Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-12, 13:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Βελτιωτικά νερού (Sera aquatan VS toxivec)

Ήθελα να ρωτήσω για τις διαφορές ανάμεσα στο toxivec και στο aquatan της Sera. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το Prime της Seachem. Λέω να δοκιμάσω και την Sera. Ποιό από τα δυο είναι το αντίστοιχο και τι διαφορές έχει το άλλο;
Ευχαριστώ!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Amras015
Amras015 Ο χρήστης Amras015 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2012
Περιοχή: ¶γιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

->Το Sera toxivec® περιέχει την πρωτοποριακή QuickClean-Formula και αφαιρεί άμεσα από το νερό του ενυδρείου τους επικίνδυνους ρύπους που απειλούν τα ψάρια σας και τα βακτήρια του φίλτρου.
->Το άλλο δημιουργεί άμεσα νερό σύμφωνα με τις απαιτήσεις των ψαριών. Κατάλληλο για γλυκό και θαλασσινό νερό.
Σύμφωνα με τις υποδείξεις ενός μαγαζιού.
Σε ένα ισπανο ιταλικο .... νορβηγικό φόρουμ (δεν κατάλαβα τι ήταν απλά πάτησα μετάφραση google...) το πρώτο λέει οτι προστατεύει (προληπτικά μάλλον) από αμμωνία νιτρώδη νιτρικά (βελτιωτικό νερού δηλαδή και αυτό) και για το δεύτερο αναφέρετε στα μέταλλα του νερού της βρύσης και για το χλώριο (τα εξαλείφει σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα) .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-12, 13:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

aquatan
To sera aquatan με την νέα sera Bio-Protect Formula βελτιώνει άμεσα το νερό της βρύσης σε φιλικό για τα ψάρια του γλυκού και του θαλασσινού ενυδρείο νερό. Τα ψάρια αισθάνονται εμφανώς καλύτερα μέσα σε ένα υγιές, καθαρό και σύμφωνα με τις φυσικές τους απαιτήσεις νερό. Η συντήρηση του ενυδρείου χρειάζεται λιγότερη προσπάθεια και το χόμπι γίνεται πιο απολαυστικό.

Υγιέστερο, πιο φιλικό προς τα ψάρια νερό ενυδρείου με την νέα sera Bio-Protect Formula
  • Απροβλημάτιστη μεταφορά ψαριών λόγω της ουδέτερης σύστασης pH neutral sera Formula
  • ¶μεση απομάκρυνση του βλαβερού χλωρίου
  • ¶μεση δέσμευση βαρέων μετάλλων
  • Υπέροχα χρώματατ και ζωντάνια λόγω του Ιωδίου
  • Προστασία της βλενογόννου μεμβράνης και των βραγχίων με την χρήση κολλοειδών
  • Δεν αλλάζει την τιμή του pH, ακόμα κασέ υπερβολική δόση
  • Ενεργοποίηση των ενζύμων με το μαγνήσιιο για υγιή ανάπτυξη των ψαριών
  • Λιγότερο στρες και υποστήροξη του νευρικού συστήματος λόγω της βιταμίνη Β
ουδετερότητα τιμής pH σε τιμή KH 0
toxivec
Το sera toxic εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών. Διασπά τα υπολείμματα των θεραπειών. Συνεπώς, το sera toxivec με την πρωτοποριακή QuickClean Formula απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου όλους τους επικίνδυνους ρύπους.

Πλεονεκτήματα:
  • Προστασία νεο εισαχθέντων ψαριών
  • Περιορισμός ανάπτυξης άλγης
  • Λιγότερες αλλαγές νερού
Μηδενικό χλώριο με sera toxivec
Επίπεδο χλωρίου (mg/l)
Χρόνος (min.)

