Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-07, 16:43
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Γέννησαν οι δίσκοι μου....την βοήθεια σας παρακαλώ.

Την περασμένη παρασκευή το απόγευμα γέννησαν οι δίσκοι μου επάνω στην θερμάστρα.
Δυστιχώς μέχρι της μία το βράδυ όλα τα αυγά εξαφανίστηκαν απο τα άλλα ψάρια.
Αποφάσισα να μεταφέρω το ζευγάρι μου σε ένα ενυδρείο που χρησιμοποιώ για καραντίνα.
Είναι λίγο μικρό και δεν ξέρω αν είναι καλά το ζευγάρι μου εκεί μέσα.
Φρόντισα να έχω ακριβώς τις ίδιες συνθήκες νερού με το μεγάλο ενυδρείο.
Οι διαστάσεις του είναι 60χ30χ30. Είναι μικρό 54 λίτρα ?
Μέσα υπάρχει ένα μικρό φίλτρο, μία μικρή θερμάστρα, 2 λάμπες,αντλία οξυγόνου και ένα μικρό θερμόμετρο απο αυτά που κολλάνε στο τζάμι.
Το φίλτρο που υπάρχει μέσα είναι ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό που έχει μέσα ένα σφουγγαράκι. . Φαίνετε απλό φίλτρο..δεν νομίζω να κάνει και πολύ καλή δουλεια. Ανησυχώ για την υγεία των δίσκων .
Υπάρχει κανένα καλύτερο φίλτρο που μπορώ να αγοράσω και να κάνει καλή δουλειά? Κώνο έχω αγοράσει εδώ και κάποιους μήνες.
Απο την τελευταία τους γέννα πέρασαν 4 ημέρες.
Ευελπιστώ αν όλα πάνε καλά.. σύμφωνα με όσα διάβασα το ζευγάρι μου θα ξαναγεννήσει σε 7 εώς 10 ημέρες.
Περιμένω με ανυπομονησία το χαρμόσινο γεγονός.
Ετοίμασα βιντεοκάμερες ... φωτογραφικές για να αποθανατίσω το θαυμάσιο γεγονός και να σας στείλω.
Προβληματίζομαι εκόμη που είναι λίγο μικρό το ενυδρείο..αλλά δεν έχω μεγαλύτερο και ούτε χώρο για άλλο Επίσης το ότι νομίζω θα χρειαστώ ακόμη ένα φίλτρο για να είναι πιο καθαρό το νερό τους.
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?
σας παρακαλώ συμβουλέψτε με....
Πιο κάτω σας στ΄λνω φωτογραφείες απο την προηγούμενη τους γένα και φωτογραφείες απο το ενυδρείο γεννήστρα που έχω.

Περιμένω νέα σας
Ευχαριστώ
Νόνη




-------------------------
__________________
Noni
Spain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noni : 03-09-07 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-07, 17:37
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ε άντε που είναι το πιο κάτω?? και περιμένω κ γω να δω. . .
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-07, 18:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εισαι 100% σιγουρη οτι ο ενας απο τους 2 ειναι αρσενικος.....???
γιατι απο αυγα εχουμε δει πολλα ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Δεν ξέρω.. θα δείξει...
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Φωτογραφείες..

Αυτές είναι απο την γέννα πριν 4 ημέρες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  genna diskonnew resize.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  42,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  gennaphoto2resize.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  85,3 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-07, 18:53
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Φωτογραφείες..

Φωτογραφείες στο μικρό ενυδρείο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  to zevgari1resize.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  to zevgari 2resize.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  64,6 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-07, 21:42
gutsi Ο χρήστης gutsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

αντε με το καλο και μωρακια
__________________
επισκεφτητε τα site μου
WWW.GUTSIAQUARIUM.PAGE.TL
www.freewebs.com/gutsi

http://s1.darkpirates.gr/c.php?uid=18134

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-07, 10:14
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

1)Το φίλτρο στη γεννήστρα κανονικά θα έπρεπε να είναι απλώς ένα μεγάλο φίλτρο αέρα, εξάλλου είναι απλά για ασφάλεια και ένα εσωτερκό μηχανικό φίλτρο θα σου φιλτράρει τα μωράκια σε χρόνο μηδέν

