριού με χόρτα).Από τον καιρό που τη χρησιμοποίησα οι δίσκοι έχουν πιο λαμπερά χρώματα. Τα ταίζω φυσικά και ξηρή τροφή. :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: polleni on 12/28/01 at 20:15:18
--------------------------------------------------------------------------------
Χωρίς να είμαι "ειδικός" στους δίσκους από τα όσα έχω διαβάσει το 20% ανά εβδομάδα είναι πολύ λίγο. Ξέρω ότι οι περισσότεροι εκτροφείς αλλάζουν πάνω από 50% ημερησίως ενώ οι περισσότεροι από αυτούς χρησιμοποιούν βρόχινο νερό ή νερό από αντίστροφη όσμωση !! Οι δίσκοι ζουν σε μέρη με τεράστιες παροχές νερού και αυτό κάνει τις μεγάλες αλλαγές απαραίτητες. Το 20% ανά εβδομάδα είναι λίγο ακόμη και για τις Αφρικάνικες κιχλίδες οι οποίες χρειάζονται μικρότερες αλλαγές από τους δίσκους. Αυτό που ανέφερε ο Ανδρέας περί της έκκρισης ειδικών ορμονών που αναστέλλουν την αύξησή τους είναι τεκμηριωμένο και ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσει κανείς είναι αραιώνοντάς το με συχνές και μεγάλες αλλαγές/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/28/01 at 20:30:43
--------------------------------------------------------------------------------
Χρησιμοποιώ βρόχινο νερό είναι απαραίτητο για τους δίσκους μιας και το ph είναι πολυ χαμηλό ,ειδικά τώρα τον χειμώνα που βρέχει συχνά. Το καλοκαίρι αλλάζω το 50% του νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 12/28/01 at 20:35:35
--------------------------------------------------------------------------------
Και την θερμοκρασία την διατηρώ στους 29 c γιατί ζουν στα ζεστά νερά του Αμαζονίου. Επίσης ρίχνω το black Tetra για να μαυρίσει το νερό λίγο μιας και ο ποταμός RIO NEGRO πήρε την ονομασία του από το μαύρο νερό που έχει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Tolis on 12/28/01 at 21:24:31
--------------------------------------------------------------------------------
Επιτρεψτε μου να επιμεινω για το συγκεκριμενο φυτο - Aponogeton magadascariensis.. Πολλα παλιοτερα κυριως βιβλια εχουν καποιες πληροφοριες για μια ομαδα φυτων η ψαριων που εχουν κοινα σημεια και ομοιοτητες, βασισμενες σε εμπειρια ενος ή δυο μονο αντιπροσωπων της ομαδας, και γενικευμενες για ολη την ομαδα. Με την εξαπλωση του διαδικτυου που επιτρεπει σε πολυ περισσοτερους χομπιστες και (ή) επαγγελματιες να μοιραστουν τις εμπειριες τους για καποιο συγκεκριμενο ειδος, πολλες απο τις παλιες γενικευμενες πληροφοριες εχουν αλλαξει.
(Για το συγκεκριμενο φυτο οι πηγες μου ειναι ο Atlas του Baench, πολλα posts σε φορουμς για φυτα, και το APD).

Το βροχινο νερο αναφεροταν παρα πολυ στην παλια βιβλιογραφια ως καλη πηγη για ενυδρεια με αναγκες πολυ μαλακου νερου. Με την σημερινη κατασταση ομως στην ατμοσφαιρα, εκτος κι αν καποιος ζει πολυ μακρια απο αστικα κεντρα και απο εργοστασια, το βροχινο νερο εχει πολλες πιθανοτητες να περιεχει διαφορα τοξικα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: polleni on 12/28/01 at 23:26:39
--------------------------------------------------------------------------------
Τρανή απόδειξη τούτου η γυψοποίηση που υπέστησαν τα μάρμαρα της Ακρόπολης !!

