Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-04-07, 20:18
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
Χριστόφορε το φίλτρο ειναι το fluval 404 πρέπει να είναι αυτό που εννοείς.... αυτό ειναι το ένα εκ των δύο φίλτρων που έχω εγώ. Είναι αρκετά καλό.ναι αυτό εννουσα
Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου πμ ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι. Αν θέλεις έχω αρκετή java moss και μερικά άλλα φυτάκια στο ενυδρείο μου που έχω μονο για περίσσια φυτά, μπορώ να σου δώσω.Σας ευχαριστώ πανίτσα, θα μου χρειαστουν τα φυτά...
...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-04-07, 10:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα άλαζα με τίποτα τα eheim!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-04-07, 19:06
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλά ειναι τα eheim αλλά εδώ δεν τα βρήσκεις, οπόταν χρειάζεται να γίνει παραγγελία απο το εξωτερικό και όταν θέλεις ενα μονο πράγμα για να φέρεις τα εξοδα ειναι περισσότερα. Το δεύτερο μου ειναι eheim 2215 αρκετά καλό όπως και το flouval 404.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-04-07, 20:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ειπαμε χριστοφορε fluval 404 πολυ καλο.
-------------------------
Ειπαμε χριστοφορε fluval 404 πολυ καλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 23-04-07 στις 20:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-04-07, 21:30
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Το φίλτρο του Χριστοφορου είναι το λεγόμενο τοπ-φίλτερ

Ρουφάει νερό με τη βοήθεια εκείνου του κυκλοφορητη και το στέλνει σε ένα κανάλι που βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού. Μέσα σε εκείνο το κανάλι έχει χώρο για διάφορα υλικά... μετά τη βοήθεια της βαρύτητας επιστρέφει από την άλλη πλευρά.



Δυστυχώς απαιτεί πολύ προσοχή γιατί βουλώνει πολύ εύκολα και ξεχυλίζει... χριστόφορε θα σε απογοητεύσω αλλά το συγκεκριμένο φίλτρο είναι εποιηκώς άχρηστο για δίσκους.

Όσο για Eheim στην Κύπρο φέρνει ένα κατάστημα στη λευκωσία. Δυστυχώς είναι λίγο ακριβός σχεδόν διπλάσια τιμή από το aquaristik πχ. Εγώ αγόρασα τα πάντα από το νέτ στέλνουν κανονικά στην Κύπρο χωρίς πρόβλημα και ακόμα και με τα έξοδα αποστολής το φίλτρο μου βγήκε κανά 40λιρο φτηνότερο από το μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-04-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο του Χριστοφορου είναι το λεγόμενο τοπ-φίλτερ

Ρουφάει νερό με τη βοήθεια εκείνου του κυκλοφορητη και το στέλνει σε ένα κανάλι που βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού. Μέσα σε εκείνο το κανάλι έχει χώρο για διάφορα υλικά... μετά τη βοήθεια της βαρύτητας επιστρέφει από την άλλη πλευρά.



Δυστυχώς απαιτεί πολύ προσοχή γιατί βουλώνει πολύ εύκολα και ξεχυλίζει... χριστόφορε θα σε απογοητεύσω αλλά το συγκεκριμένο φίλτρο είναι εποιηκώς άχρηστο για δίσκους.

