Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-10, 09:47
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή περασε απο το ενυδρειο σας η BGA(κυανοβακτηριο)?

αν περασε η BGA,πως την καταπολεμησατε?
και αν ειχε επιτυχεια ο τροπος που διαλεξατε.
ηθελα να το κανω poll αλλα δεν ξερω αν εχω δικαιωματα.
εγω περναω τωρα την BGA και εχω δοκιμασει την αυξηση κυκλοφοριας νερου(επανω στο προβλημα),μειωση φωτισμου,ανεβασμα νιτρικων και τελος αλλαξα την αμμο και ταυτοχρονα επλεινα και το ενυδρειο χωρις κανενα αποτελεσμα,αρχισε να εμφανιζεται παλι
δεν δοκιμασα συσκωτηση και την αντιβιωση(που δεν μπορεσα να την βρω σε κανενα φαρμακειο).
για πειτε οσοι περασατε την BGA πως την καταφερατε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-10, 10:04
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλημερα.Πρωτα κανε μια 3-4ημερη συσκοτιση (καλυψε ολο το ενυδρειο με μια κουβερτα,κατι σκουρο τελος παντων που θα το καλυπτει ομως ολο)και αν δεν δεις αποτελεσμα μετα η λυση για μενα ειναι μια....ερυθρομικινη.Με αυτη ξεμπερδεψα οριστικα(και καποια αλλα παιδια).Το θεμα ειναι ομως,ειναι οντως bga;Την εχεις αναγνωρισει;Αν θες ανεβασε μια φωτο να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-10, 10:09
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

η αναγνωρισει εγινε σε αλλο ποστ
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41733
εδω απλα θελω να δω σε ποσοστο ποσοι την περασανε και αν μπορεσαν να την καταπολεμησουν και με ποιο τροπο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-10, 10:20
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Αύξηση νιτρικών και περιορίστηκε
Θεραπεία με baktopur, για άλλους λόγους, αποτυχημένη, αλλά την εξαφάνισε εντελώς και βλέπουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-10, 10:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περασε απολα σχεδον τα ενυδρεια μου.
θεωρω υπερβολη την αλλαγη υποστρωματος και το πλυσιμο του ενυδρειου. ενα βακτηριο ειναι και ειναι αδυνατο να εξαφανισεις ακομη και το τελευταιο στελεχος του. κι αυτο το ενα και μονο μπορει να εξαπλωθει.
την πρωτη φορα σε ενα απο τα ενυδρεια μου την ξεπερασα οριστικα με ερυθρομυκινη και ημουν φανατικος οπαδος της. βλεποντας ομως την πορεια της στα αλλα μου ενυδρεια ειδα οτι κανει κι αυτη εναν κυκλο και εξαφανιζεται. στα υπολοιπα λοιπον δεν εκανα τιποτα εκτος απο το να εχω καλη κυκλοφορια και να μαζευω οση μπορω με σιφωναρισμα για να μην επεκταθει πολυ. εξαφανιστηκε απο μονη της. εχω βγαλει το συμπερασμα οτι μπορει να εισελθει σε ενα ενυδρειο...αλλα αν αυτο ειναι υγειες ("τρεχει" σωστα)..δε θα μπορεσει να ευδοκιμησει. πλεον δε τη θεωρω πληγη δεν ασχολουμε μαζι της και αν εμφανιστει ξερω οτι θα φυγει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-10, 10:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω παντως μονο με ερυθρομικινη την αντιμετωπισα επιτυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-10, 10:28
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

