Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-07, 22:10
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τα καημενα τα ψαρακια μου :(

Λοιπον, εδω και ενα χρονο βασιζομουν στα υγρα τεστ για να βλεπω στο περιπου το p.h μου. Παντα μεχρι σημερα μου εβγαζε πως το p.h στο δισκο ενυδρειο μου ηταν στο 6,8.

Γενικοτερα των τελευταιο καιρο, τα ψαρακια μου ειναι σηνεχεια καπος. Τρομαζουν ευκολα, και δεν ειναι προσαρμοσμενα καλα. Πριν λιγο καιρο παρελαβα των p.h controler μου και σημερα των εβαλα μπρος. Των εκανα calibrate στο 7 και στο 4 και των εβλα στο ενυδρειο.

ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΙΚΑ!!!!!!!!!!!

Μου βγαζει πως το p.h μου ειναι στα 4,3!!!!! των ξανα εβγαλα και των δοκιμασα στα υγρα για calibrate, και στο αντστιχο υγρο μου εβγαζε το αντιστοχο p.h, δλδ 7 και 4. Αρα ο controler λειτουργει καλα.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι να μην επιστευοσαστε ΚΑΘΟΛΟΥ τα υγρα τεστ.
Τωρα θελω ιδεες απο τουσ μαστορες στο πως να ανεβασω το p.h μου σταδιακα. Μεχρι στιγμης το νερο μου ειναι απο α/ο και προσθετω ηλεκτρολητες. Μαλλον εκει μου ξεφιγε καπος!
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-07, 22:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με σοδα, πολυ προσεκτικα και αργα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-07, 23:02
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ποση λες να βαζω??

Εγω σκεφτομουν να το κανω σταδιακα με της αλλαγες νερου μου?? Δλδ να ετοιμασω νερο με 60% α/ο και 40% νερο βρυσης. Εκανα μια δοκιμη με αυτες της αναλογιες, και μου βγαζουν ενα p.h στο 7,3. Το νερο οταν θα μπαινει στο ενυδρειο, θα το κοντολαρω με μια βανα οστε να παρει αρκετη ωρα να το γεμιση, ετσι να αποφυγω κανενα p.h shock. Μαλλον το χαμηλο K.h μου την εκανε την ζημια!
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-07, 23:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-07, 23:09
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 150l, και οι αλλαγες μου θα ειναι στα 20 λιτρα καθε 3 μερες. Το μονο που με ανυσηχει ειναι οταν καταφερω και ανεβασω το p.h μου και φτασει στο 7,5 περιπου, δεν θα ειναι μετα πολυ ψηλο??
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-07, 23:16
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Γιατί 7,5...??? Οι δίσκοι από ότι ξέρω θέλουν ph γύρω στο 6,5-6,8....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-07, 23:21
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το ξερω αυτο, αλλα με αναλογιες 60% α/ο και 40% νερο βρυσης μου βγαζει στο 7,5. Τωρα μετα απο ολες της αλλαγες καπια στιγμη θα μου φτασει το ενυδρειο στο 7,5. Αυτο που δεν μπορω να καταφερω, και μαλλον μονο με Co2 θα βρω λυση, ειναι να κατεβασω το p.h του νερου που ετοιμαζω (απο 60% α/ο και 40% βρυσης) στο 6,8. με τυρφη μου κατεβαινει, αλλα μετα απο λιγες ωρες ανεβαινει παλι.
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-07, 23:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε 150 λιτρα θα ανεβασεις το ΚΗ στο 4 σιγα σιγα, προσθετοντας το 1/5 απο ενα κουταλακι του γλυκου σοδας καθημερινα.
Τυρφες κλπ μακρια σε αυτη τη φαση γιατι θα χαθει η μπαλα...
Ταυτοχρονα, αφου εχεις πλεον Ph controller τον ρυθμιζεις ωστε να ανεβαινει 2-3 δεκατα του βαθμου καθε μερα.
Γενικοτερα η αυξηση του PH ειναι λιγοτερο "τραυματικη" απο την μειωση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-07, 23:32
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiscusBoy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου βγαζει πως το p.h μου ειναι στα 4,3!!!!!
Κάτι δεν μου κολάει, δίσκους δεν έχω και δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτούς, αλλά απο PH έχω μία σχετική εμπειρία και εξοικίωση, Το 4,3 μου φαίνεται εξερετικά όξυνο για ενυδρείο, μάλιστα τόση οξύτητα είναι σε κάποιον βαθμό διαβρωτική, πως είναι δυνατόν οι δίσκοι να επιβιώνουν σε τέτοιο PH? Μήπως κάτι δεν έγινε σωστά κατά την διαδικασία μέτρησης? Τσέκαρε το ξανά..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-07, 23:35
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Μα καλά (ερώτηση άσχετου είναι αυτή), είναι λογικό να επιζούν τα ψάρια σε τέτοιες συνθήκες για έναν χρόνο?? Εσείς είπατε ότι είναι ακραίες οι συνθήκες (pH 4,3 ενώ θέλουν 6,5-6,8 ). Πως δύναται και επιβιώσανε αυτοί οι δίσκοι??? Δεν θέλω να κοροιδεψω ούτε να κάνω τον έξυπνο, προς θεού ε? Απλώς έχω αυτή την απορία. Δεν θα έπρεπε να είχανε απεβιώσει??