Όσο για Eheim στην Κύπρο φέρνει ένα κατάστημα στη λευκωσία. Δυστυχώς είναι λίγο ακριβός σχεδόν διπλάσια τιμή από το aquaristik πχ. Εγώ αγόρασα τα πάντα από το νέτ στέλνουν κανονικά στην Κύπρο χωρίς πρόβλημα και ακόμα και με τα έξοδα αποστολής το φίλτρο μου βγήκε κανά 40λιρο φτηνότερο από το μαγαζί.
Ναι ακριβώς έτσι είναι, μόνο που είναι λίγο πιο μικρό..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπαμε χριστοφορε fluval 404 πολυ καλο.
-------------------------
Ειπαμε χριστοφορε fluval 404 πολυ καλο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ειναι τα eheim αλλά εδώ δεν τα βρήσκεις, οπόταν χρειάζεται να γίνει παραγγελία απο το εξωτερικό και όταν θέλεις ενα μονο πράγμα για να φέρεις τα εξοδα ειναι περισσότερα. Το δεύτερο μου ειναι eheim 2215 αρκετά καλό όπως και το flouval 404.
Εχει δίκαιο η πανίτσα..το eheim δεν τα έχω βρει σε κανένα σχεδόν κατάστημα..μόνο κάποια ενυδρεία όπως το cayman, scubaline(αυτο που πήρα), cube και σε πολύ ψηλότερες τιμές από'τι εδώ... Το φίλτρο,αυτό που έχω προς το παρων το είχω πάνω στο καππάκι του ενυδρείου και πολλές φορες στάζει..ακόμα δεν έχει βουλλώσει...(!) Θα το αλλάξω σύντομα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-04-07, 17:58
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

υπάρχουμ ΕΗΕΙΜ στη κύπρο και μάλιστα σε στοκ όλη η σειρά και τα παρελκόμενα όπως και jagger θερμάστρες. Στείλε μου μύνημα να σου πω που να πας. Είναι στη Λευκωσία.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-04-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

το ενυδρείο παέι μια χαρά...
η άλγη έχει περάσει νμζ μια και δεν έχω δει εδώ και αρκετό καιρό..

απόφάσισα να κάνω αλλαγες νερου κάθε δευτέρα, πέμπτη και κυριακή 40 λίτρα..ειμαι σωστός?

στο ενυδρίο προς το παρων δεν έχει κανένα ψάρι που δεν τον θέλω..(τον χαρίζω όποιος τον θέλει... )

ένα άλλο πρόβλημα είναι τα σαλιγκάρια..έχουν γεμίσει στο ενυδρίο, και έχουν γεννήσει στο μπροστινό τζάμι πολλά μωρα...δεν τα θέλω..μου έφαγαν μερικά φύλλα απο τα φυτά μου. ...τι να κάνω..??

Σήμερα θα κάνω ακόμα μια αλλαγή νερου και θα σς πω μετρήσεις αργότερα..

Και ακόμα τι κάτοικους λέτε να βάλω..? Μπορω να βάλω ραμιρεζί, κρίμπνεσις και ίσως..καποια αγγελόψαρα..?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-05-07, 17:33
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή



Σήμερα αγόρασα τους 2 πρώτους μου δίσκους... Έκανα προσαρμογή και τους έβαλα στο ενυδρείο..και οι δύο ειναι αρκετα καλά μέχρι τώρα...κολυμπάνε και δεν κρύβονται..βέβαια ακόμα να ανάψω τα φώτα..κανένας απο τους δύο δεν έχει μαυρες ρίγες ή κάτι τέτιο και ελπίζω αυτη τη φοράνα μην βγουνε μπασταρδικοι...θα βάλω φοτο αργότερα...

Η μόνη μέτρηση που είχα όρεξη να κάνω ήταν ph που μου έδειξε 6.5 περίπου..σύντομα θα σας πω και τις υπόλοιπες σύντομα.....

Σήμερα είχα σκοπό να κάνω αλλαγή νερου αλλάθα την αναβάλω, μη θέλωντας να στρεσάρω τα ψαρια...

Οι μόνες ερωτήσεις τώρα είναι...:
  • Πότε να κάνω αλλαγή νερου..?
  • Πότε να ανάψω τα φώτα και
  • Πότε να ταίσω και τι..
Σας ευχαριστώ και περιμενω τις απαντήσεις σας...(Πρυτάνηηηη... )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-05-07, 21:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μάλλον πρόλαβα τον Πρύνατη...

Χριστόφορε, η άλγη δεν εξαφανίζεται μόνο με το καθάρισμα του ενυδρείου αλλά με το να βρεις εσύ τις ισορροπίες. Καθαρίζοντας το ενυδρείο απλά καθυστερείς την επανεμφάνισή της. Αν δεν βρεις τους λόγους (πολύ λίπανση ή λάθος χορήγηση λίπανσης, λίγο CO2 και πολύ φως, κλπ) που προκάλεσαν το ξέσπασμα άλγης θα ξαναεμφανιστεί.