2)Χρειάζονται καθημερινές αλλαγές νερού περίπου 30%-50% κατά προτίμηση RO πρέπει να στοχευεις σε GH < 4dGH ίσως και λιγότερο

4)Χρειάζεται να ρυθμίσεις το pH το οποίο θα είναι εύκολο να το κάνεις άν το νερό σου είναι μαλακό. Η τιμή του θα πρέπει να κυμένατι στο 6-5.8

5)Λένε ότι ο έρωτας ξεκινάει από το στομάχι και οι Δίσκοι δεν πάνε πίσω... για να προκαλέσεις την αναπαραγωγή θα πρέπει να ταίζεις με καλής ποιότητας φαγητό (πχ. Beefheart, κόκκινο σκουλίκι κλπ.)

Αν και δε θέλω να σε απογοητεύσω από την φωτό μοιάζει να έχεις δύο θυλικά ... παρατήρησε να δείς τί γίνεται στη γέννα των αυγών το θυλικό έχει πιο αμβλύ γεννητικό όργανο ενώ το αρσενικό μυτερό.

Επίσης αν όντως σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή δίσκων θα σου πρότεινα να προμηθευτείς κανά βιβλίο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-07, 10:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω νομιζω οτι οι δισκοι σου ειναι μικροι (σε ηληκια)για αναπαραγωγη...
ποσο καιρο τους εχεις;
Υ.Γ.αν θες προσγατηκα αναπαραγωγη , αγορασε ενα ενυδρειο μεγαλυτερο (150 λιτρα) , γιατι αν αρχισουν να γεννοβολουν , τα μικρα δεν θα χωρον στο ενυδρειο , με αποτελεσμα ελοιπη αναπτωξη , κακος σχημοτησμους κ.τ.λ.
παντως καλη δουλεια...
Τα διαβαζεις αυτα που γραφεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Νονι καλως ηρθες πισω..... Το ενυδρειο που επελλεξες για γεννηστρα ειναι μικρο......Δεν καταλαβαινω επισης τι φιλτρο χρησιμοποιεις και αν το μπαλακι ειναι για να βαζεις αερα στο ενυδρειο;;;; Χρειαζεσαι φιλτρο με σφουγγαρι και πρεπει να βγαλεις την αεροπετρα που μαλλον εχεις...... Διαλεξε ενα ενυδρειο γυρω στα 100 120 λιτρα διαβασε τα στοιχεια που εχουμε απο αλλες γεννες στο φορουμ και ο,τι χρειαστεις το συζηταμε......

ΥΓ παρακαλω τους υπολοιπους να ειναι πιο προσεκτικοι με αυτα που λενε..... Γρηγοριου απο φωτογραφια και μονο δεν ειναι δυνατον να ξερεις την ηλικια των ψαριων και να κρινεις αν ειναι ωριμα......Αν και απο τις φωτο τα ψαρια δειχνουν ωριμα.....

Μαριε απο φωτογραφιες και ειδικα σαν τις δυο που μας εδειξε η Νονη δεν υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα να αναγνωρισεις το φυλλο των ψαριων......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ παρακαλω τους υπολοιπους να ειναι πιο προσεκτικοι με αυτα που λενε..... Γρηγοριου απο φωτογραφια και μονο δεν ειναι δυνατον να ξερεις την ηλικια των ψαριων και να κρινεις αν ειναι ωριμα......Αν και απο τις φωτο τα ψαρια δειχνουν ωριμα.....
οχι....απο περιερηεια ρωτησα την ηλικια επειδη μου φαινοντε αρκετα μικροι....δεν ειπα τιποτα κακο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-07, 12:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω νομιζω οτι οι δισκοι σου ειναι μικροι (σε ηληκια)για αναπαραγωγη...
Αυτο ειναι ερωτηση ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile Σας ευχαριστώ

Καλώς σας βρήκα και πάλι
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας.
Νάστε όλοι καλά και θα σας ενημερώνω σχετικά με το ζευγάρι μου.
Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-07, 01:10
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile Πολλές απορίες.. ζωτώ τις γνώσεις σας...

