Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-14, 18:29
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ερωτηση για αγορα χαμελαιοντα???

παιδια καλησπερα!εκτος απο την τρελα μου/μας για τα ενυδρεια προσφατα μου καρφωθηκε η ιδεα του να αγορασω χαμελαιοντα...!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις καποιο site πχ οπως αυτο για να διαβασω σχετικα με το ζωο πριν το παρω και επισης αν ξερετε καποιο μεγαζι που να φερνει τετοια ζωα.Αν καποιο μελος ειχε ή εχει χαμελαιοντα ας μου στειλει ενα πμ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-14, 18:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... έχω δει στο Leo's pet store... στην Πετρουπόλεως 68 (Πετρούπολη).-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-14, 20:30
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Και ο Υδάτινος κόσμος έχει στον Πειραιά. Τιμή δεν γνωρίζω
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-14, 20:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πριν αγοράσεις κάποιο ζωντανό επιβάλλεται να μάθεις τις ανάγκες του και
να δεις αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του.
Ψάξε και διάβασε όσο μπορείς.
http://chameleoncare.net/
http://www.chameleoninfo.com/Home.html
http://www.reptilesmagazine.com/Care...her-Chameleon/
http://www.reptilesncritters.com/car...-chameleon.php
http://www.amazon.com/Chameleons-Bre.../dp/0888393539
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-14, 20:45
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αγοράσεις κάποιο ζωντανό επιβάλλεται να μάθεις τις ανάγκες του και
να δεις αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του.
Ψάξε και διάβασε όσο μπορείς.
http://chameleoncare.net/
http://www.chameleoninfo.com/Home.html
http://www.reptilesmagazine.com/Care...her-Chameleon/
http://www.reptilesncritters.com/car...-chameleon.php
http://www.amazon.com/Chameleons-Bre.../dp/0888393539
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-14, 20:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο Υδάτινος κόσμος έχει στον Πειραιά. Τιμή δεν γνωρίζω
Και σωστά... τα λες.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αγοράσεις κάποιο ζωντανό επιβάλλεται να μάθεις τις ανάγκες του και
να δεις αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του.
Ψάξε και διάβασε όσο μπορείς.
http://chameleoncare.net/
http://www.chameleoninfo.com/Home.html
http://www.reptilesmagazine.com/Care...her-Chameleon/
http://www.reptilesncritters.com/car...-chameleon.php
http://www.amazon.com/Chameleons-Bre.../dp/0888393539
Εσύ κι' αν τα λες... σωστά!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 04-01-14 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-14, 21:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εν γενη ναχεις υποψην σου οτι αν μιλαμε για σωστο περιβαλλον, ειναι αρκετα ακριβο οσον αφορα το αρχικο εξοπλισμο και θελει μελετη. Αν οι αναγκες ειναι ιδες με του ιγκουανα, που το λογικο αυτο ειναι, θελει μεγαλο terrarium, ψηλο, με κορμους μεσα, οταν λεω μεγαλο εννοω πχ 1x1x2. υψηλη υγρασια (80%+ ΠΑΝΤΑ) στο οποιο ενα fogger θα σε σωσει, υψηλη θερμοκρασια (~30) με αυξομειωσεις μερα νυχτα. UV λαμπα, μακρια απο θερμαινομενα διακοσμητικα στοιχεια που θερμαινουν απο κατω (καλωδια, βραχους κλπ). Kαλο διαβασμα, σκεψου το καλα και οπου μπορω να βοηθησω προσωπικα ρωτα. Οσα ξερω βασιζονται στην εμπειρια μου με τα ιγκουανα αλλα οι αναγκες φανταζομαι πρεπει ναναι πολυ κοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-14, 00:47
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Γεια σας,να πω και εγω την γνώμη μου.Επειδη τυχαίνει να έχω φίλο απο Γερμανια,απο τους πλέον ειδικούς στον κόσμο μπορω να πω στα ερπετα,ο οποίος απασχολείτε και στο Ζωολογικό κήπο της Στουτγάρδης ως προιστάμενος στο τμήμα ερπετών ,οταν τον επισκευθηκα πριν 5 χρόνια σε μια βόλτα που κάναμε στις εγκαταστάσεις με τα ερπετα και μπροστα απο τις βιτρίνες και πίσω απο αυτές (οπου δεν πάνε οι επισκέπτες),παρατήρησα οτι δεν υπήρχαν καθόλου χαμαιλέοντες (μου αρέσει και εμενα σαν ερπετό),
Σε ερώτηση μου γιατι απουσιάζει αυτό το είδος απο τον ζωολογικό κήπο ,μου απάντησε οτι είναι ενα είδος με μεγάλη θνησιμότητα στην αιχμαλωσία που ωφείλετε κυρίως στο στρές δλδ οι τύποι απο την ωρα που θα γεννηθούν έχουν μονίμως άγχός .Για αυτ'ο το λ'ογω δεν το διατηρούν στο κήπο παρα μόνο φιλοξενουν για πολύ περιορισμένο διάστημα οσα κατάσχονται,τα οποία και επαναπροωθούν στον τόπο καταγωγής τους,ακόμη και σε μεγάλα μαγαζιά που πήγα που είχαν παπάδες απο ερπετα τα συγκεκριμένα είδη δεν τα έιχαν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-14, 02:05
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,να πω και εγω την γνώμη μου.Επειδη τυχαίνει να έχω φίλο απο Γερμανια,απο τους πλέον ειδικούς στον κόσμο μπορω να πω στα ερπετα,ο οποίος απασχολείτε και στο Ζωολογικό κήπο της Στουτγάρδης ως προιστάμενος στο τμήμα ερπετών ,οταν τον επισκευθηκα πριν 5 χρόνια σε μια βόλτα που κάναμε στις εγκαταστάσεις με τα ερπετα και μπροστα απο τις βιτρίνες και πίσω απο αυτές (οπου δεν πάνε οι επισκέπτες),παρατήρησα οτι δεν υπήρχαν καθόλου χαμαιλέοντες (μου αρέσει και εμενα σαν ερπετό),
Σε ερώτηση μου γιατι απουσιάζει αυτό το είδος απο τον ζωολογικό κήπο ,μου απάντησε οτι είναι ενα είδος με μεγάλη θνησιμότητα στην αιχμαλωσία που ωφείλετε κυρίως στο στρές δλδ οι τύποι απο την ωρα που θα γεννηθούν έχουν μονίμως άγχός .Για αυτ'ο το λ'ογω δεν το διατηρούν στο κήπο παρα μόνο φιλοξενουν για πολύ περιορισμένο διάστημα οσα κατάσχονται,τα οποία και επαναπροωθούν στον τόπο καταγωγής τους,ακόμη και σε μεγάλα μαγαζιά που πήγα που είχαν παπάδες απο ερπετα τα συγκεκριμένα είδη δεν τα έιχαν.