Γρήγορη δέσμευση αμμωνίου με sera toxivec
ριξε μια ματια στα χαρακτηριστικα τους βαση αυτων που δινει η εταιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-12, 13:37
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Τα διάβασα και εγώ αυτά αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. Πάνω κάτω τα ίδια λένε. Αν θα θέλατε να αλλάξετε το Prime της Seachem με πιο από τα δύο θα το κάνατε; Αν τελικά και τα δύο είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω (εγώ αυτό μπόρεσα να καταλάβω) πιο από τα δύο θα προτιμούσατε σε περίπτωση που θέλατε να αντικαταστήσετε το Prime; Είστε της άποψης πως το Prime είναι καλύτερο από τα δύο αυτά της Sera;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-12, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Τα διάβασα και εγώ αυτά αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. Πάνω κάτω τα ίδια λένε. Αν θα θέλατε να αλλάξετε το Prime της Seachem με πιο από τα δύο θα το κάνατε; Αν τελικά και τα δύο είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω (εγώ αυτό μπόρεσα να καταλάβω) πιο από τα δύο θα προτιμούσατε σε περίπτωση που θέλατε να αντικαταστήσετε το Prime; Είστε της άποψης πως το Prime είναι καλύτερο από τα δύο αυτά της Sera;
Με κανενα.
Αν ισχυει αυτο που γραφτηκε "Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών", τοτε θα εχεις προβλημα με τη βιολογια σου.
Αν το αλλαζα με καποιο θα ηταν μονο το TetraSafe. Μονο που τσουζει το κοστος (θελει πολυ, 5ml ανα 10 λίτρα νερού, ενω το prime 5ml ανα 200 λίτρα νερού)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-12, 14:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κανενα.
Αν ισχυει αυτο που γραφτηκε "Το sera toxic εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών", τοτε θα εχεις προβλημα με τη βιολογια σου.
Αν το αλλαζα με καποιο θα ηταν μονο το TetraSafe μονο που τσουζει το κοστος (θελει πολυ)
Δεν θα το ρίχνω μέσα στο ενυδρείο αλλά στο δοχείο προετοιμασίας. Δεν θα έχει φύγει η επίδρασή του μετά από 30-60 λεπτά;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κανενα.
Αν ισχυει αυτο που γραφτηκε "Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών", τοτε θα εχεις προβλημα με τη βιολογια σου.
Αν το αλλαζα με καποιο θα ηταν μονο το TetraSafe. Μονο που τσουζει το κοστος (θελει πολυ, 5ml ανα 10 λίτρα νερού, ενω το prime 5ml ανα 200 λίτρα νερού)
Επίσης και το Prime τα ίδια λέει πως κάνει. Γιατί με αυτό να μην έχω πρόβλημα με την βιολογία μου;

Seachem Prime
Αντιχλώριο κατάλληλο για γλυκό και θαλασσινό ενυδρείο. Απομακρύνει το χλώριο και εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite. Το προϊόν είναι αρκετά συμπυκνωμένο. Με την ενεργή δράση του αναπληρώνει την βλέννα των ψαριών πάνω στο σώμα τους. Δεν επηρεάζει το ph.
Δοσολογία: 1 ml στα 40 λίτρα νερού σε νεοστημένο ενυδρείο. Στην περίπτωση που τα επίπεδα αμμωνίας είναι υψηλά μπορείτε να ρίξετε την διπλή δόση. Αν το nitrite είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και πρέπει να κατέβει γρήγορα ρίξτε 5 φορές την κανονική δόση. Όταν η θερμοκρασία του νερού είναι μεγαλύτερη από 30 βαθμούς Κελσίου και τα επίπεδα χλωρίου και αμμωνίας είναι χαμηλά ρίξτε την μισή δόση.
Προσοχή μακριά από παιδιά!!! Το προϊόν είναι αυστηρά για χρήση σε ενυδρείο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 13-12-12 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-12, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα έχει φύγει η επίδρασή του μετά από 30-60 λεπτά;
Δεν γνωριζω, ουτε γνωριζω ποια τα "καταλοιπα" της "εξουδετερωσης" των τοξικων.
Οταν γινεται μια "εξουδετερωση" ουσιαστικα μιλαμε για χημικη αντιδραση. Με απλα λογια, κατι που ενωνεται με κατι αλλο και γινεται κατι αλλο.