Καλησπέρα σε όλους,
Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο αέρα με διπλό σφουγγάρι.
Το τοποθέτησα στο ενυδρείο μου. Δεν ξέρω αν το έβαλα σωστά..(γελάω με τις ερωτήσεις που σας κάνω λόγον της απειρίας μου.... λοπόν το έβαλα να ακουμπάνε τα σφουγγάρια στον πάτο του ενυδρείου και έβαλα την αεραντλία στην υποδοχή που είχε ένα σωληνάκι. Στο πάνω μέρος έχει ενα άλλο σωλήνα που απο ότι κατάλαβα πρέπει να είναι πιο ψηλά απο την επιφάνεια του νερού. (για να δουλεύει σωστά πρέπει να βγαίνει νερό απο εκεί και να τρέχει πίσω στο ενυδρείο?).
Αφαίρεσα το εσωτερικό φίλτρο μιας και ήταν πολύ μικρό και δεν έκανε και τίποτα. Παρόλο που κάθε μέρα κάνω 50 τοις εκατόν αλλαγές νερού..και αφαιρώ τυχόν υποληματα τροφής και άλλες ακαθαρσίες με μικρή σκούπα βυθού, ανέβηκαν η αμμωνία μου και τα νιτρικά μου και έπεσε πολύ το πεχά.
Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά απο το φίλτρο αέρα με σφουγγάρι.. το έβαλα να δουλέψει καμιά ώρα στο μεγάλο ενυδρείο και μετά το μετάφερα στο μικρό. (αν γεννήσουν οι δίσκοι αργότερα τα σφουγγάρια θα τα καλύψω με δύχτι (εκείνο που χρησιμοποιούν για να βάζουν μικρά ψάρια για να μην τα τρώνε τα μεγάλα ψάρια, ή θα τυλίξω τα σφουγγάρια με άσπρο υαλοβάμβακα).(επειδή έχω σπίτι ακόμη μια αεραντλία θα ήταν καλό να βάλω εκόμη ένα φίλτρο αερα στο ενυδρείο γεννηστρα για πιο καθαρό νερό μέχρι να αγοράσω άλλα κανονικά φίλτρα αν χρειάζετε?

Εβαλα νερό απο όσμωσης , πρόσθεσα Seachem Equilibrium To raise mineral content/general hardness (GH) έβαλα λίγο stress coat της API , και πρόσθεσα και μερικά βακτήρια.
Αφαίρεσα το μπλέ χαρτί που έιχα στο ενυδρείο .. και έβαλα λευκό χαρτί στην ράχη του ενυδρείου και στα πλαινά.
Αύριο θα προμηθευτώ και ένα φωτιστικό με μικρή λάμπα φθορίου..προς το παρόν ανάβω την λάμπα που έχει το ενυδρείο περίπου 10 ώρες την ημέρα.
Σήμερα διάβασα πάρα πολύ ότι έχει σχέση με τους δίσκους και την αναπαραγωγή τους.
Έπεισα τον σύζιγο ότι χρειάζομαι μεγαλύτερο ενυδρείο για το ζευγάρι και θα παραγγείλω ένα 60 χ50 χ50 είναι καλό?
Φυσικά θα περιμένω να συγουρευτώ ότι το ζευγάρι είναι ο.κ και τα αυγά γόνιμα και μετα θα το κάνω.

Pritani τρομερές οι πληροφορίες που δίνεις..για την αναπαραγωγή δίσκων και σε ευχαριστώ.
Εκτός απο τις πιο πάνω απορίες έχω και μερικές άλλες...
1. Το πεχά μου είναι συνήθως 7 (εκτός απο σήμερα που έπεσε ξαφνικά και με τις αλλαγές νερού το επανέφερα).. τι πρέπει να κάνω για να το χαμηλώσω στο 5,8 ή 6 που είναι ιδανικό για την περίπτωση? Να χρησιμοποιήσω τύρφη (φυσικά διάβασα γι αυτό.. ότι βάζουν τύρφη αλλά δεν εξηγούν κάπου ... και δεν έχω ιδέα τι ακριβώς είναι? Μπορείς να μου εξηγήσεις?
2. Ταίζω το ζευγάρι μου 2 φορές την ημέρα. Το πρωί flakes και το βράδυ καρδια μοσχαριού. Είναι καλά έτσι? ή πρέπει να ταίζω λιγότερο ή περισσότερο?
3. Εκτός απο το φίλτρο του αέρα με σφουγγάρια που αγόρασα θα χρειαστώ να βάλω και άλλο ή άλλα φίλτρα εσωτερικά?
Γιατί δεν έχω και πρέπει να αγοράσω αν χρειάζετε ..και αν μπορείς να με συμβουλέψεις πάνω σε αυτό τι θα ήταν καλό να αγοράσω.