ΥΓ: με πρόλαβε ο noe p
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-07, 23:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ενα Ph 5.5 ειναι πολλες φορες το ιδανικο για να αναπαραχθουν ψαρια του αμαζονιου. Το 4.3 ειναι σαφως πολυ πιο οξινο αλλα αν η μεταβολη εγινε αργά, την αντεξαν. Απεχει απο το ιδανικο, γιαυτο εξαλλου και η περιεργη συμπεριφορα...
Στο φυσικο τους περιβαλλον, με τιμες σχεδον μηδενικου ΚΗ το Ph μπορει να κατεβει αρκετα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-07, 23:57
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το controler το εβαλα απλα να μου δειχνει το p.h μου. Δεν εχω παρει ακομα την φιαλη με Co2 διοτι των αλλο μηνα θα παραλαβω το 500λ ενυδρειο, και θα την βαλω τοτε....

Με την σοδα, ναι να ανεβασω το kh, αλλα τι κανο οταν θελω να κανω αλλαγη νερου, και δεν μπορω να φερω το νερο μου στο ιδιο p.h με του ενυδρειου???
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-07, 00:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν θα κανεις αλλαγη νερου.....

Και επειδη οι μερες ειναι πολλες, αν πρεπει να κανεις, θα παρεις καθαρη οσμωση, θα μετρησεις το ΚΗ του ενυδρειου, θα προσθεσεις τοση σοδα στο νερο της οσμωσης ωστε να το φερεις στο ιδιο ΚΗ, θα ριξεις μεσα και λιγα αλατα ανασυστασης να παει το gh σε παραπλησια τιμη με αυτη του ενυδρειου, και θα κανεις σταδιακες αλλαγες της ταξεως του 30%... Ετσι το ph δεν θα μεταβληθει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-07, 00:05
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μεχρι που βαλω το νεο μου ενυδρειο???
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-07, 10:43
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

οι δισκοι αντεχουν ως αγαπουν το χαμηλο πεχα...... Ενα πεχα γυρω στο 5,8-6 ειναι πολυ καλο αν μπορεις να το διατηρεις χωρις κινδυνο...... Καλο ειναι να μην κανεις τιποτα ακομα παρα μονο να ανεβασεις λιγο το πεχα σου στο 5..... Συντομα θα σηκωσω ενα ποστ σχετικα με ενα τρικ που εμαθα στην Ιταλια απο γνωστο εκτροφεα δισκων για το πως να διατηρουμε ενα σταθερα χαμηλο πεχα χωρις διοξειδιο και αλλα συναφη και χωρις να αντιμετωπιζουμε κινδυνο για το ενυδρειο μας..... Υπομονη..... Παντως αν εχεις τοσο χαμηλο πεχα ΜΗΝ το ανεβασεις πανω απο το 6.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-07, 18:59
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

