Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-06, 17:21
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή να ερθω στην παρεα?

λοιπον, σκεφτομαι το ενδεχομενο να κανω το ενυδρειο μου με δισκους. ειναι στα 220 λιτρα. δεδομενου οτι θεωρω αντιοικολογικο την αγορα Α/Ο και δεν προκειται ποτε να παρω, επισης δεν θελω να ανεβασω την θερμοκρασια πανω απο τους 27 και με 1βατ ανα λιτρο αλλα και παρα πολλα φυτα, θα μπορουσα να φιλοξενησω δισκους? εστω ενα ζευγαρι? με ph7 kh γυρω στο 7 και dh γυρω στο 10. συγνωμη για τη ζαλαδα αλλα εκανα και αναζητηση και δεν ξερω τι να κανω? φιλτρο εχω εσωτερικο 700 λ/ωρα με 2 λιτρα σιποραξ 1 λιτρο μπιοπουρ και βιομπαλες καθως και 2 σφουγγαρια. χρησιμοποιω επισης black water της kent. εστω λοιπον οτι οσα ανεφερα δεν διατιθεμαι να τα αλλαξω ριζικα μπορω να φιλοξενησω δισκους?οσο για συγκατοικους θα εχουν 4γατοψαρα κορυς και ενα ζευγαρι κριμπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-06, 18:04
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

θεωρω οτι το τελευταιο διαστημα οι πιο πολλοι εκτροφεις εχουν αρχισει να κρατανε δισκους σε νερο σκληρα με νερο σχεδον ουδετερο, το συζητουσαμε τις προαλλες και με τον johny98130 οτι γνωστος γερμανος εκτροφεας μεγαλωνε τα ψαρια σε συνθηκες που εμεις ουτε μπορουσαμε να διανοηθουμε..... Οποτε νομιζω οτι οι συνθηκες που προτεινεις εσυ εφοσον διατηρουνται σταθερες δεν θα προβληματισουν ιδιαιτερα τετοια ψαρια....... Πιο σημαντικο ειναι να μειωσεις καπως το φωτισμο σου (0,5βαττ/λιτρο) γιατι το πολυ φως ενοχλει τους δισκους και θα τους βλεπεις μονιμα να κρυβονται σε σκιερα μερη.....επισης σηματικο στοιχειο ειναι το καθαρο νερακι, οσο καλυτερη φιλτρανση τοσο περισσοτερο θα το εκτιμησουν τα ψαρια σου.... Φυσικα με τις παραπανω συνθηκες ειναι σχεδον αδυνατο να περιμενεις πετυχημενη γεννα αλλα θα μου πεις και μεις που τις εχουμε τι καταλαβαμε........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-06, 18:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα με τις παραπανω συνθηκες ειναι σχεδον αδυνατο να περιμενεις πετυχημενη γεννα αλλα θα μου πεις και μεις που τις εχουμε τι καταλαβαμε........
..επιτελους..!!!!να υποθεσω οτι σε στιγμες αδυναμιας λεμε την αληθεια...????
*** εγω φιλε μου θα σου ελεγα,οτι ακομη και με βατ/λιτρο,αν μπορεις να δημιουργησεις κανα 2 σκιερα μερη,καθως και αν το ακουασκειπινγκ σου προυποθετει τη δημιουργια πλατειας,οπου θα συχναζουν και θα την πεφτουν οι δισκοι σου,προχωρα το,και θα εισαι οκ..!!
βεβαια θα πρεπει οι συνθηκες σου(και ειδικα αυτες του νερου),απο την στιγμη που δεν επιθυμεις αο,να τις εχεις οσο το δυνατον σταθερες ολο το χρονο,αλλιως θα εχεις να αντιμετωπισεις αρκετα συντομα τα πρωτα προβληματα.....
καλη συνεχεια......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-06, 18:54
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ευχαριστω για τα ενθαρυντικα σας λογια, σκιερα μερη εννοειται πως θα δημιουργηθουν για να αραζουν. αυτο που με προβληματιζει και το σκεφτομαι ειναι αν αληθευουν οι μυθοι περι υπερευαισθητων ψαριων κτλ. κατα τα αλλα με τους συγκατοικους που προανεφερα τι αριθμο να βαλω μεσα? να βαλω μια τετραδα ή 5 μικρους με την προοπτικη μεγαλωνοντας να τους δωσω και να αρχισω απο την αρχη ή να βρω ενα ζευγαρι? το θεμα ειναι οτι αφου δεν κανω υποχωρησεις (μεγαλες) τουλαχιστον να ειναι ανετα τα ψαρια αλλιως να κινηθω σε κατι αλλο. αλλα απο την αλλη μου αρεσουν παρα πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-06, 18:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οτι και να κανεις(μαλλον θα σου ελεγα να βρεις 4-5 πιτσιρικαδες και να τους βαλεις μαζι),αλλα για μενα θα ελεγα οτι θα πρεπει να επενδυσεις σε κανα αξιοπιστο εξωτερικο φιλτρο πχ,κανα 2217 για να μεγαλωσεις και τα λιτρα του ενυδρειου σου ,αλλα και το βιολογικο σου φορτιο..ειναι πολυ σημαντικο να εχεις δυνατο φιλτραρισμα,οπως ακριβως σου ειπε και ο φιλος πρυτανης....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-06, 19:10
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ξεκινα με 3-4 μικρους και βλεπεις..... Ποιος ο λογος να ψαξεις ζευγαρι αν οι συνθηκες σου δεν επιτρεπουν την γονιμοποιηση των αυγων;;;;; Εγω θα επιμεινω στις λαμπες ειναι πολλα τα βαττ και τα ψαρια θα αισθανονται αβολα.....Εγω με 0,30 και οταν αλλαζω λαμπες βλπω οτι τα ψαρια ζοριζονται για ενα διαστημα....... Οι δισκοι δεν ειναι ευαισθητα ψαρια το αντιθετο μαλιστα απλα αν αρρωστησουν επανερχονται δυσκολα.....ΓΙΑΥΤΟ η προληψη και το καθαρο νερακι ειναι το νουμερο ενα για να τους κρατησεις χωρις προβληματα.....Αν θες μπορεις να προσθεσεις και μερικα σμηνοψαρα (ροδοστομα για μενα η καλυτερη επιλογη) για να εχεις επιπλεον κινηση στο ενυδρειο......Ειδα οτι καποιος πουλαει μικρα δισκακια στο gab γιατι δεν βλεπεις εκεινα για αρχη;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-06, 19:13
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
.Ειδα οτι καποιος πουλαει μικρα δισκακια στο gab γιατι δεν βλεπεις εκεινα για αρχη;;;;
να και το λινκοπουλο....!!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14684
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-06, 19:40
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