Περιμένω με ανηπομονησία να γεννήσουν .. αλλά ακόμη τίποτα...φυσικά θα μου πείς με τέτια ποιότητα νερού που είχα σήμερα πως να γεννήσουν τα καημένα.
Πρέπει να ψάξω να βρώ επίσης διάφανο σωλήνα για να καλύψω τα αυγα όταν γεννήσουν οι δίσκοι μου.. και αυτό με την καλλιέργεια αρτέμιας μετα? .. αχ θα τα καταφέρω....
Αγχώθηκα πολύ..είναι τόσα πολλά που πρέπι να κάνω και να μάθω παράλληλα.
Εύχομαι να τα καταφέρω σιγά σιγά πάντα με την βοήθεια σας.
Αυτές είναι οι απορίες μου προς το παρόν.. δεν είναι και λίγες φυσικά...
Περιμένω σύντομα τις απαντήσεις σας..

Σας ευχαριστώ πολύ

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Νονη, ψυχραιμια....... Το φιλτρο που εβαλες ειναι το σωστο..... Δεν χρειαζεται να το καλυψεις με διχτυ..... Αν προσθεσεις αλλο ενα ακομα καλυτερα..... Αν διαβασεις τη συσκευασια γραφει για ποσα λιτρα ειναι......Τωρα με το νερο κατι εγινε και το χαλασες.......Αφου το φιλτρο σου ειναι αστρωτο θα πρεπει να το στρωσεις με υπομονη και να ξαναβαλεις να λειτουργει το παλιο που ηταν στρωμενο.......Προσοχη καθημερινη στην αμμωνια και αλλαγες νερου...... Αν μπορεις βουτα τα σφουγγαρια σου στο στρωμενο φιλτρο του μεγαλου ενυδρειου σου....... Το πεχα πρεπει να το κατεβασεις κατω απο το 7. Το 6 ειναι υπερβολη, 6,6 - 6,8 ειναι μια χαρα..... Ο καλυτερος τροπος ειναι με διοξειδιο του ανθρακα και πεχα κοντρολερ.Τα ψαρια θα ξαναγεννησουν οταν οι συνθηκες επανελθουν στα σωστα επιπεδα......Τυρφη καλο ειναι να χρησιμοποιησεις βαζοντας την σε ενα καλσον και κρεμοντας την κατω απο την εξοδο του φιλτρου που εβαλες..... Προσπαθησε να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα , διαβασε προσεκτικα το υπομνημα για την αναπαραγωγη και ρωτα ο,τι χρειαζεσαι πριν κανεις κατι για το οποιο δεν εισαι σιγουρη....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-07, 12:52
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Πτώση πεχά....

Καλημέρα σε όλους,
Πριν απο μία ώρα έκανα μετρήσεις στο νερό .. ΄στην γεννήστρα που έχω το ζευγάρι μου.
Το πεχά έπεσε 4 και 4,5
Για να σιγουρευτώ το μέτρησα με το τέστ τηςJBL και το τέστ της SERA.
Το ένα έδειχνε 4 και το άλλο 4,5.
Τα νιτρικά μου πολύ λίγα και η αμμωνία λίγη και το KH 3. (για αυτά δεν ανήσύχισα γιατι ΄θα έκανα την καθημερινή αλλαγή νερού σήμερα.
Με έπιασε πανικός.... μέτρησα το πεχά κατευθείαν απο το νερό απο όσμωσης και είναι 6,5.
Τους αφαίρεσα γρήγορα το 70 τοις εκατόν του νερού τους και το πεχά επανήλθε στο 6,5.
Γιατί άραγε συναίβηκε αυτό?