λεγοντας καλη κυκλοφορια τι ενοουμε...
να υπαρχη τσουναμι στο βυθο η απλα να κουνιουνται τα φυτα πολυ η ελαχιστα???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-10, 10:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι και τσουναμι. απλα να υπαρχει μια μετρια ροη παντου χωρις νεκρα σημεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-10, 10:53
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Πρώτο βήμα ήταν η βελτίωση της κυκλοφορίας χωρίς αποτέλεσμα (ίσως δεν ήμουν υπομονετικός).
Στην συνέχεια ερυθρομηκύνη και εξαφανίστηκε σε 2 ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-10, 11:24
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Tην περασα και γω και με ταλαιπωρησε αρκετο καιρο θα ελεγα.Εκανα 2-3 φορες συσκοτηση και πραγματι εφευγε,αλλα εμφανιζοταν και παλι μεσα σε μια εβδομαδα.Αυξησα την κυκλοφορια και εβαλα εναν μικρο κυκλοφορητη πολυ χαμηλα γιατι το μεγαλυτερο προβλημα ηταν στο βυθο,αλλα και παλι τιποτα..Στο τελος ξεστησα ολο το ενυδρειο και το εστησα απο την αρχη,αλλαξα ομως και το υποστρωμα,εφυγε δηλαδη η αμμος και εβαλα χαλικακι flourite.Επισης αυξησα τα νιτρικα μου γιατι ειχα ελαχιστα.Απο τοτε δεν ξαναεμφανιστηκε,αλλα και παλι δεν μπορω να πω με σιγουρια τι απ'ολα ηταν αυτο που βοηθησε γιατι τα δοκιμασα ολα εκτος απο την ερυθρομυκινη.
Πριν 3 μερες βρεθηκα με μια φιλη μου βιολογο η οποια ασχολειται και κανει ερευνα με το νερο και την ποιοτητα του και μου ειπε οτι το κυανοβακτηριο εμφανιζεται οταν υπαρχει πολυ κακης ποιοτητας νερο με μεγαλες συγκεντρωσεις σε αζωτο και φωσφορο,αλλα με ρωτησε κατα ποσο ειμαι σιγουρη οτι αυτο ηταν κυανοβακτηριο,γιατι λεει μπορει στην πραγματικοτητα να ειναι κατι αλλο και οτι μονο με μικροσκοπιο μπορεις να πεις με σιγουρια τι ακριβως ειναι . Οπως και να χει σε λιγο καιρο που θα ειναι πιο χαλαρη,μου ειπε να της παω δειγμα νερου απο το ενυδρειο μου για να δουν τι εχει μεσα, γιατι λεει τους ενδιαφερει και αυτους το τι μπορει να αναπτυχθει σε ενα ενυδρειο.
Α ! Επισης να σημειωσω οτι την περιοδο που εμφανιστηκε το κυανοβακτηριο εβαζα μονο νερο δυκτιου,ενω τωρα βαζω 3/4 απιονισμενο και 1/4 δυκτιου και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.
Αυτα....δεν νομιζω να εβγαλε καποιος ακρη,εγω προσωπικα ακομα δεν καταλαβα τι απ'ολα ηταν αυτο που βοηθησε,η αν ηταν ολα μαζι..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-10, 11:34
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

οταν εβαζες νερο δικτυου εμενε στασιμο για μερες?
εχω την εντυπωση οτι αυτο φταιει...δεν ειμαι σιγουρος.
για πειτε και αλλοι κατι θα βγει στο τελος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-10, 11:39
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Οχι,δεν εμενε στασιμο,πηγαινε στο μπετονακι,εμπαινε το αντιχλωριο και μετα απο λιγο στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-10, 11:48
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

το νερο που βαζουμε στη δεξαμενη αναπληρωσεις,αφηνουμε να τρεξει καπια ποσοτητα εξω,αυτο το λεω γιατι μενη στασημο στης σωληνες της υδρευσης και εκει νομιζω ειναι αιτια(γνωμη μου)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-10, 12:02
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Α,οχι,δεν υπαρχει τετοιο ζητημα,το νερακι απο την συγκεκριμενη βρυση τρεχει πολλες φορες την ημερα (εκτος και αν παλι δεν καταλαβα καλα αυτο που ειπες)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-10, 12:14
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

γενικα μιλαω...εγω παραδειγμα εχω δεξαμενη που ειναι συνδεμενη με το δικτυο και δεν εχω δυνατοτητα να αφησω να τρεξει νερο πρωτου γεμισω την δεξαμενη με νερο(ολα γινονται αυτοματα)...πρεπει να βρω τροπο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-10, 12:52
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Tην ειχα και εγω πριν μερικους μηνες σε ενα απο τα ενυδρεια μου και απαλαχτηκα οριστικα απο αυτην με 3 μερες συσκοτηση απο τοτε δεν... Αλλα και παλι να την συναντησω η συσκοτηση ειναι ο πλεον σιγουρος και ανεξοδος τροπος.
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-10, 14:09
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