Πρέπει να ξέρεις ότι δύο δίσκοι απλά δεν... εκτός κι αν είναι αποδεδειγμένα ζευγάρι. Οι δίσκοι ζουν σε κοπάδια που σημαίνει ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 δίσκους... άρα και περισσότερα λίτρα (περίπου 300). Έχοντας δύο δίσκους, είναι πολύ πιθανό να τους δημιουργηθεί στρες (οι μαύρες ρίγες που λες πιο πάνω).

Επίσης, αφού γνωρίζεις ότι η φίλτρανση του ενυδρείου σου δεν επαρκεί, γιατί βιάστηκες να αγοράσεις τους δίσκους; Πρώτα ετοιμάζουν το ενυδρείο ...ολόκληρο (που σημαίνει aquascaping, θέρμανση, φίλτρανση, ποιότητα νερού---κάνουμε όλες τις μετρήσεις, κλπ) και μετά μπαίνουν τα ψάρια.

Και για να απαντήσω στις τελευταίες σου ερωτήσεις:
- Αλλαγή νερού σε 4-5 μέρες για να αρχίσουν να κατασταλάζουν οι δίσκοι.
- Αύριο το πρωί ανάβεις τα φώτα και φροντίζεις να αναβοσβήνουν από τους χρονοδιακόπτες.
- ΔΕΝ πιστεύω να αγόρασες δίσκους (μάλιστα είχες δίσκους πριν λίγο καιρό) και να μην ξέρεις ΤΙ τρώνε;;;;;
Δοκίμασε να τα ταΐσεις λίγο (πολύ λίγο) αύριο να δεις αν τρώνε.

* Τον καθαριστή τον έβγαλες ή θα τον κυνηγάς με αποτέλεσμα να στρεσάρεις τους δίσκους;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-05-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

[quote=Giorgos;172356]Μάλλον πρόλαβα τον Πρύνατη...

Χριστόφορε, η άλγη δεν εξαφανίζεται μόνο με το καθάρισμα του ενυδρείου αλλά με το να βρεις εσύ τις ισορροπίες. Καθαρίζοντας το ενυδρείο απλά καθυστερείς την επανεμφάνισή της. Αν δεν βρεις τους λόγους (πολύ λίπανση ή λάθος χορήγηση λίπανσης, λίγο CO2 και πολύ φως, κλπ) που προκάλεσαν το ξέσπασμα άλγης θα ξαναεμφανιστεί.

Εχετε δίκαιο....η άλγη έχει ξαναεμφανιστει σε λίγες ποσότητες πάνω στο μπροστινό και πισινό τζάμι του ενυδρείου και είναι πρασινοκαφέ... στην επομένη αλλαγή νερου θα την καθαρισω...

Πρέπει να ξέρεις ότι δύο δίσκοι απλά δεν... εκτός κι αν είναι αποδεδειγμένα ζευγάρι. Οι δίσκοι ζουν σε κοπάδια που σημαίνει ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 δίσκους... άρα και περισσότερα λίτρα (περίπου 300). Έχοντας δύο δίσκους, είναι πολύ πιθανό να τους δημιουργηθεί στρες (οι μαύρες ρίγες που λες πιο πάνω). Το ενυδρείο είναι περίπου 400 λίτρα και θα βάλω κι' άλλους δίσκους αργότερα.., αφου βρω κάποιο εξωτερικό φίλτρο.. Αργότερα θα βάλω ακόμα λίγα φυτά, μιας και αυτά ΄που έχω τώρα δεν είναι πολλά...

Επίσης, αφού γνωρίζεις ότι η φίλτρανση του ενυδρείου σου δεν επαρκεί, γιατί βιάστηκες να αγοράσεις τους δίσκους; Πρώτα ετοιμάζουν το ενυδρείο ...ολόκληρο (που σημαίνει aquascaping, θέρμανση, φίλτρανση, ποιότητα νερού---κάνουμε όλες τις μετρήσεις, κλπ) και μετά μπαίνουν τα ψάρια.