δοκιμασε την σοδα οπως σου ειπαν τα παιδια ή κανε συνδιασμους α.ο. και δικτυου.......εως να φερεις το νερο στο 6 ...οχι παραπανω σαν πρωτη φαση....εγω τους εχω σταθερα στο 7 κανοντας συνδιασμο αο με δικτυου.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-07, 20:37
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Συμφωνα με αυτα που ακουσα στα σεμιναρια στην Ιταλια, οι δισκοι λογω του οτι προερχονται απο οξινα νερα απαλλαγμενα απο βακτηρια εχουν διαμορφωσει την επιδερμιδα τους διαφορετικα απο τα περισσοτερα αλλα ειδη ψαριων...... Η επιδερμιδα τους δεν ειναι τοσο σκληρη και ανθεκτικη στις επιθεσεις των βακτηριων αφου δεν υπηρχε λογος για αυτο και την εχουν εξελιξει ετσι ωστε να παραγουν τη βλεννα τροφη για τα μικρα, πραγμα που δεν παρατηρειται σε πολλα αλλα ψαρια..... Ειδικα την περιοδο που ειναι σε φαση αναπαραγωγης και παραγουν αυτη τη βλεννα , η επιδερμιδα τους ειναι ακομα πιο ευαισθητη σε επιθεσεις βακτηριων και σκουληκιων...... Οποτε συμφωνα με τους περισσοτερους που συζητησα το χαμηλο πεχα ειναι μονοδρομος και ο φυσικος τροπος να ενισχυσουμε την αμυνα των ψαριων μας ...... Ενα πεχα κατω απο 6 μας εξασφαλιζει (συμφωνα με αυτα που ακουσα αλλα και διαβασα) σε μεγαλο βαθμο ψαρια υγιη και ασφαλη...... Το πως θα το κατορθωσουμε αυτο ευκολα φθηνα και σχετικα ακινδυνα σε επομενο ποστ και αφου πρωτα το δοκιμασω για να σας πω απο πρωτο χερι----


ΥΓ και κατι ακομα, το αν τα ψαρια μας απλα επιβιωνουν στα ενυδρεια μας δεν σημαινει και οτι ολα ειναι καλα..... Αν δειτε πως αναπτυσσοντε και βγαζουν τα χρωματα τους τα ψαρια σε καταλληλες συνθηκες , θα αναθεωρησετε πολλες απο τις αποψεις σας.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-07, 01:01
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπον Pritani, περιμενω πως κ πως να διαωασω το post σου!!!

Το p.h μου το ανεβασα μεχρι το 5 με σοδα, αλλα πιο πανο δν μου ανεβαινε, δλδ με το που εβαζα λιγη σοδα, θα εφτανε το 5,2-5,3 και μετα απο αρκετες ωρες θα επεφτε στο 5. Τωρα κανω καθημερηνες αλλαγες (70% α/ο και 30% βριση) και ανεβαζω σταδιακα το p.h μεχρι να φτασω το 6,2.
Λογο το οτι το ενυδρειο ειναι πλεων ΠΟΛΥ μικρο για τα δισκακια μου (150l) τους κανω τακτικες αλλαγες (μερα παρα μερα) για να τους κραταω τα νιτρικα χαμηλα. Των αλλο μηνα θα τους εχω το νεο 450 ετοιμω και ελπιζω πως θα ειναι τα πραγματα καλητερα.

Μια απορια. Μια ρηζα στο ενυδρειο μπορει να κατεβαζει το p.h και να μαλακοωσει το νερο σε μεγαλο βαθμο η δν κανει και τοση μεγαλη διαφορα?? Σκεφτομαι πως η ριζα μου φταιει και μου πεφτει το p.h συνεχεια.
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-07, 11:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

οχι μια ριχα δεν μπορει να κανει τη διαφορα,.... ΠΑντως γενικα ειναι παραξενο πως σου επεσε το πεχα ετσι;;;;Τι εκανες μεχρι τωρα;;; Τι νερο χρησιμοποιουσες;;;; εχεις πολλα φυτα στο ενυδρειο;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-07, 11:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τελικά η ρηζα ή η ριχα ? φταίει?