και εγω ειχα για ενα διαστημα bga και για να την καταπολεμησω
αυξησα την κυκλοφορια του νερου και εκανα αλλαγες νερου καθε 3 μερες.
μετα ομως δοκιμασα και συσκοτιση και τοτε ηταν που εξαφνιστηκε εντελως.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-10, 14:13
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Είχα κι εγώ στο paludarium, αλλά όταν άρχισα να βάζω νερό όσμωσης εξαφανίστηκε εντελώς. Δεν το έκανα βέβαια για το κυανοβακτήριο, αλλά το εξαφάνισε.
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-10, 16:09
alext Ο χρήστης alext δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2010
Περιοχή: Παγκράτι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Με Erythromycin 500mg (απο τον Μπακάκο στην ομόνοια για όποιον δεν βρίσκει) και εξαφανίστηκε τελείως. Σε 450 λίτρα φυτεμένο 2 κάψουλες την ημέρα για 4 μέρες έριξα και μια καλή αλλαγή νερού στο τέλος. Τα βακτηρίδια δεν έδειξαν να επηρεάζονται και δεν εμφανίστηκε καθόλου αμμωνία κτλ.
Παρατήρησα οτι είχα 0 νιτρικά όταν εμφανίστηκε και κακή κυκλοφορία νερού.
Εδώ και κάνα μήνα κανένα δείγμα, αλλα μετά τον θάνατο του κυανοβακτηρίου εμφανίστηκε τριχοειδής άλγη (την οποία προτιμώ απο το κυανοβακτήριο ).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
περασε απολα σχεδον τα ενυδρεια μου.
θεωρω υπερβολη την αλλαγη υποστρωματος και το πλυσιμο του ενυδρειου. ενα βακτηριο ειναι και ειναι αδυνατο να εξαφανισεις ακομη και το τελευταιο στελεχος του. κι αυτο το ενα και μονο μπορει να εξαπλωθει.
την πρωτη φορα σε ενα απο τα ενυδρεια μου την ξεπερασα οριστικα με ερυθρομυκινη και ημουν φανατικος οπαδος της. βλεποντας ομως την πορεια της στα αλλα μου ενυδρεια ειδα οτι κανει κι αυτη εναν κυκλο και εξαφανιζεται. στα υπολοιπα λοιπον δεν εκανα τιποτα εκτος απο το να εχω καλη κυκλοφορια και να μαζευω οση μπορω με σιφωναρισμα για να μην επεκταθει πολυ. εξαφανιστηκε απο μονη της. εχω βγαλει το συμπερασμα οτι μπορει να εισελθει σε ενα ενυδρειο...αλλα αν αυτο ειναι υγειες ("τρεχει" σωστα)..δε θα μπορεσει να ευδοκιμησει. πλεον δε τη θεωρω πληγη δεν ασχολουμε μαζι της και αν εμφανιστει ξερω οτι θα φυγει.
Πανο συμφωνω μαζι σου αλλα σε ενυδρειο χωρις φυτα.Αν το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο και ιδιαιτερα αν εχει δυσκολα φυτα(οχι σε δυσκολα σε απαιτησεις αλλα ως προς το να τα καθαρισεις απο την bga πχ οπως το δικο μου χαλι με riccia)τοτε δυστηχως δεν μπορεις να περιμενεις να κανει(και αν τελικα τον κανει) τον κυκλο της.Θα καταδικασεις τα φυτα που εχουν προσβληθει σε θανατο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-07-10, 16:38
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alext Εμφάνιση μηνυμάτων
Με Erythromycin 500mg (απο τον Μπακάκο στην ομόνοια για όποιον δεν βρίσκει) και εξαφανίστηκε τελείως. Σε 450 λίτρα φυτεμένο 2 κάψουλες την ημέρα για 4 μέρες έριξα και μια καλή αλλαγή νερού στο τέλος. Τα βακτηρίδια δεν έδειξαν να επηρεάζονται και δεν εμφανίστηκε καθόλου αμμωνία κτλ.
Παρατήρησα οτι είχα 0 νιτρικά όταν εμφανίστηκε και κακή κυκλοφορία νερού.
Εδώ και κάνα μήνα κανένα δείγμα, αλλα μετά τον θάνατο του κυανοβακτηρίου εμφανίστηκε τριχοειδής άλγη (την οποία προτιμώ απο το κυανοβακτήριο ).
ενδιαμεσα αλλαγες δεν εκανες...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-07-10, 17:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι πως συνηθως το κυανοβακτηριο, οφειλεται σε κακη ποιοτητα νερου , κακη ή ελλειπη κυκλοφορια, πλημμελη συντηρηση και μηδενικα νιτρικα.
Αν διορθωθουν αυτοι οι συνδυασμοι παραγοντων, και με λιγη υπομονη, κανει τον κυκλο του και φευγει μονο του στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-07-10, 17:15
alext Ο χρήστης alext δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2010
Περιοχή: Παγκράτι
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aiptek Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαμεσα αλλαγες δεν εκανες...
Δεν έκανα καθόλου αλλαγές επειδή ακολούθησα 4ήμερο πρόγραμμα και όχι 6ήμερο που συνιστάται. Να σημειώσω οτι οι γαρίδες, τα σαλιγκάρια και τα φυτά δεν επηρεάστηκαν καθόλου απο την θεραπεία (τουλάχιστον εμφανώς).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-07-10, 17:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αλλαγες θελει την τεταρτη και την τελευταια μερα(6η) και εφοσον δεν ανεβει η αμμωνια απο την αποσυνθεση του κυανοβακτηριου(θελει παρακολουθηση) και χρειαστει να κανεις και αλλες για να μην εχεις απωλειες απο την αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-07-10, 17:49
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι πως συνηθως το κυανοβακτηριο, οφειλεται σε κακη ποιοτητα νερου , κακη ή ελλειπη κυκλοφορια, πλημμελη συντηρηση και μηδενικα νιτρικα.
Αν διορθωθουν αυτοι οι συνδυασμοι παραγοντων, και με λιγη υπομονη, κανει τον κυκλο του και φευγει μονο του στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.
Σιγουρα εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες...αλλα οταν εμφανιζεται σε ενα ενυδρειο που ολα αυτα ειναι σωστα...εχει κυκλοφορια καλη,νιτρικα 15-25,αλλαγη νερου δυο φορες την εβδομαδα απο 40%...
γι'αυτο παραπανω εκανα ερωτησει αν μενη στασιμο το νερο σε οσους εμφανιστηκε(το μονο που δεν αλλαξε σ'εμενα ειναι η παροχη νερου απο το δικτυο που ειναι αποκληστικα για την δεξαμενη)μενη το νερο στασιμο μεσα στης σοληνες(μποραμα)...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-07-10, 18:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μια και λεμε τις εμπειριες μας...Ερυθρομυκινη δις!
Την δευτερη μερα ημουν πεντακαθαριδης,εκανα μια αλλαγη νερου την επομενη 50% και αλλη μια 30% μετα απο αλλες 2 μερες και μετα ρουτινα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-07-10, 18:36
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