Το prime δεν "εξουδετερωνει" την αμμωνια, την "μετατρεπει" σε αμμωνιο, το οποιο δεν ειναι τοξικο για τα ψαρια, αλλα παραμενει "τροφη" για η βιολογια, κι ετσι ειναι ασφαλες. Μονο που ριχνει το redox απο οτι εχω μαθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-12, 14:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζω, ουτε γνωριζω ποια τα "καταλοιπα" της "εξουδετερωσης" των τοξικων.
Οταν γινεται μια "εξουδετερωση" ουσιαστικα μιλαμε για χημικη αντιδραση. Με απλα λογια, κατι που ενωνεται με κατι αλλο και γινεται κατι αλλο.
Συμφωνώ αλλά και το Prime τα ίδια δεν υπόσχεται πως κάνει; Γιατί με αυτό δεν έχω πρόβλημα* και με της Sera να έχω;

* Να πω πως παλαιότερα δεν προετοίμαζα το νερό σε δοχείο. Το έβαζα κατευθείαν μέσα και μετά έριχνα Prime και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την βιολογία μου. Στην επόμενη αλλαγή μέτραγα πριν την κάνω:
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 10-30

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-12, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το prime δεν "εξουδετερωνει" την αμμωνια, την "μετατρεπει" σε αμμωνιο, το οποιο δεν ειναι τοξικο για τα ψαρια, αλλα παραμενει "τροφη" για η βιολογια, κι ετσι ειναι ασφαλες. Μονο που ριχνει το redox απο οτι εχω μαθει.
.......
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-12, 14:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωριζω, ουτε γνωριζω ποια τα "καταλοιπα" της "εξουδετερωσης" των τοξικων.
Οταν γινεται μια "εξουδετερωση" ουσιαστικα μιλαμε για χημικη αντιδραση. Με απλα λογια, κατι που ενωνεται με κατι αλλο και γινεται κατι αλλο.

Το prime δεν "εξουδετερωνει" την αμμωνια, την "μετατρεπει" σε αμμωνιο, το οποιο δεν ειναι τοξικο για τα ψαρια, αλλα παραμενει "τροφη" για η βιολογια, κι ετσι ειναι ασφαλες. Μονο που ριχνει το redox απο οτι εχω μαθει.
Αυτό που λες μπορεί να ισχύει και το πιστεύω πως ισχύει αλλά στην περιγραφή του γράφει "Απομακρύνει το χλώριο και εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite". Ότι ακριβώς γράφουν και τα aquatan και toxivec. Προφανώς και αυτά δεν "εξουδετερώνουν" την αμμωνία αλλά την "μετατρέπουν" σε αμμώνιο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-12, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που λες μπορεί να ισχύει και το πιστεύω πως ισχύει αλλά στην περιγραφή του γράφει "Απομακρύνει το χλώριο και εξουδετερώνει την αμμωνία και το nitrite". Ότι ακριβώς γράφουν και τα aquatan και toxivec. Προφανώς και αυτά δεν "εξουδετερώνουν" την αμμωνία αλλά την "μετατρέπουν" σε αμμώνιο.
Προφανως?
Αν διαβασες καπου στο toxivek πως λειτουργει και εισαι βεβαιος, τοτε ΟΚ.
Αν διαβασεις παλι για το Toxivek λεει "Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη" οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργει οπως το prime.

Το Prime αν το διαβασεις προσεκτικα, ιδιως τα A&Q θα καταλαβεις, οτι δεν επηρεαζει τη βιολογια

Oτιδηποτε δεσμευει μονιμα αμμωνια και αμμωνιο (πχ ζεολιθος) επηρεαζει τη βιολογια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-12, 14:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως?
Αν διαβασες καπου στο toxivek πως λειτουργει και εισαι βεβαιος, τοτε ΟΚ.
Αν διαβασεις παλι για το Toxivek λεει "Το sera toxivec εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη" οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργει οπως το prime.