Ο ποταμός Rio Negro πήρε το όνομά του από το μαύρο του νερό το οποίο μάλιστα συνεχίζει και είναι μαύρο και αφού σχηματίσει τον Αμαζόνιο για πολλά χιλιόμετρα (μοιάζει σαν δύο ποτάμια σε ένα) μετά το Manaus. Το μαύρο αυτό νερό δεν οφείλει το χρώμα του σε τίποτα μαγικα συστατικά και το βασικό χαρακτηριστικό του είναι ότι σε όλη του την διαδρομή από το Περού μέχρι το Manaus δεν διέρχεται από καμμία "πολιτισμένη" περιοχή αυτό συμφωνεί απόλυτα με την παρατήρηση του Τόλη. Υπάρχουν και άλλα ποτάμια στην Βραζιλία με μαύρο νερό τα οποία όμως διερχόμενα από μεγάλα αστικά κέντρα (π.χ. Sao Paulo) δεν έχουν καμμία υδρόβια ζωή για 50 χιλιόμετρα μετά !! Το ότι υπάρχει ζωή έστω και μετά από 50 χιλιόμετρα οφείλεται στις συνεχείς καθημερινές βροχές οι οποίες κατεβάζουν τεράστιες για τα ελληνικά δεδομένα ποσότητες νερού. Χωρίς να είμαι (ξανα) ειδικός, το νερό που κατεβάζει σε μία ώρα μία βροχή στην Βραζιλία το έχει η Ελλάδα σε ένα χρόνο ! Οι διαφορές λοιπόν είναι σημαντικές.

Για αυτό το λόγο - επιμένω - οι τεράστιες αλλαγές νερού είναι επιβεβλημένες εφόσον κάποιος θέλει να αναπαραστήσει τον φυσικό βιότοπο του ψαριού.

Είναι γνωστό σε αρκετά μέλη ότι δεν είμαι φίλος των δίσκων. Είδα όμως κάτι άγριους δίσκους σε ένα "μαγαζί" εκεί και είπα ότι αν κάποτε αποκτήσω ένα χώρο δικό μου, ΑΥΤΟΥΣ τους δίσκους θα τους πάρω (Acara Disco Maron τους λένε εκεί.. καφέ με μπλε και άσπρο !! - πραγματικά εκπληκτικά ζώα) .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 12/29/01 at 01:05:56
--------------------------------------------------------------------------------
I do not persist about Aponogeton madagaskariensis Tolis, because I've never kept it.

Τόλη δεν επιμένω για το Aponogeton madagaskariensis, μιας και δεν το έχω διατηρήσει ποτέ και η γνώμη σου για υδρόβια φυτά είναι βαρύνουσσα λόγω πρωτεραίας ενασχόλησης.

The vast water changes that I described need a water container for water preparation. You just change all the water within the day using the prepared water from the container. 20% partial water change weekly for discus is nothing. The reasons are clarified from polleni. Take a look at these pages to understand how much fresh water you do have in your tank making partially 20% water changes weekly:

http://www.malawicichlidhomepage.com...esh_water.html

Για τις τεράστιες αλλαγές που περιέγραψα (η αλήθεια είναι ότι τις περιγράφουν αναπαραγωγείς ολκής) χρειάζονται οπωσδήποτε μία δεξαμενή για να προετοιμάζουμε το νερό πριν. Στην διεύθυνση

http://www.malawicichlidhomepage.com...esh_water.html

μπορεί κανείς να δει πόσο φρέσκο νερό έχει στο ενυδρείο του μετά από εβδομαδιαίες μερικές αλλάγές νερού της τάξεως του 20%.
20% την εβδομάδα για δισκους είναι λίγο για τους λόγους που ο polleni περιέγραψε.

The essential equipment for a fish keeper - either he runs discus tanks or marine ones is the R.O. unit. You may fix the water parameters according to your needs with it.

Η χρησιμότερη συσκευή για έναν ακουαρίστα του σήμερα είναι η συσκευή Αντίστροφης Όσμωσης, είτε διατηρεί ενυδρεία με δίσκους ή θαλασσινά ή οτιδήποτε ενυδρεία τέλος πάντων, γιατί δίνει την δυνατότητα του να φτιάξουμε ότι ποιότητα νερού θέλουμε και χρειαζόμαστε.

Mamalian fats are not the food that discus have used to digest and in the wild it is impossible to find beefheart to it, so why we should feed them that kind of food. We may grow fast our fish but we'll shorten their life span and make females not able to spawn due to the fats that they'll be accumulated round the ventral region.

Οι ζωικές πρωτεϊνες και τα λίπη δεν περιλαμβάνονται στην τροφική συνήθεια των ψαριών και δεν μπορούν να τις πέψουν. Είναι εντελώς απίθανο οι δίσκοι να τρέφονται με καρδιά μοσχαριού στο ποτάμι. Ταϊζοντάς τα τέτοιες τροφές σίγουρα τα μεγαλώνουμε γρήγορα αλλά και σίγουρα το λίπος που μαζεύεται γύρω από τον ουρογεννητικό πόρο των θηλυκών θα τα εμποδίσει (ή δυσκολέψει) να γεννήσουν τα αυγά τους.