Μια πολυ καλη πληροφορια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-14, 10:31
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Επίσης ένα μαγαζί που ασχολείται πολύ με το "άθλημα":
Reptilia Nostra
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-14, 12:25
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες και τις πληροφοριες που μου δωσατε!Εχω διαβασει και εγω και εχω μαθει αρκετα πραγματα για το χαμελαιοντα και τελικα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να τον φροντισω οπως πρεπει!αυτο το λεω απο την αποψη οτι χρειαζεται καθημερινα ζωντανο φαγητο,αναγκη την οποια δεν μπορω να καλυψω αμα λειψω για 1-2-3 μερες λογω σπουδων και δεν εχω και καποιον εδω κοτντα για βοηθεια....!το ειδος που ηθελα να ασχοληθω ηταν οι panther chameleon για οσους θελουν να το δουν στο νετ!και παλι σας ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-14, 12:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επειδη το εψαξα κιεγω καπως τωρα προσφατα,δεν ειναι τοοοοσο δραματικα τα πραγματα.η αληθεια ειναι πως ειναι "δυσκολα" ζωα,αλλα,στην πραγματικοτητα εξαρταται και απτο ειδος που θα παρεις.καποια ειδη χαμαιλεοντα ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα,και τα θηλυκα ακομη περισσοτερο απτα αρσενικα.ολα βεβαια χρειαζονται ψηλο τεραριουμ τουλαχιστον ενα μετρο γιατι μεγαλωνουνε αρκετα,ζωντανη τροφη οπως ειπες που δεν ειναι τοσο δυσκολο να την καλιεργησεις αν χρειαστει(η απουσια απτο σπιτι ειναι ενα θεμα βεβαια,οπως με ολα τα ζωα)

δεν τα πανε πολυ καλα με αλλα του ειδους,ειναι μοναχικα ζωα και δεν ειναι ζωα που θα τα βγαζεις συνεχεια για να τα κρατας στα χερια.ειναι ζωα που τα φιλοξενεις για να τα θαυμαζεις περισσοτερο.


θελω να πω δηλαδη,αν σου αρεσει και θαθελες να εχεις ενα,μπορεις να το κανεις(δεν εισαι ο πρωτος)αλλα θελει διαβασμα για να ξερεις τις αναγκες τους και νασαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που πρεπει.

μην ακους μονο οτι ειναι "δυσκολα" δηλαδη...
ο σκυλος ειναι πιο "δυσκολο" ζωο κατα τη γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-14, 14:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα συμφωνηςω και εγω. Οντως ο σκυλος ειναι δυσκολοτερος αλλα και -με ολη την σημασια της λεξης- ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ, απο οτιδηπωτε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-14, 21:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη το εψαξα κιεγω καπως τωρα προσφατα,δεν ειναι τοοοοσο δραματικα τα πραγματα.η αληθεια ειναι πως ειναι "δυσκολα" ζωα,αλλα,στην πραγματικοτητα εξαρταται και απτο ειδος που θα παρεις.καποια ειδη χαμαιλεοντα ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα,και τα θηλυκα ακομη περισσοτερο απτα αρσενικα.ολα βεβαια χρειαζονται ψηλο τεραριουμ τουλαχιστον ενα μετρο γιατι μεγαλωνουνε αρκετα,ζωντανη τροφη οπως ειπες που δεν ειναι τοσο δυσκολο να την καλιεργησεις αν χρειαστει(η απουσια απτο σπιτι ειναι ενα θεμα βεβαια,οπως με ολα τα ζωα)

δεν τα πανε πολυ καλα με αλλα του ειδους,ειναι μοναχικα ζωα και δεν ειναι ζωα που θα τα βγαζεις συνεχεια για να τα κρατας στα χερια.ειναι ζωα που τα φιλοξενεις για να τα θαυμαζεις περισσοτερο.