Pritani δεν έβαλα τύρφη ακόμη γιατί σήμερα σκόπευα να αγοράσω.
Τι το προκάλεσε αυτό?
Φοβάμαι για την υγεία των ψαριών μου εκεί στο μικρό ενυδρείο...τα ταλαιπωρώ τα καημένα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα βάλω πίσω στο μεγάλο ενυδρείο?
Κάνω κάθε μέρα αλλαγές νερού 50 ή 70 τοις εκατόν..κάνω ότι πρεπει να κάνω.. τι να συμβαίνει άραγε?
σας παρακαλώ βοηθείστε με.. πάω και έρχομαι και κάνω συνέχεια τέστ πεχά απο τον φόβο μου...


Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-07, 13:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

α. Σε γεννηστρα δεν πρεπει να υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ αμμωνια. Βελτιωσε το φιλτρο/ πιο συχνες αλλαγες.
β. Παρε ηλεκτρονικο ph μετρο. Δεν γινεται δουλεια με τα υγρα τεστ αμα θες συνεχεις μετρησεις. Η καλυτερη λυση ειναι ενα pinpoint μονιμα μεσα.
γ. Λογικο ειναι με KH 3 να επεσε το Ph...
δ. Η μετρηση του ph της οσμωσης δεν εχει καμμια σημασια και ειναι μια τυχαια τιμή.
ε. Οι δισκοι ειναι ψαρια που αρεσκονται σε χαμηλό ph ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ οτι οι μεταβολες γινονται ΑΡΓΑ.
Πηγαινοντας απο το 4 στο 6.5 σιγουρα ειναι ενας καλος τροπος να τα στειλεις κανονικα..
Καλυτερα ενα KH 4 για σταθεροτητα...


ΥΓ Πιστευω οτι το ph 4 που μετρησες ειναι μαλλον λαθος μετρηση...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-07, 13:47
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

netblues ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Φοβήθηκα πολύ που μου έγραψες ότι με αυτό που έκανα θα σκότωνα τα ψαράκια μου...
Τι να κάνω για να τα διορθώσω όλα? πως να ανεβάσω KH στο 4? για σταθεροτητα...
Πως επίσης μπορώ να ανεβάζω το πεχά άμα πάλι πέσει χωρίς να κινδινεύουν τα ψάρια μου?
Αλλαγές νερού κάνω κάθε μέρα μια φορά την ημέρα..πρέπει να κάνω περισσότερες?

Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-09-07, 14:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το Kh ανεβαινει ευκολα χρησιμοποιωντας μαγειρικη σοδα. (baking soda) απο σουπερμαρκετ.
Το Ph ανεβαινει αναλογα με το kh.
Δοκιμασε το σε νερο οσμωσης πρωτα για να δεις ποση χρειαζεσαι..
Αλλαγες νερου καθε μερα.. Γενικα δεν ειναι κακο, φτανει να μην στρεσαρονται τα ψαρια. Για ενυδρειο γεννηστρα μια ιδεα ειναι να κανεις καθημερινα ενα 30% με καποιον αργο, αυτοματοποιημενο τροπο, με καθαρη οσμωση, προσθετωντας λιγη σοδα για να διατηρειται το KH στο 4, και με λιγα αλατα ανασυστασης ωστε να εχεις ενα gh 2-3
π.χ. http://www.aquaristic.net/tropic-mar...al.html?lang=1


Νομιζω οτι σε μερικες μερες το φιλτρο θα στρωσει πληρως ωστε να μην εχεις αμμωνιες.. Απο κει και περα, χρειαζεσαι τοσες αλλαγες ωστε τα νιτρικα να ειναι κατω απο 10ppm... ισως και λιγοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-09-07, 15:46
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αντι να μπλεκεις με σοδες ,προσθετε λιγο νερο δικτυου ωστε να ανεβαζεις το ΚΗ αλλα και να εχεις νερο με μεταλλικα αλατα που χρειαζονται τα ψαρια...... Παρολαυτα ειναι περιεργο που το πεχα κατεβηκε τοσο, ασχετα του ποσο μικρη ηταν η σκληροτητα αφου δεν εχεις φιαλη διοξειδιου, φυτα ή οτιδηποτε αλλο να μπορουσε να εκκλυει διοξειδιο τοσο ωστε να κατεβασει το πεχα σου...... ΚΑτι δεν παει καλα με τις μετρησεις σου ή με το νερο σου.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile μερικές απορίες ακόμη ...