τους ειδα και εγω. θα τους επαιρνα αλλα ακομα διωχνω ψαρια και το σεταπ μου δεν ειναι ετοιμο για δισκους ακομα.... ειπαμε αν το κανω να το κανω σωστα.... γι αυτο ζηταω και τις συμβουλες σας....περασε ο καιρος που ημουν βιαστικος τουλαχιστον με τα ενυδρεια....εμαθα πια να κανω υπομονη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-06, 20:37
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Πιστευω οτι αν χαμηλωνες λιγο το φως καλο θα εκανες στους δισκους.Τωρα και εγω με την σειρα μου θα σου ελεγα να μην το τολμησεις με ζευγαρι μιας και οι πιθανοτητες μιας πετυχημενης γεννας με τετοιες συνθηκες νερου σχεδον εκμηδενιζονται και θα προτεινα και εγω ενα εξωτερικο φιλτρακι να μεγαλωσεις λιγο την βιολογια σου.Κατα τα αλλα σε βλεπω μια χαρα και μιας και εχω δει και το ενυδρειο σου δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα.Παντως να ξερεις οτι με μια ro θα εβλεπες εντελως διαφορετικη συμπεριφορα στο λεω εκ δικιας μου πειρας μιας και ειχα δισκακια 4 μηνες χωρις ro δεν αρρωστησαν μεν αλλα δεν ηταν ιδια σε συμπεριφορα με πριν σε καμια περιπτωση , καθως και θα απεφευγεις πολλες πολλες αρρωστιες που μπορει να προερχονται απο το νερο της βρυσης.
Καλη συνεχεια σε οτι κανεις
Φιλικα Χρηστος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-06, 21:20
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω οτι το τελευταιο διαστημα οι πιο πολλοι εκτροφεις εχουν αρχισει να κρατανε δισκους σε νερο σκληρα με νερο σχεδον ουδετερο, το συζητουσαμε τις προαλλες και με τον johny98130 οτι γνωστος γερμανος εκτροφεας μεγαλωνε τα ψαρια σε συνθηκες που εμεις ουτε μπορουσαμε να διανοηθουμε..... Οποτε νομιζω οτι οι συνθηκες που προτεινεις εσυ εφοσον διατηρουνται σταθερες δεν θα προβληματισουν ιδιαιτερα τετοια ψαρια....... Πιο σημαντικο ειναι να μειωσεις καπως το φωτισμο σου (0,5βαττ/λιτρο) γιατι το πολυ φως ενοχλει τους δισκους και θα τους βλεπεις μονιμα να κρυβονται σε σκιερα μερη.....επισης σηματικο στοιχειο ειναι το καθαρο νερακι, οσο καλυτερη φιλτρανση τοσο περισσοτερο θα το εκτιμησουν τα ψαρια σου.... Φυσικα με τις παραπανω συνθηκες ειναι σχεδον αδυνατο να περιμενεις πετυχημενη γεννα αλλα θα μου πεις και μεις που τις εχουμε τι καταλαβαμε........
Εχει απολυτο δικιο νικολα...........το φως να μειώσει λίγο και τα λίτρα να αυξήσει αρκετά και ειναι ΟΚ.
Νικο δες λίγο τα PM σου
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-06, 21:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