Μια ρίζα όσο και φρέσκια να είναι και να απελευθερώνει τανίνες και χουμικά δεν κατεβάζει τόσο το ΡΗ! Βέβαια τα λίτρα δεν είναι πάρα πολλά και φυσικά αν η ρίζα καταλαμβάνει όλο το ενυδρείο ίσως να μπορεί να φέρει σχετικά μεγάλες μεταβολές!
Σε τι επίπεδα είναι το Co2 που έχεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-07, 13:13
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Η ριζα δεν ειναι μεγαλη, ουτε το μισο ενυδρειο. Τα μονα φυτα που εχω ειναι μια καλη anubia πιασμενη πανω στην ριζα. Το νερο μεχρι τον περασμενο μηνα το εφτιαχνα με νερο α/ο και εβαζα ηλεκτρολητες για δισκους. Με αυτο των τροπο μου εβγαζε το υγρο τεστ οτι ειχα p.h στα 6,8 που μου φαινωταν καλο.

Το controler, πρως το παρων, το εχω απλα σαν p.h μετρο στο ενυδρειο χωρις Co2. Το εβαλα για να διαπιστοσω πως λειτουργει η νεα μου αγορα, και να μπορω να δω που ακριβος ειναι το p.h μου. Και τοτε ειναι που καταλαβα πως το p.h μου ειναι στα 4.

Χθες εκανα αλλαγη με νερο 70% α/ο και 30% βριση. Το p.h του νερου αλλαγης το ειχα φτασει στο p.h 5,5 και μου ηταν σταθερο για 2 μερες. Μετα την αλλαγη το p.h toυ ενυδρειου ηταν στο 5,1 και σημερα εχει πεσει παλι στο 4,9! Θα με τρελανει!!! Το περιεργο ειναι πως κατα διαστηματα μου ανεβαζει και αμμονια χωρις να εχω πειραξει καν το φιλτρο (eheim 2026).

Γνωμη μου ειναι πως τα λιγα λιτρα και την υπερβολικη πλεων φορτωση, μου το κανουν αυτο, και για αυτο το λογο κανω τακτικες αλλαγες νερου. Τα δισκακια μου (4) τα πηρα αρχικα σαν μικρα 3cm, και σε 6 μηνες μου εχουν φτασει στα 7-8cm. Αρχικα τα λιτρα τους ηταν καλουτσικα, αλλα τωρα που μεγαλωσαν η μεταφορα ειναι αναγκαια!
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-07, 13:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ????? Στη βρύση τι δείχνει ? Δεν κάνεις και μια μέτρηση με υγρά?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-07, 13:37
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Την ημερα που το εβαλα μπρος, το εκανα calibrate με το 4 και το 7. Το εβαλα στο ενυδρειο, και ειδα οτι μου εβγαζε p.h 4 και σκεφτικα πως κατι δεν παει καλα. Το ξανα εβαλα στο υγρο 4 και στο 7 και μου εδιχνε το αντιστιχο p.h. Μετρισα το νερο βρισης και μου εβγαζε 7,8. ξανα μετρισα το νερο του ενυδρειο αλλα ειχα βαλει μια μικρη ποσοτιτα σε ποτιρι (μπας και εχω καμια διαροη και μου βγαζει αυτα τα τρελα νουμερα) αλλα και παλι το ιδιο(4). Ετσι κατελιξα πως μαλλον δεν φταιει το controler μου... Αντε να περασει και αυτος ο μηνας να παρω το 450αρι!!! Αρκετα τα ταλαιπωρησα το μικρα μου.