Καλησπέρα σε όλους,
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας,
Απλά ήθελα να σας ενημερώσω ότι το πεχά σταθεροποιήθηκε απο την τελευταία μου μέτρηση χθές το βράδυ.
Οι δίσκοι φαινονται καλύτερα σήμερα και άρχισαν να καθαρίζουν τον κώνο τους.
Περιμένω με ανυπομονησία να γεννήσουν.
Οι συνθήκες φαίνονται καλύτερες τώρα.
Δεν ξέρω τι συναίβηκε με το πεχά μου..
Το άλλο που ήθελα να ρωτήσω εσένα Pritani είναι το εξής: Στις πληροφορείες που δίνεις για την προστασία των αυγών με το μπλέ του μεθυνέλαιου... το κάλυμμα που βάζεις στον κώνο που είναι τα αυγά (εκείνο που έχεις της βότκας έχει πάτο απο κάτω? έτσι φαίνετε στην φωτογραφεία... και επίσης είναι πιο μικρό απο το ενυδρείο σου και το έκλεισες με καππάκι και έβαλες σωληνάκι αντλίας , και ένα άλλο για επιστροφή του αέρα.. κάτι παρόμιο με την αναπαραγωγή αρτέμιας? και μετά το σφράγισες με σιλικόνη νερού.... ψάχνω και δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανάλογο που να είναι ψηλό και να βγαίνει επάνω στο ενυδρείο.. φυσικά λίγο πιο κάτω απο καππακι ενυδρέίου.
Αν κάνω μια τέτοια κατασκευή ..δεν θα έχω πλέον τον φόβο να διαφύγει το μπλέ του μεθυνέλαιου στο ενυδρείο μου . ( ή τουλάχιστον να βάλω κάτι σαν μακρόστενο βάζο με πάτο απο κάτω?)
Ο λόγος που το αφήνουμε μέσα με τους δίσκους είναι για να μην χάνουν την επαφή τους με τα αυγά τους?
Είναι σωστά που κατάλαβα? ή έκανα λάθος?
Σε παρακαλώ ανέλυσε μου το καλύτερα για να καταλάβω. Φυσικά αν δεν προλάβω και με προλάβουν τα δισκάκια θα το αφήσω στην φύση αυτή την φορά και ότι γίνει.
Εδώ στην Ισπανία δεν βρήκα μπλέ του μεθυνέλαιου ακόμη..ελπίζω να βρώ μέχρι αύριο..γιατι κάποιος φαρμακοποιός μου υποσχέθηκε ότι θα φέρει.
Κ'άτι άλλο που δεν κατάλαβα καλά.. Οταν τοποθετήσουμε αυτό το κάλυμμα γύρω απο τον κώνο και βάλουμε το μπλέ του μεθ... πόσο το αφήνουμε? Και πως το αφαιρούμε μετά?
Λίγο τοτοερωτήσεις κάνω..αλλά τι να κάνω.... θέλω να καταλάβω όσο πιο καλά γίνετε.
Αυτά λοιπόν
Θα σας ενημερώνω για εξελίξεις..
Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το καλυμμα αυτο ειναι για την ακριβεια μια διαφανης σωληνα..... Το φορας πανω απο τον κωνο..... Ενα προβλημα που πρεπει να λυθει ειναι πως θα στεγανωσει ωστε να μην χανει το Μ Μ απο την ενωση με τον πατο..... Αν ο σωληνας εχει σταθερο καπακι απο κατω τοτε θα εχεις προβλημα πως θα τον απομακρυνεις οταν εκκολαφθουν τα αυγα.... Οποτε πρεπει να βρεις μια βαση - καπακι που να μπαινει και να βγαινει σφηνωτα η σωληνα, οποτε οταν θελεις να την απομακρυνεις να κοντραρεις απο πανω τον κωνο και να μπορεις νατην βγαλεις...... Εγω ετσι βρηκα ενα ταπερ που εχει περιπου την ιδια διαμετρο με την σωληνα . Οταν γεννησουν οι δισκοι βγαζω προσεκτικα τον κωνο τον παταω στο ταπερ και σφηνωνω τη σωληνα ......Μετα παλι πισω στο ενυδρειο....... (αν δεις στο υπομνημα τη φωτο προστασια αυγων ειναι το ταπερ τηε ΒΕΜ θα το καταλαβεις καλυτερα....) Απο πανω δεν χρειζεται τιποτα εφοσον ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου..... Αν θες να το κατασκευασεις μπορεις να βρεις καποιον που εχει σωληνες πλεξι γκλας. Ο λογος που αφηνουμε τα αυγα μεσα ειναι οτι οι δισκοι πρεπει να διατηρησουν την οπτικη επαφη με τα αυγα τους και μολις αυτα εκκολαφθουν να μπορουν να αναλαβουν την φροντιδα τους......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Ευχαριστώ