δες εδω να σου λυθουν οι αποροιες........http://www.wetpetz.com/discus.htm
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-12-06, 21:51
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ευχαριστω και παλι. αρχιζω να βλεπω το θεμα ακομη πιο ζεστα απο οτι πριν με μεγαλες πιθανοτητες να το τολμησω. θα κανω αυριο και μια ερευνα αγορας.... αν βαλω 4 εννοειτε πως θα μπουν ολοι μαζι.... ε?
Υ.Γ οσο για το θεμα υχθυοφορτισης, επειδη δουλευα για μηνες το ενυδρειο με παρα πολλη μεγαλη ιχθυοφορτιση και με τα υλικα φιλτραρισματος που ανεφερα πριν δεν ειχα ποτε προβλημα αμμωνιας. οσο για νιτρικα εδω και μηνες παραμενουν μηδενικα λογω της μεγαλης φυτομαζας... πιστευω να μην αντιμετωπισω προβλημα...ιδομεν!
ανεφερα να βαλω ζευγαρι για να μην τσακωνονται και για να μην συνοστιστουν μεσα στο ενυδρειο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-12-06, 21:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
ε αν βαλω 4 εννοειτε πως θα μπουν ολοι μαζι.... ε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-06, 00:55
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Pritanis κατακληκτικο το λινκ που εδωσες αν και ψαχνω και κοιταω διαρκως γαι σαιτ με δισκους δεν το ειχα υποψη μου και ειναι παρα μα παρα πολυ καλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-06, 01:01
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εεε,ας κανει και κατι καλο,αφου δεν μπορει που δεν μπορει να βγαλει καμμια γεννα,τουλαχιστο ας κατσει διπλα στον λινκμαν να μαθει και καμμια αλλη τεχνη....εεε,και που ξερεις ..καποια μερα......χιχιχιχιχι........
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-06, 19:15
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Πρωτον , δεν με λενε τυχαια Πρυτανη......


Δευτερον φιλε Κλαζ εχω δυο ταυτοχρονες γεννες καθε εβδομαδα σε δυο διαφορετικα ενυδρεια...... Για την ακριβεια τωρα που μιλαμε γενναει το πρωτο ζευγαρι ενω περιμενω το δευτερο το βραδακι...... Τωρα τι σου λεω.....Απο ποτε εχεις να δεις γεννα;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-12-06, 22:16
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Συγγνώμη που επεμβαίνω...αλλά βλεπω οτι ο κλαζ συνεχώς στην λεει συνχομπιτη Πρύτανη και αναρωτιέμαι...
γεννες έχεις, οκ... αλλά, ΜΩΡΑ βγάζεις;;;;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-06, 00:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον , δεν με λενε τυχαια Πρυτανη......