καλα θα ηταν να αναφερετε και της ενεργειες που κανατε και δεν εξαφανιστηκε(αν κανατε) οχι μονο της ερυθρομηκινης...
οπως βλεπω μονο αυτη εχει αποτελεσμα,αλλα ειναι νωρις ακομα,πειτε και η αλλη πως την αντιμετωπισατε?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-07-10, 21:24
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Συσκότιση 4 ημέρες έφυγε η περισσότερη, μετά αλλαγές νερού καθημερινά με προσθήκη κυκλοφορητή για έξτρα ροή και .....ξαφανιζόλ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-07-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να τονισω σε ο,τι και να κανουμε ειναι σημαντικο να αφαιρουμε οση μπορουμε μηχανικα. και για τον περιορισμο της αλλα και για να μην ανεβει αμμωνια απο την αποσυνθεση της αν τη σκοτωσουμε με φαρμακο.
πρωτα αφαιρουμε οση μπορουμε λοιπον κι επειτ αακολουθουμε καποια μεθοδο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-07-10, 08:37
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συσκότιση 4 ημέρες έφυγε η περισσότερη, μετά αλλαγές νερού καθημερινά με προσθήκη κυκλοφορητή για έξτρα ροή και .....ξαφανιζόλ.
σε ποσο καιρο εξαφανιστηκε με της αλλαγες νερου?
τελικα θελει καθημερινα αλλαγες?
δεν φτανει δυο φορες την εβδομαδα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
S.O.S παρακαλω βοηθεια!! φοβος για κυανοβακτηριο ... (υπαρχουν ανεβασμενες φωτο) aquachris Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 5 13-11-09 20:14
κοκκινο κυανοβακτηριο floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 27-06-08 09:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07826 seconds with 13 queries