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Pritani.
Νάσε καλά
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-07, 08:59
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Περιμένοντας γέννα...

Καλημέρα σε όλους,
Πέρασαν 14 ημέρες απο την τελευταία φορά που γέννησαν οι δίσκοι μου.. και δεν ξαναγέννησαν ακόμη...είναι φυσιολογικό?
Κάποιες φορές που τους παρακολουθώ βλέπω να καθαρίζουν τον κώνο και κάνω χαρές ότι όπου νάνε θα κάνουν τα αυγά αλλά τίποτα...
Τι κάνω σε τέτοια περίπτωση?

Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-07, 10:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Φυσιολογικότατο θα έλεγα!
Υπάρχουν περιπτώσεις που κάνουν και μήνες μέχρι να ξαναγεννήσουν!!!

¶φησε τα ψάρια να λειτουργήσουν όπως τα προστάζει η φύση!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Τι να κάνω?

Eυχαριστώ για την απάντηση,
Τι με συμβουλεύεις να κάνω? να τα βάλω πίσω στο μεγάλο ενυδρείο?
ή να τα αφήσω στην γεννήστρα ακόμη λίγο?

Ευχαριστώ
Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φυσικα και θα τα αφησεις στη γεννηστρα...... Κανε υπομονη και σε λιγες μερες θα ξαναγεννησουν.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-07, 14:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που έχουμε ζευγάρι και σκοπός μας είναι η ανααραγωγή δεν βλέπω τον λόγο να τα μεταφέρεις, όπως είπε και ο Νίκος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-09-07, 07:01
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Κάνε μια αλλαγή με νερό λίγο χαμηλότερης θερμοκρασίας ,τάισέ τους λίγη κατεψυγμένη παραπάνω και άσε τη φύση να δουλέψει
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-09-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,
Τίποτα ακόμη....καμία γέννα
Έκανα ακριβώς ότι μου γράψατε.
Εχω μερικές απορίες 'ομως...
Στο ενυδρείο μου γεννήστρα , έχω το φίλτρο το μικρό της EHEIM και το φίλτρο με τα διπλά σφουγγάρια που δουλεύει με την μικρή αντλία αέρα.
Εχω μέσα μια θερμάστρα και ένα μικρό θερμόμετρο που κολλά στο γυαλλί.
Δεν αγόρασα ακόμη ηλεκτρονικό πεχά κοντρόλλερ ..θα το πάρω σύντομα.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής......
ταίζω κατεψυγμένη καρδια κατα τις 8.30 το πρωί . Τους αφήνω να φάνε και
Οταν κάνω μετρήσεις το πρωί κατά της 10 το πεχά μου είναι 6.5
Το KH 3 ή 4 GH 4 η κάποτε 5
Το NΟ2 0,5mg/L και το ΝΗ3 ΝΗ4 0,50 ppm(mg/L)
Επειδή δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου αμμωνία και νιτρικά κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού περίπου το 70 τοις εκατόν και σιφονάρω τον πάτο απο τυχόν υπολήμματα τροφής ή άλλες ακαθαρσίες.
Οταν μετά κάνω μετρήσεις μετά την αλλαγή η αμμωνία δείχνει 0,25ppm(mg/L) API Test. Δεν φεύγει όλη.
Στο νερό που προετοιμάζω βάζω Equilibrium της SEACHEM ,βάζω λίγο Stress zyme και λίγο stress coat API. (είναι όλο απο όσμωσις, δεν έχω βάλει ποτέ απο το δίχτιο και φοβάμαι να βάλω)Αυτό πως μπορώ να το κάνω? Είναι καλύτερα? Αν ναι ..παρακαλώ αξηγήστε μου την διαδιακασία απλά.