Και για να απαντήσω στις τελευταίες σου ερωτήσεις:
- Αλλαγή νερού σε 4-5 μέρες για να αρχίσουν να κατασταλάζουν οι δίσκοι.
- Αύριο το πρωί ανάβεις τα φώτα και φροντίζεις να αναβοσβήνουν από τους χρονοδιακόπτες. Τους έχω ρυθμίσει από τις 10-10:30 μέχρι τις 10-10:30 την νύχτα..
- ΔΕΝ πιστεύω να αγόρασες δίσκους (μάλιστα είχες δίσκους πριν λίγο καιρό) και να μην ξέρεις ΤΙ τρώνε;;;;; Εδώ εννουσα αν θα έπρεπε ίσως να τους έδινα κάτι διαφορετικό απο την κανονική τροφή που θα τους έβαζα συνήθως..πχ αποξηραμένα σκουλίκια..Θα δοκιμάσω να τους ταισω αργότερα και θα σας πω νέα...
Δοκίμασε να τα ταΐσεις λίγο (πολύ λίγο) αύριο να δεις αν τρώνε.

* Τον καθαριστή τον έβγαλες ή θα τον κυνηγάς με αποτέλεσμα να στρεσάρεις τους δίσκους? τον καθαριστή θα τον αφ'ησω τελικά γιατί δοκίμασα πάρα πολλές φορές να τον βγάλω πριν βάλω τους δίσκους αλλά ήταν αδύνατο... [/quote]

Θα βάλω φωτος σύντομα να μου πείτε την γνώμη σας για τους δίσκους που πήρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-05-07, 12:45
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μείωσε την φωτοπερίοδο για να βρεις σιγά σιγά την άκρη με την άλγη 12 ώρες είναι πολύ για ενυδρείο που δεν είναι full planted!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 05-05-07 στις 17:22
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-05-07, 16:26
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μείωσε την φωτοπερίοδο για να βρεις σιγά σιγά την άκρη με την άλγη 12 ώρες είναι πολύ για ενυδρείο που δεν είναι foul planted!
Θα το κάνω..!
-------------------------
Πριν λίγο παρατήρησα ότι ο ένας δίσκος τσιμπάει τον άλλο με αποτέλεσμα ο ένας να κρύβεται και ο άλλος να κόβει βόλτες...όπως μου είπαν όταν ρώτηυσα γιατι συμβαίνει αυτό μου είπαν ότι αυτό γίνεται μέχρι να εγκλιματιστουν και για να σταματήσουν να το κάνουν αυτό πρέπει να βάλω ένα μαυρο σεντόνι πάνω από το ενυδρείο και να κλισω τα φώτα για μια μέρα... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carebean pirate : 05-05-07 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-05-07, 17:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Να σβήσεις τα φώτα για μια σήμερα και να αφήσεις τα ψάρια να ηρεμίσουν! ¶λωστε αν διαβάσεις θα δεις οτι οι δίσκοι είναι κυριαρχικά ψάρια!
Γι'αυτό και συνήθως προτείνουμε σ'ένα ενυδρείο να μπαίνουν ταυτόχρονα το σύνολο των δισκο-κατοίκων για να μην είναι έντονα αυτά τα φαινόμενα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-05-07, 10:28
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Θα ανάψω σε λίγο τα φώτα και ελπίζω να μπορουν να είναι μαζί και να μην μαλώνουν... Εχτές πριν να κλίσω τα φώτα παρατήρησα ότι ο ένας ο δίσκος, ποτ τον τσιμπουσε ο άλλος, έκανε παράξενες κινήσεις και τα δύο πτερύγια που έχει στην κοιλιά του τα έκανε μέσα εξω πολύ γρήγορα...τι να κάνω για αυτό..? πρέπει να ανησυχήσω..??