Το Prime αν το διαβασεις προσεκτικα, ιδιως τα A&Q θα καταλαβεις, οτι δεν επηρεαζει τη βιολογια

Oτιδηποτε δεσμευει μονιμα αμμωνια και αμμωνιο (πχ ζεολιθος) επηρεαζει τη βιολογια
Ναι έχεις δίκιο ! Λέει και για το αμμώνιο . Για το Prime είμαι σίγουρος πως δεν δημιουργεί πρόβλημα στην βιολογία. Στο έγραψα και παραπάνω .
Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια . Μάλλον θα πάω πάλι σε Prime . Επειδή μου τελειώνει έλεγα να δοκιμάσω και κάτι αντίστοιχο της Sera, έτσι για αλλαγή αλλά μάλλον θα συνεχίσω την πεπατημένη....


ΥΓ Για το aquatan κάποια γνώμη;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Μια και το συζητάμε....
το alpha της aquavitro http://www.aquavitro.com/products/alpha.html
(σειρά προϊόντων ή θυγατρική της Seachem? )
διαφημιζόταν σαν 50% πιο ενεργό απο το Prime.
Τώρα δεν το βλέπω να υπάρχει καν στο site της Seachem http://www.seachem.com/Products/Products.html
Ξέρει κανείς αν αποσύρθηκε?
Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Το είχα δει μόνο σε ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-12, 18:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αλλαξε το με φιλτρο νερου στη βρυση (οσο καλυτερο μπορεις)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-12, 19:51
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και το συζητάμε....
το alpha της aquavitro http://www.aquavitro.com/products/alpha.html
(σειρά προϊόντων ή θυγατρική της Seachem? )
διαφημιζόταν σαν 50% πιο ενεργό απο το Prime.
Τώρα δεν το βλέπω να υπάρχει καν στο site της Seachem http://www.seachem.com/Products/Products.html
Ξέρει κανείς αν αποσύρθηκε?
Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Το είχα δει μόνο σε ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.
υπαρχει και εδω http://www.petsupermarket.gr/2600/πρ...pha-350ml.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-12-12, 12:46
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου που έχω ψάξει αυτά που αναφέρει η κάθε εταιρία για το προϊόν της...
Το Prime είναι το μόνο που αναφέρει ότι αποτοξικοποιεί τα νιτρικά(nitrates) εκτός από όλα τα άλλα που μας ενδιαφέρουν.
Το ίδιο αναφέρει και το alpha της Aquavitro(της Seachem κι αυτό) μόνο που είναι για reefs... Και μάλιστα είναι 50% πιο συμπυκνωμένο από το Prime...
Κανένα άλλο προιόν δεν αναφέρει ότι αποτοξικοποιεί τα νιτρικά...
Από κει και πέρα για μένα το επόμενο σε επιλογή θα ήταν το Easy-Life fluid filter medium που είναι φυσικό προϊόν και υποστηρίζει ότι κάνει πάρα πολλά και σε γλυκό και σε αλμυρό νερό...
Μετά θα έλεγα το Aquasafe...(γιατί και αυτό υποστηρίζει ότι κάνει αρκετά καλά...)
Εγώ κατέληξα σε αυτά από το διάβασμα των περιγραφών των προϊόντων...
Προσοχή, νομίζω το toxivec δεν δεσμεύει βαρέα μέταλλα...
Το οποίο νομίζω είναι από τα MUST που πρέπει να προσφέρει ένα αντιχλώριο...
Εδώ και ένα συγκριτικό προϊόντων, αν και παλιό και δεν έχει όλα τα προϊόντα που είναι διαθέσιμα τώρα αλλά λέει και κάποια πράγματα γενικά για τα αντιχλώρια...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-12, 14:27
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και το συζητάμε....
το alpha της aquavitro http://www.aquavitro.com/products/alpha.html
(σειρά προϊόντων ή θυγατρική της Seachem? )
διαφημιζόταν σαν 50% πιο ενεργό απο το Prime.
Τώρα δεν το βλέπω να υπάρχει καν στο site της Seachem http://www.seachem.com/Products/Products.html
Ξέρει κανείς αν αποσύρθηκε?
Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Το είχα δει μόνο σε ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη.
Καλησπέρα σας
Το alpha το χρησιμοποιώ στο θαλασσινό μου εδω και κανα μήνα και είμαι ευχαριστημένος.Αν επιθυμέις να το προμηθευτείς και δυσκολεύεσαι μπορώ να σου πρωτείνω 2-3 πηγές.
Το είχα πάρει 22,50 ¤ τα 350 ml.Η προτεινόμενη αναλογία είναι 1 ml για 60 L οπότε το μπουκαλάκι αρκεί για 2100 λίτρα (περίπου 0,01 ¤ το λίτρο).Αυτή η δόση αφαιρεί 0,8mg/L αμμωνίας και 1,2mg/L χλωραμίνη ή 0,8mg/L χλωρίνη.
Πάντα εμπιστεύομαι τις οδηγίες χρήσης των προιόντων και το συγκεκριμένο σκεύασμα δεν αποτελεί εξαίρεση για 'μένα.
Καταρχάς ο κατασκευαστής το πουλάει για χρήση σε ενυδρεία υφάλου.Αναγράφει μεταξύ άλλων στην συσκευασία του οτι απομακρύνει χλωρίνη , χλωραμίνη και οτι μετατρέπει την αμμωνία σε ασφαλή μη τοξική μορφή η οποία αποικοδομήτε απο τα βακτήρια και τους κατοίκους (π.χ. αχιβάδες) του reef.
Αναγράφει οτι βοηθάει στο 'στρώσιμο' , οτι διατηρεί υγιεί τα ψάρια , καθώς και οτι έχει και άλλες χρήσεις σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.
Νομίζω οτι η αναφορά μου σε αυτό το σκεύασμα είναι εκτός θέματος μιας και ο παραγωγός το διαθέτει για 'αλμυρούς' και όχι 'γλυκούς'. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε γλυκό και ούτε πρόκειται.