Τα υγρα τεστ μου εβγαζαν το ενυδρειο στο 6,8 και το controler στα 4! Το υγρο μου βγαζει το νερο βρισης στα 8+ και ο controler στα 7,8! Πλεων τα υγρα δεν τα εμπιστευομαι και πολυ...
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-10-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μαθαινεις καποια βασικα για να εξηγεις καποια φαινομενα στο ενυδρειο σου...... ΑΠο την τροφη και τα περιττωματα των ψαριων αρχιζει να εμφανιζεται στο ενυδρειο αμμωνια, τα βακτηρια στο φιλτρο αρχιζουν να διασπουν την αμμωνια σε νιτριτη και παραλληλα απελευθερωνουν νιτρικο και νιτρωδες οξυ .....Μετα ο νιτριτης διασπαται σε νιτρατη απελευθερωνοντας νεες ποσοτητες οξεων στο ενυδρειο..... Οσο αυξανεται η συγκεντρωση των οξεων στο ενυδρειο το πεχα σου γινεται οξινο δηλαδη κατεβαινει κατω απο το 7......που ειναι το ουδετερο πεχα.......Παραλληλα το διοξειδιο του ανθρακα που αντιδρα στο νερο δινει ανθρακικο οξυ που αυξανει επιπλεον τις συγκεντρωσεις οξεων=>μειωση πεχα..Οταν το νερο σου ειναι και πολυ μαλακο (ΚΗ) τοτε η μειωση του πεχα ειναι ακομα πιο αποτομη... αρα οπως λες αν εχεις ενα καλα στρωμενο φιλτρο μαλακο ενυδρειο αλλα το ενυδρειο σου ειναι παραφορτωμενο και ταιζεις πολυ συνεχεια θα βλεπεις να μειωνεται το πεχα.......... Αρα κανε λιγο υπομονη μεχρι να παρεις το μεγαλο και θα δεις οτι τα πραγματα θα αλλαξουν .....φυσικα μην παραφορτωνεις το ενυδρειο και ταιζε με μετρο......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-07, 00:37
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Να σε καλα Pritani, γενικοτερα ποσες φορες ταιζουμε την ημερα?? Εγω τους ταιζω 4-5 φορες... ξυρα τροφη και μιγμα απο καρδια του jack watley.
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

4-5 φορες ειναι υπερβολικα πολυ..... Ψαρια που εχουν περασει την εφηβεια θελουν 2 φορες την ημερα ταισμα καιμια φορα την εβδομαδα νηστεια....... Μονο ψαρια σε αναπτυξη θελουν πολυ ταισμα (3-5 φορες),.... Βλεπεις δηλαδη οτι οντως το πολυ ταισμα που τους εδινες μπορει να προκαλεσει αυτην την περιεργη πτωση του πεχα!!!! Ειδικα η καρδια που ειναι και κουρσουμι μπορει ευκολα να σου δημιουργησε τα προβληματα που ειχες.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-07, 00:50
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο Pritanis ...με ενα τρικ που εμαθα στην Ιταλια απο γνωστο εκτροφεα δισκων για το πως να διατηρουμε ενα σταθερα χαμηλο πεχα χωρις διοξειδιο και αλλα συναφη και χωρις να αντιμετωπιζουμε κινδυνο για το ενυδρειο μας

Ενα πεχα κατω απο 6 μας εξασφαλιζει (συμφωνα με αυτα που ακουσα αλλα και διαβασα) σε μεγαλο βαθμο ψαρια υγιη και ασφαλη......

Το πως θα το κατορθωσουμε αυτο ευκολα φθηνα και σχετικα ακινδυνα σε επομενο ποστ και αφου πρωτα το δοκιμασω για να σας πω απο πρωτο χερι
Απο το στόμα σου και του θεού τ΄ αυτί .....έλεγε η μανά μου

Είδες τι κάνουν τα σεμινάρια? Καλά να πάθεις, κάτσε τώρα να κανείς δόκιμες μόνος σου, για να βγάλεις ΤΟ άρθρο.
Πάω στοίχημα οτι πολλοί ενδιαφερόμενοι σου έστειλαν ΠΜ για συμπαράσταση και δόκιμες στο τεστ... αλλά εγώ δεν σου στέλνω, απλά σου εύχομαι οτι καλύτερο.
¶ντε να μαθαίνουμε και εμείς μπας και το γυρίσουμε στους δίσκους ελπίζω να μην σου πάρει πολλούς μήνες το τεστ
Μακάρι να πετύχει Pritanis και θα αφήσεις εποχή στο forum…

Πανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χανω τα ψαρακια μου; Steve Γλυκό νερό - Γενικά 15 19-08-07 19:36
SOS-Χανω τα ψαρακια μου!!!!! Steve Γλυκό νερό - Γενικά 20 15-07-07 23:52
Hρθαν τα καινουρια μου ψαρακια deMetrIs Bettas 2 13-03-06 19:16
Πληροφοριεσ Για Τα Ψαρακια Μου maiktr Ζωοτόκα 3 14-02-06 07:03
Τα ψαρακια μου ξυνονται στα φυτα. mikenuke Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 06-03-04 02:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08382 seconds with 15 queries