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι αν πρέπει να βιαστώ να βάλω και τους υπόλοιπους δίσκους (υπολογίζω ακόμα 2-3 και τέλος) για να μην έχω άλλα προβλήματα με την κυριαρχία των δισκων, να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο αφου η φιλτρανση μου δεν ειναι αρκετή ή να ασχοληθω λίγο με το aquascaping..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-05-07, 10:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι αν πρέπει να βιαστώ να βάλω και τους υπόλοιπους δίσκους (υπολογίζω ακόμα 2-3 και τέλος) για να μην έχω άλλα προβλήματα με την κυριαρχία των δισκων, να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο αφου η φιλτρανση μου δεν ειναι αρκετή ή να ασχοληθω λίγο με το aquascaping..
πρωτα κοιταμε να εχουμε την καλυτερο δυνατο φιλτραρισμα...στη συνεχεια φτιαχνουμε και εχουμε ετοιμο το ακουασκειπινγκ...και τελευταια προσθετουμε τα ψαρια...μπας και τα γλυτωσουμε απο το στρες.....
...και χριστοφορε,οσο λιγοτερο και γρηγοροτερα βαζεις τα χερια σου στο ενυδρειο για τη συντηρηση ,τοσο λιγοτερο στρες δημιουργεις στα δισκακια σου....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-05-07, 13:51
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα κοιταμε να εχουμε την καλυτερο δυνατο φιλτραρισμα...στη συνεχεια φτιαχνουμε και εχουμε ετοιμο το ακουασκειπινγκ...και τελευταια προσθετουμε τα ψαρια...μπας και τα γλυτωσουμε απο το στρες.....
...και χριστοφορε,οσο λιγοτερο και γρηγοροτερα βαζεις τα χερια σου στο ενυδρειο για τη συντηρηση ,τοσο λιγοτερο στρες δημιουργεις στα δισκακια σου....
Ok..πάμε για φίλτρο τώρα...Θα μπορουσα να αφήσω το κρεμαστό φίλτρο που έχω ήδη τώρα και όταν βάλω και το νέο φίλτρο να έχω 3 φίλτρα στο σύνολο..??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-05-07, 13:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok..πάμε για φίλτρο τώρα...Θα μπορουσα να αφήσω το κρεμαστό φίλτρο που έχω ήδη τώρα και όταν βάλω και το νέο φίλτρο να έχω 3 φίλτρα στο σύνολο..??
και βεβαια γιατι οχι...?? ξερω πολλους που εχουν πολλα-πολλα φιλτρα για να εχουν οσο το δυνατο καλυτερο νερακι για τους δισκους τους..
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-05-07, 20:16
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
και βεβαια γιατι οχι...?? ξερω πολλους που εχουν πολλα-πολλα φιλτρα για να εχουν οσο το δυνατο καλυτερο νερακι για τους δισκους τους..
Α ωραία..σε ευχαριστώ Κώστα...

hxmm...τι άλλο να ρωτήσω...?

Ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς να σκέφτομαι για συγκάτοικους..τι θα λέγατε αν έβαζα αργότερα καποια κριμπνεσις, ραμς, κακατοειδες ή αγγελόψαρα..??
-------------------------
Ο ένας ο δίσκος ακόμα κυνηγάει τον άλλο... Τι να κάνω για αυτό..?

Και κάτι άλλο..στο ενυδρείο υπάρχουν πολλά σαλιγκαρακια..τι να κάνω για αυτά..?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carebean pirate : 06-05-07 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-05-07, 22:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κριμπενσις - σκαλαρια οχι.
Καποια ραμς ή καποια κακατου ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-05-07, 14:11
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Πάντως για τα σαλιγκάρια ξέρω μία πολύ καλή συνταγή (με πολύ σκόρδο)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-05-07, 14:19
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως για τα σαλιγκάρια ξέρω μία πολύ καλή συνταγή (με πολύ σκόρδο)
Πες μου την...