Δευτερον φιλε Κλαζ εχω δυο ταυτοχρονες γεννες καθε εβδομαδα σε δυο διαφορετικα ενυδρεια...... Για την ακριβεια τωρα που μιλαμε γενναει το πρωτο ζευγαρι ενω περιμενω το δευτερο το βραδακι...... Τωρα τι σου λεω.....Απο ποτε εχεις να δεις γεννα;;;;;
απο προχθες,εχω να δω γεννα...αλλα ως γνωστον εμεις μενουμε στα μωρα με τις ουριτσες........δεν εχουμε κανονικα μικρα ψαρακια.....(και μιλαω και για τους 2 μας......)ΠΡΕΠΕΙ καποια στιγμη να προχωρησουμε και λιγο παρακατω δε νομιζεις.....?????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-12-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μα αν τα καταφερουμε τι θα μας μεινει υστερα να πολεμαμε;;;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-12-06, 14:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Γιατι θεωρεις αντι-οικολογικη την χρηση Α/Ο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-12-06, 15:30
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θεωρεις αντι-οικολογικη την χρηση Α/Ο?
Φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο που και εγώ δεν αγοράζω.

Λυπάμαι το "βρώμικο" νερό.

Γιατί μπορεί να έχει αρκετές χρήσεις αλλά στην Αθήνα δεν έχω κήπο και που να αποθηκεύεις όλο αυτό το νερό μέσα στο διαμέρισμα??

Εγώ πάντως ειλικρινά σε αυτό κολλάω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-12-06, 18:19
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο που και εγώ δεν αγοράζω.

Λυπάμαι το "βρώμικο" νερό.

Γιατί μπορεί να έχει αρκετές χρήσεις αλλά στην Αθήνα δεν έχω κήπο και που να αποθηκεύεις όλο αυτό το νερό μέσα στο διαμέρισμα??
εε,φτιαξε μια κατασκευη στο παταρι σου,ωστε να αποθηκευεις σε μια δεξαμενουλα την οσμωση,και σε μια αλλη τοι ''βρωμικο'' οπου και οδευει προς την wc σου,και θα κανεις και οικονομια στο καζανακι σου.......
ουφφφφ, με της υγειας σας..!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-12-06, 19:15
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

εγω παντως εδω στη βεροια δεν το λυπαμαι καθολου...εχουμε ποταμια βρυσες πηγες κτλ..... (ακομα)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-12-06, 19:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως εδω στη βεροια δεν το λυπαμαι καθολου...εχουμε ποταμια βρυσες πηγες κτλ..... (ακομα)
.............
και κουτρα βενζιναδικα............δεν τα λες ολα γιωργακη.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-07, 16:33
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει απολυτο δικιο νικολα...........το φως να μειώσει λίγο και τα λίτρα να αυξήσει αρκετά και ειναι ΟΚ.
εγινε και αυτο. ανεβηκαμε στα 300 λιτρα και ριξαμε το φωτισμο στα 200 watt. παρουσιαση θα αργησει ακομα μια και τα φυτα δεν εχουν γινει ακομα οπωςς επιθυμω. σοκ μεταφυτευσης βλεπεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-10-07, 10:53
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

φιλε nikita καλη αρχη να κανεις με τα δισκακια και θα σου πω τα ιδια με τα παιδια ...αλλα....(παντα υπαρχει το αλλα) ....και στο λεω υπευθυνα απο δικια μου εμπειρια....το ph κατω απο το 7 οπωσδηποτε ....μακροχρονια θα "κουρασει " τα ψαρια και ειναι κριμα ..... εγω τα ειχα 1 χρονο στο 7 και αρχισαν να ζωριζονται και το καταλαβαινα ...τωρα αρχισα διαδικασια μειωσης σταδιακα στο 6,5.......οτι και να κανεις προσοχη στο ph ειναι το βασικοτερο σε αυτα τα ψαρια και η αιτια πολλων αναποδιων......καλη αρχη....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Apostolos Θαλασσινό νερό - Γενικά 26 19-02-04 00:56
ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ KRIBENSIS alfacom Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 37 06-02-04 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07724 seconds with 13 queries