Rain water is fine as long as we pass it through Activated Carbon filtration first. Buy the best quality available.

Το βρόχινο νερό είναι μιά χαρά αρκεί να το φιλτράρουμε μέσω ενεργού άνθρακα πριν. Μην κάνετε σκόντο στην ποιότητα του άνθρακα, αλλά χρησιμοποιήστε τον καλύτερο και ακριβότερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Takis on 12/29/01 at 07:11:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβώς αυτό το θέμα έχω ετοιμάσει για την επόμενη αναβάθμιση του site μας. Είναι μεγάλο το μπέρδεμα που γίνεται στους κατόχους ενυδρείων με τις τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Το πρόβλημα δεν είναι η ποιότητα τους, αφού οι επώνυμες εταιρείες έχουν αποδείξει ότι φτιάχνουν καλές τροφές, αλλά η σωστή επιλογή για τα ψάρια που θέλουμε να ταΐσουμε. Δυστυχώς, για να ξέρει κάποιος ποια τροφή είναι κατάλληλη πρέπει να γνωρίζει πολλά για τα ψάρια του. Ακούς συχνά να προσφέρονται τροφές σε μαγαζιά με το επιχείρημα ότι πρόκειται για "πολύ καλές τροφές" αλλά δεν μπαίνει το σκεπτικό ότι μια πολύ καλή τροφή για κάποια ψάρια μπορεί να είναι ακατάλληλη, έως και μοιραία, για κάποια άλλα αν δίνεται για αρκετό διάστημα!!!
Η μόνη λύση όμως είναι να γνωρίζουμε πολύ καλά τις διατροφικές απαιτήσεις των ψαριών μας και να φροντίζουμε να έχουμε μια ποικιλία στις τροφές που τα ταΐζουμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Takis on 01/03/02 at 14:29:12
--------------------------------------------------------------------------------
Για όλους, αλλά πιο πολύ για όσους ενδιαφέρονται για τους δίσκους, υπάρχει ένα site ελληνικό που θα πρέπει να το επισκεφτείτε. Αξίζει τον κόπο. http://www.geocities.com/nkyriaku/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: ASCCO1 on 01/05/02 at 11:34:02
--------------------------------------------------------------------------------
Τακη με μια γρηγορη ματια που εριξα το βρηκα αρκετα ενδιαφερον??
Εχεις ερθει σε επαφη καθολου με αυτον τον ανθρωπο???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: Takis on 01/05/02 at 13:14:18
--------------------------------------------------------------------------------
Έχουμε ανταλλάξει κάποια μηνύματα και τον έχω πληροφορήσει για την ύπαρξη της λίστας αυτής. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσει ή να αποφασίσει να γραφτεί γιατί φαίνεται ότι αγαπάει αυτό με το οποίο ασχολείται.
Πρόκειται για αυτό που έλεγα και παλιότερα, ότι δεν πρέπει να μένει κανείς έξω από αυτή την ομάδα, και ότι το σημαντικότερο σε ένα χομπίστα είναι η δυνατότητα επικοινωνίας με άλλους που έχουν φάει την ίδια πετριά !!! (Το μέγεθος της πέτρας διαφέρει βέβαια από άτομο σε άτομο, αλλά αυτό είναι δευτερεύον!!!)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: ASCCO1 on 01/06/02 at 11:19:11
--------------------------------------------------------------------------------
Ας ελπισουμε οτι θα γινει ετσι οπως τα λες ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 03/19/02 at 23:27:03
--------------------------------------------------------------------------------
'Exω την εξής απορία: Χρησιμοποιώ 2 test kits για την μέτρηση ph. To ένα είναι της eshea aqua με τις ράβδους που χρωματίζονται μόλις μπουν στο νερό ,και το το άλλο της ΤΕΤRA που είναι σε υγρη μορφή(μπουκαλάκι). Ενώ μεν το πρώτο μου δείχνει ότι το ph μου είναι 6,8 ,με το δεύτερο το νερό του τest μου γίνεται μπλε δηλ. ph 8. Γιατί αυτή η διαφορά;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 03/20/02 at 01:39:22
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί τα paper test kits δεν είναι αξιόπιστα!
Ελπίζω να μην βουτάς τα χαρτάκια στο tank σου!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 03/20/02 at 01:49:56
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον την πάτησα. Μου έχουν πει ότι είναι πιο αξιόπιστα από τα άλλα. 'Οντως τα βουτάω στο tank. Ti κίνδυνος υπάρχει;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 03/20/02 at 02:23:34
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: jimstath on 03/20/02 at 03:38:08
--------------------------------------------------------------------------------
'Oπότε εσύ προτείνεις το τεστ της tetra σαν πιο αξιόπιστο;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: zincfree on 03/20/02 at 04:13:08
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ μου test kits της Tetra, οπότε και δεν μπορώ να προτίνω κάτι που δεν έχω εμπειρία.
Προσωπικά χρησιμοποιώ - επί πολλά χρόνια - test kits της Aquarium Pharmaceuticals και είμαι ικανοποιημένος απόλυτα.