Εντομεταξύ ο ένας ο δίσκος συνεχίζει να κυνηγάει τον άλλο..τι να κάνω..?? Θέλει όλο το ενυδρείο δικό του..? ? Βοηθήστε με πρκλ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-05-07, 14:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

βαλε κι αλλα φυτα και ξυλα - αλλαξε λιγο τη διακοσμηση
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-05-07, 14:23
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Θα κάνω τώρα τον δάσκαλο: Όταν σου λέγαμε να αγοράσεις τουλάχιστον 3-4 δίσκους και να τους βάλεις όλους μαζί τους δίσκους κάτι ξέραμε... (αυτό θα περιόριζε το κατά τα άλλα φυσιολογικό φαινόμενο). Δέξου το δεν έχεις υπομονή για ενυδρείο, αγόρασε... μπονσάι.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-05-07, 14:32
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε κι αλλα φυτα και ξυλα - αλλαξε λιγο τη διακοσμηση
Mompani εχω ένα στη μία άκρη του ενυδρείου...(Θυμάστε τη φωτογραφίες που σας έδειξα) Θα βάλω ακόμα ένα στην άλλη μεριά του ενυδρείου και να φυτεψω πολλά φυτά στις ακριες και στη μέση και να προσπθήσω να στρώσω καπιο μικρό είδος φυτου μπροστα.Θα βάλω και ανουμπίες και java moss+java ferm και νμζ θα γίνει καλό....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάνω τώρα τον δάσκαλο: Όταν σου λέγαμε να αγοράσεις τουλάχιστον 3-4 δίσκους και να τους βάλεις όλους μαζί τους δίσκους κάτι ξέραμε... (αυτό θα περιόριζε το κατά τα άλλα φυσιολογικό φαινόμενο). Δέξου το δεν έχεις υπομονή για ενυδρείο, αγόρασε... μπονσάι.

Θ.
... .. .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-05-07, 14:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν στο ειπα αυτο για αισθητικους λογους. Αλλαζοντας διακοσμηση θα αποπροσανατολισεις τον κυριαρχο δισκο που θα κυτταξει να ξαναφτιαξει την περιοχη του και θα δωσεις την ευκαιρια στον μικροτερα ναχει λιγο περισσοτερες κρυψωνες.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-05-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν στο ειπα αυτο για αισθητικους λογους. Αλλαζοντας διακοσμηση θα αποπροσανατολισεις τον κυριαρχο δισκο που θα κυτταξει να ξαναφτιαξει την περιοχη του και θα δωσεις την ευκαιρια στον μικροτερα ναχει λιγο περισσοτερες κρυψωνες.
Σας ευχαριστώ πολύ κ.Τόλη...
Θα αγοράσω ακόμα ένα ξύλο μόμπανι μέχρι το τέλος της ευδομάδας..
Μέχρι τότε τι να κάνω με τον φοβισμένο δίσκο που είναι συνέχεια κρυμμένος και τι με αυτόν που τον πειράζει...?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-05-07, 14:44
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Τόλη από την δική μου εμπειρία αυτό που προτείνεις δεν θα είναι αποτελεσματικό. Μετά από μερικές μέρες που ο κυρίαρχος δίσκος συνηθίσει την νέα διακόσμηση το φαινόμενο θα επαναληφθεί. Τι προτείνω εγώ; Ειλικρινά δεν ξέρω... Πάντως σε μία ακραία περίπτωση είχα αναγκαστεί να απομακρύνω το ένα από τα δύο ψάρια.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-05-07, 14:49
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόλη από την δική μου εμπειρία αυτό που προτείνεις δεν θα είναι αποτελεσματικό. Μετά από μερικές μέρες που ο κυρίαρχος δίσκος συνηθίσει την νέα διακόσμηση το φαινόμενο θα επαναληφθεί. Τι προτείνω εγώ; Ειλικρινά δεν ξέρω... Πάντως σε μία ακραία περίπτωση είχα αναγκαστεί να απομακρύνω το ένα από τα δύο ψάρια.

Θ.
Oυφ..δεν θέλω να φύγω κανένα από τους 2... Είναι και οι 2 τους πολυ όμορφοι... (Τώρα ο κυνηγόμενος; δίσκος έχει εμφανίσει 4-5 κάθετες γκρίζες γραμμές που δεν υπήρχαν στην αρχή αλλά εμφανίστηκαν μετά..Πότε θα φύγουν..?)

Θα αλλάξω διακόσμηση και ελπίζω ο δίσκος να σταματήσει το κυνήγι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ιστορία ...πόνου !!! CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-12-06 00:06
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09543 seconds with 14 queries