Για το γλυκό νερό ,προσωπικά, θεωρώ καλύτερο όλων των άλλων σκευασμάτων το Aquasafe της Tetra (αν και χρησιμοποιώ το STRESS COAT+ της API.Παρόλα αυτά πάντα έχω ένα μπουκάλι Aquasafe για 'φάρμακο').Αν κάποιος ήθελε να του προτείνω σώνει και καλά κάποιο βελτιωτικό νερού θα του πρότεινα αυτό της API αν και θεωρώ καλύτερη επιλογή τη μη χρήση του (απλά 'παλαίωμα' του νερού για 24-48 ώρες και ένα μπουκάλι Aquasafe σε περίπτωση που θές να κάνεις επιτακτικές αλλαγές νερού λόγω ανεπιθύμητων τιμών νερού/ασθένειας ψαριών).Δεν θεωρώ οτι είμαι πλήρης γνώστης του αντικειμένου αλλα με αυτές μου τις επιλογές δεν έχω 'χάσει' ούτε physa εξαιτίας της χρήσης ή μη βελτιωτικών στο νερό μου (και ως γνωστόν , ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει).

Υ.Γ. Όλα τα όσα αναγράφω προέρχονται απο δικές μου εμπειρίες και πεποιθήσεις , και μόνος λόγος για την παράθεση είναι η κριτική σκέψη των τυχών ενδιαφερομένων , χωρίς καμία επιθυμία να διαφημίσω ή δυσφημίσω οποιαδήποτε άλλη τακτική ή/και προιόν.

Φιλικά και με εκτίμηση
Στέφανος
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquatan, prime, seachem, sera, toxivec


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για βελτιωτικό νερού george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-08-10 09:57
sera toxivec trelele Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 01:03
sera blackwater aquatan maikl Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-10-08 13:03
Sera Aquatan xontros Γλυκό νερό - Γενικά 3 28-02-08 19:03
sera aquatan msigouros Γλυκό νερό - Γενικά 13 01-03-07 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09275 seconds with 13 queries