Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-07, 14:51
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Post Γέννησαν ξανά οι δίσκοι μου στο μεγάλο ενυδρείο

Καλημέρα σε όλους..
Χθες 'οταν επέστρεψα σπίτι το βράδυ πρόσεξα ότι γέννησε το ένα απο τα 2 ζευγάρια μου πάνω σε ένα κλαδί φυτού.
ΔΕν ήμουν στο σπίτι το απόγευμα και μάλλον τότε θα γέννησαν.
Δεν κατάφερα να δω την διαδικασία της γέννας αυτή την φορά...
Ενας άλλος δίσκος επιτέθηκε στα αυγά και έφαγε μερικά.. ¨ηθελα τόσο πολύ να σώσω τα αυγά γιατί ήταν καταδικασμένα στο μεγάλο ενυδρείο με τόσους άλλους δίσκους.Δεν ήξερα τι να κάνω και έκοψα το κλαδί με τα αυγά (δεν άφησα τα αυγά να έρθουν σε επαφή με αέρα) ..και με το ίδιο νερό απο μεγάλο ενυδρείο γέμισα το ενυδρείο καραντίνα και έβαλά μέσα το κλαδί με τα αυγά. (έχω περίπου 80 αυγά)
Εβαλα αντλία οξυγόνου και ένα φίλτρο με διπλό σφουγγάρι.
Έβαλα λίγο μπλέ του μεθυνέλαιου για να μην χαλάσουν απο φούγκους αυγά.
Περιμένω να περάση η σημερινή μερα και αύριο κανονικά θα αρχίσουν να φαίνονται ουρίτσες.
Τώρα απο ότι ξέρω..όταν επελευθερωθούν εντελώς απο το αυγό θα πέσουν στον πυθμένα του ενυδρείου.
Μετά θα αρχ'ισουν να κολυμπούν και θα ψάχνουν τους γονείς τους.
Υπολογίζω ύστερα να βάλω τους γονείς μαζί τους και εύχομαι να μην φάνε τα μικρά αν φυσικά φανώ τυχερή και εκολαφθούν τα αυγά.
Τώρα το πρόβλημα μου είναι το εξής...Πως θα αφαιρέσω το μπλέ του μεθυνέλαιου απο το ενυδρείο με τα αυγά? (Οταν εκολαφθούν και θα είναι ώρα να μπούν οι γονείς)
Λογικά θα αφαιρώ νερό και θα προσθέτω άλλο.. αλλά αν μείνει λίγο απο το φάρμακο στο νερό θα βλάψει το ζευγάρι? (αν φυσικά φτάσω μέχρι εκεί)Αυτό για μένα είναι πείραμα βασικά αφού τα αυγά ήταν καταδικασμένα.
Κανονικά έπρεπε να βάλω κατευθείαν τους γονείς με τα αυγά τους εκεί αλλά φοβόμουν ότι απο το στρές και τον φόβο τους θα έτρωγαν αμέσως τα αυγά τους.. έτσι προτίμησα να δοκιμάσω να τους τα εκολάψω μόνη μου και μετά να τους βάλω με μικρά και να αφήσω μετά τα πατρικά και μητρικά ένστικτα να λειτουργήσουν.
Οι γονεί οι καημένοι όλο το βράδυ έστεκαν στο σημείο που ήταν τα αυγά και φυσούσαν. Τους κοιτούσα και λυπόμουνα πολύ που τους πήρα τα αυγά τους..αλλά δεν ήξερα τι άλλο να κάνω.
Αυτά είναι τα νέα μου και τα πειράματα μου ..αν είναι κάτι που έκανα λάθος και έπρεπε να κάνω κάτι άλλο συμβουλέψτε με παρακαλώ. ..Για να μάθω καλύτερα.

Πρύτανη διαβάζω συνέχεια το πολίτιμο υπόμνημα σου για την αναπαραγωγή.

Ξέρω ότι το πιο λογικό θα ήταν να αφήσω να γίνει ότι γίνει με αυγά και να βάλω κανονικά το ζευγάρι ενυδρείο γεννήστρα και να περιμένω επόμενη γέννα.. έτσι έκαν και παλιά και δεν γενούσαν (παρόλο που είχα τρεμουλιάσματα και καθάρισματα κώνου) και τα λυπήθηκα εκεί και τα πήρα πάλι πίσω στο μεγάλο που ήταν ευτυχισμένα.
Αυτό που βασικά με τρόμαζε πιο πολύ ήταν το ενυδρείο γεννήστρα .. ότι μου ήταν πολύ δύσκολο να τους διατηρώ τις κατάλληλες συνθήκες εκεί.. μια μου ανέβαινε πεχά..μια έπεφτε..μια ανέβαιναν αμμωνία και νητρικά..παρόλο που έκανα τόσα πολλά..συχνές αλλαγές νερού... .
Εδώ θα παρακαλούσα κάποιον να με βοηθήσει..φυσικά αν μπορεί να ανοίξει ένα άλλο θέμα..πως κάποιος διατηρά ένα πράλληλο ενυδρείο για τέτοιες περιπτώσεις είτε είναι γεννήστρα έίτε είναι καραντίνα.. τι ακριβώς πρέπει να κάνει απο την αρχή ως το τέλος..με απλά λόγια για να καταλάβω..τι χρειάζετε να έχει και πως να το στρώσει .
(αν δεν έχουμε ψάρια μέσα το ενυδρείο καραντίνα δουλεύει κανονικά μέχρι να φιλοξενηθούν ψάρια? και πως?)Κάπου διάβασα να βάζουμε κανένα φλέικς ή κάποια άλλα μικρά ψαράκια....δεν ξέρωωωωωωω
σας τρέλλανα με τα τόσα που έγραψα αλλά σαν αρχάρια εδώ διψάω για να μάθω...