Ταίζω ξανά το μεσημέρι, και μετά το βράδυ ταίζω και μετά κάνω ξανά μετρήσεις. Ολα τα ίδια εκτός απο την αμμωνία...πάει πολύ ψηλά 1.0 ή και 2.0, τρομάζω αμέσως και πάλι κάνω αλλαγή νερού αυτή την φορά το 80 τοις εκατόν.
Τι συμβαίνει άραγε? Δεν υπάρχει βιολογία στα φίλτρα ακόμη ? (ανοιξα πριν 10 ημέρες ένα απο τα φίλτρα μου που έχω στο μεγάλο ενυδρείο και έβαλα τα σφουγγάρια απο τα φίλτρα της γεννήστρας για να πάρω έτοιμα μικρόβια)
Εκεί που κάνω την αφαίρεση νερού φροντίζω τα σφουγγάρια να βρίσκονται στο νερό για να μην παιθάνουν τα καλά μικρόβια , μόνο το άλλο φίλτρο βρίσκετε κολλημένο στο γυαλλί του ενυδρείου πάνω ψηλά και όταν αφαιρώ το νερό αυτό εκτείθετε στον αέρα, (μήπως έτσι σκοτώνω τα καλά μικρόβια μέχρι να γεμήσω το ενυδρείο? )Το αφήνω εκεί ψηλά γιατί κρύβονται οι δίσκοι εκεί όσο κάνω τις αλλαγές νερού και δεν θέλω να τους τρομάξω.
Μετά την αλλαγή νερού μετρώ πάλι πεχά και ... ολα ο.κ εκτός πάλι απο αμμωνία..δείχνει 0,25ppm. (Υποθέτω είναι το υπόλοιπο 20 τοις εκατόν βρώμικο νερό που άφησα μέσα.
Δεν ξέρω τι να κάνω... Το καλό είναι ότι αυτόν τον καιρό βρίσκομαι στο σπίτι συνέχεια... έχω καταντήσει να μαζεύω συνέχεια νερό απο όσμωσις και να αποθηκεύω....όχι μόνο για το ενυδρείο γεννήστρα αλλά και για τα άλλα ενυδρεία των κοριτσιών μου και για το μεγάλο που θέλει πάρα πολλά λίτρα.
Δεν ξέρω τι να κάνω....
Τι με συμβουλεύετε?
Α και κάτι ακόμη... έβαλα 4 μικρά φυτά στην γεννήστρα έτσι όπως είναι με τα γλαστράκια για να κάνω τα δισκάκια να νιώσουν καλύτερα επειδή τις τελευταίες ημέρες όταν μπεί κάποιος στο δωμάτιο που είναι τρέχουν να κριφτούν κάτω απο το μικρό εσωτερικό φύλτρο.
Εκανα καλά? ή να τα αφαιρέσω?
Στα σχέδια μου είναι να φτιάξω πιο μεγάλο ενυδρείο γεννήστρα όπως γράφει και ο Πρύτανις στο υπόμνημα του, αλλά δεν μπορώ ακόμη, περιμένω να δω τι γίνετε με ζευγάρι και μετά. (έτσι είπε ο σύζιγος.. άμα γεννήσουν και έχω πράγματι ζευγάρι θα μου αγοράσει ότι θέλω.. λογικός και συγρατημένος, όχι σαν εμένα που θέλω να τα αγοράσω ολα αμέσως )
Αυτά λοιπόν... πάλι σας τρέλλανα με τις απορίες μου... τι να κάνω όμως?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Και περιμένω με ανηπομονησία τις απαντήσεις σας

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια γέννησαν οι δίσκοι μου....δεν ξέρω ... Noni Δίσκοι 8 30-06-07 21:19
Γειά σας και παρακαλώ βοήθεια Αθηνά2 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-06-07 23:58
Την βοήθεια σας και την υπομονή σας Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 106 07-03-07 09:46
Αυγά corydoras εμφανίστηκαν!παρακαλώ την βοήθειά σας! GIWRGOS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 01-02-06 19:15
Άρρωστα Cardinal. Παρακαλώ θερμά την βοήθειά σας :( pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 25 12-02-03 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10361 seconds with 14 queries