Χρησιμοποιώ αυτά αφ' ενός γιατί έτυχε να έχω συναλλαγές με την εταιρεία που τα εισάγει και αφ' ετέρου γιατί τα dry tab test kits της Aquarium Pharmaceuticals προμηθευόταν η εταιρεία ΝΗΡΕΥΣ (πρωήν ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ) για τον καθημερινό έλεγχο της ποιότητας του νερού του ιχθυογεννητικού σταθμού της υδατοκαλλιέργειας (αφού τα dry tab test kits της Aquarium Pharmaceuticals δουλεύουν και για το γλυκό και για το θαλασσινό νερό) στην οποία έτυχε να εργάζομαι για ένα διάστημα στο παρελθόν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: volitans on 03/20/02 at 07:25:43
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορώ να σας πω πως όποια από τα μεμονωμένα tests και να πάρετε για να ελέγξετε το ενυδρείο σας, θα σας δώσουν αξιόπιστες τιμές. Τα εμβαπτιζόμενα muti-test της όποιας Tetra, Aqua Vital, Esha, κλπ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια (βλ. ίδιος προμηθευτής) και αποτελούν εντελώς μπακαλίστικη λύση. Θα μπορούσαν να είναι αξιόπιστα αν τα χειριστούμε σωστά και δεν πέσουν τα "ζουμιά" από το ένα αντιδραστήριο πάνω στο άλλο. Συνήθως όμως αυτό ΔΕΝ συμβαίνει με αποτέλεσμα να παρατηρούνται αποκλίσεις συγκριτικά με τα μεμονωμένα τεστ. Η παρατήρηση του Ανδρέα ευστοχότατη...Καλό να μην μπαίνουν τα τεστ μέσα στο νερό του ενυδρείου αλλά να προτιμάμε να παίρνουμε λίγο νερό σ'ένα π.χ. ποτηράκι και να τα βάζουμε εκεί μέσα για έλεγχο...

Άρα λοιπόν είτε πάρετε τεστ της Aquarium Pharmaceutical, είτε Sera, Tetra κλπ. το ίδιο και το αυτό...Αρκεί να καταλαβαίνετε ότι το να ελέγχουμε το νερό μας δεν το κάνουμε από υποχόνδριο βίτσιο αλλά από την ανάγκη μας να κατανοούμε όλο και περισσότερο τους λόγους από τους οποίους επηρρεάζεται το οικοσύστημα που διατηρούμε (βλ. ενυδρείο μας) και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε κατόπιν (ή ακόμα καλύτερα και προληπτικά) να αντιμετωπίσουμε την όποια παρέκκλιση...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: δίσκοι
Post by: DM on 04/14/02 at 07:57:12
--------------------------------------------------------------------------------
Τα test kits της Aquarium Pharmaceuticals είναι μεχρι τώρα τα ποιο αξιόπιστα αν και η τελική τιμή τους είναι λίγο τσουχτερή. Επίσης το οτι πολλές φορές δεν μπορείς να πεις με ακρίβεια- λογω των χρωμάτων που ειναι σε μια τιμή ενδιάμεσα - τα κάνουν λίγο δύσχρηστα. Η καλύτερη επιλογή είναι η αγορά ενός ηλεκτρονικού phμετρου αφού αναλογιστούμε πρίν το μεγάλο? κόστος τους 117-205 ευρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08629 seconds with 12 queries