Θα σας ενημερώσω αν έχω εξελίξεις με το πείραμα μου...

Καλή μέρα σε όλους σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enidrio gennistra proti hmeramikriphoto.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  26,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  me farmakomikriphoto2.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  33,7 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-07, 16:11
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Νονη, εχεις προσπαθησει πολλες φορες με τις γεννες σου αλλα βλεπω οτι ολα τα κανεις αποσπασματικα και παντα τρεχεις να προλαβεις οταν οι δισκοι σου εχουν γεννησει.....Δεν νομιζω οτι ετσι θα καταφερεις κατι παρα θα ελπιζεις στην καλη τυχη..... Αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με τις γεννες παρε μια αποφαση και ξεκινα οργανωμενα και αποφασιστικα να κανεις κατι σωστο.....Θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις με τη γεννα που εχεις τωρα στο φυλλο σου γιατι αδικα θα χασεις το χρονο σου και τιποτα δεν θα καταφερεις...... ΞΕκινα αν θες ενα καινουριο ποστ με το τι σκεφτεσαι να κανεις και ελα μαζι τα παιδια απο δω να φτιαξουμε ενα προγραμμα και ενα ημερολογιο με τις ενεργειες που πρεπει και μπορεις να κανεις.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-08, 17:40
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε ΄΄ολους και Καλή Χρονιά!!
Δυστυχώς δεν κατάφερα να μπω στο νετ εδώ και ένα μήνα.
Το κομπιούτερ μου έκλεισε ξαφνικά και δεν δούλευε ...μέχρι να το φτιάξω πήγα διακοπές Κύπρο και επέστρεψα χθες το βράδυ.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το πείραμα μου με τα αυγά πέτυχε.!!
Βγήκαν ουρίτσες ..έπεσαν απο το κλαδάκι του φυτού και άρχισαν να κολυμπούν ελεύθερα. Τα μάζεψα και τα τάιζα για 10 ημέρες. Ετρωγαν καλά εκείνο το μείγμα με το αυγό....Δυστυχώς κάθε επόμενη μέρα που περνούσεν πέθαιναν λίγα λίγα ώσπου την 17 ημέρα δεν έμεινε ούτε ένα.
Ηθελα να τα βάλω με το ζευγάρι όμως δεν το έκανα γιατι θα έφευγα διακοπές για Κύπρο και θα ανησιχούσα πολύ αν ο άντρας μου δεν φρόντιζε όπως θα έπρεπε το ζευγάρι στην γεννήστρα (λόγω πολλής δουλειάς) και δεν ήθελα να το θέσω σε κίνδυνο.
Το θετικό με αυτό που έγινε είναι ότι έχω σίγουρα 2 γόνιμα ζευγάρια.
Πολύ σύντομα θα οργανωθώ καλά και θα ετοιμάσω ενα καθώς πρέπει ενυδρείο γεννήστρα με όλα όσα χρειάζονται και θα κάνω προσπάθειες για αναπαραγωγή.
Αυτά είναι τα νέα μου φίλοι μου
Νάστε καλά όλοι και ο νέος χρόνος να χαρίζει υγεία σε σας και στις οικογένειες σας και στα ψαράκια σας.

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-08, 17:45
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Καλή χρονιά Νόνη και εύχομαι καλή συνέχεια με τα ζευγαρώματα!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννησαν οι δίσκοι μου....την βοήθεια σας παρακαλώ. Noni Δίσκοι 36 24-09-07 11:15
βοήθεια γέννησαν οι δίσκοι μου....δεν ξέρω ... Noni Δίσκοι 8 30-06-07 21:19
Μικρά Guppies στο μεγάλο ενυδρείο dimitrisgiannoulakis Ζωοτόκα 2 07-03-07 16:03
sms122 ξανά στο προσκήνιο nekcharis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 41 30-07-06 17:34
Νέο (μεγάλο) ενυδρείο tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 10-06-05 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03856 seconds with 16 queries