θελω να πω δηλαδη,αν σου αρεσει και θαθελες να εχεις ενα,μπορεις να το κανεις(δεν εισαι ο πρωτος)αλλα θελει διαβασμα για να ξερεις τις αναγκες τους και νασαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που πρεπει.

μην ακους μονο οτι ειναι "δυσκολα" δηλαδη...
ο σκυλος ειναι πιο "δυσκολο" ζωο κατα τη γνωμη μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,να πω και εγω την γνώμη μου.Επειδη τυχαίνει να έχω φίλο απο Γερμανια,απο τους πλέον ειδικούς στον κόσμο μπορω να πω στα ερπετα,ο οποίος απασχολείτε και στο Ζωολογικό κήπο της Στουτγάρδης ως προιστάμενος στο τμήμα ερπετών ,οταν τον επισκευθηκα πριν 5 χρόνια σε μια βόλτα που κάναμε στις εγκαταστάσεις με τα ερπετα και μπροστα απο τις βιτρίνες και πίσω απο αυτές (οπου δεν πάνε οι επισκέπτες),παρατήρησα οτι δεν υπήρχαν καθόλου χαμαιλέοντες (μου αρέσει και εμενα σαν ερπετό),
Σε ερώτηση μου γιατι απουσιάζει αυτό το είδος απο τον ζωολογικό κήπο ,μου απάντησε οτι είναι ενα είδος με μεγάλη θνησιμότητα στην αιχμαλωσία που ωφείλετε κυρίως στο στρές δλδ οι τύποι απο την ωρα που θα γεννηθούν έχουν μονίμως άγχός .Για αυτ'ο το λ'ογω δεν το διατηρούν στο κήπο παρα μόνο φιλοξενουν για πολύ περιορισμένο διάστημα οσα κατάσχονται,τα οποία και επαναπροωθούν στον τόπο καταγωγής τους,ακόμη και σε μεγάλα μαγαζιά που πήγα που είχαν παπάδες απο ερπετα τα συγκεκριμένα είδη δεν τα έιχαν.
Δηλαδή αυτές οι πληροφορίες... ήταν αδιάφορες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-14, 22:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς για leopard gecko είναι πανέμορφα, μικρά ζωάκια. Βέβαια τρώνε κι αυτά ζωντανά αλλά είναι πιο εύκολα στην περιποίηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-14, 23:42
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

κοιταξτε παιδια απο θεμα περιποιησης ειμαι διατεθιμενος να του παρεχω τον χωρο που χρειαζεται αλλα και την φροντιδα του.μονο το θεμα ταισματος τις μερες που λειπω δεν ξερω πως να λυσω,γιατι αν το σκεφττειτε σε αυτη την περιπτωση ο σκυλος ειναι πιο ευκολος διοτι ή του βαζεις μια ταιστρα με μπολικο φαι για 1-2 μερες ή τον πας σε κοποιον συγγενη σου.τον χαμελαιοντα δεν μπορω να του βαλω ταιστρα λογω ζωντανης τροφης και δεν μπορω να τον αφησω καπου αλλου εκτος τεραριουμ.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-14, 00:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δυστυχώς και για το 2014... φως σωτηρίας ΔΕΝ βλέπω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-14, 01:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι πληροφοριες δεν ητανε αδιαφορες,αλλα εχω δει και ανθρωπους που εχουν ζησει μια ζωη ζωντας με αυτα τα ζωα και που δεν ειναι τοσο κατηγορηματικοι οσο ο τυπος στο ζωολογικο κηπο στη στουτγαρδη.

εγω τωρα ποιον πρεπει να πιστεψω?αυτα που διαβαζω και εχω δει μονος μου,η εναν τυπο που δεν ξερω ποιος ειναι και δουλευει σε ζωολογικο κηπο στη στουτγαρδη?


εκτος αυτου,αυτο που ειπα ητανε:

"θελω να πω δηλαδη,αν σου αρεσει και θαθελες να εχεις ενα,μπορεις να το κανεις(δεν εισαι ο πρωτος)αλλα θελει διαβασμα για να ξερεις τις αναγκες τους και νασαι διατεθειμενος να κανεις αυτα που πρεπει."


προφανως σταθηκες μονο στο "μπορεις να το κανεις"...
αλλα ελληνικα μιλαω νομιζω,ολοι καταλαβαινουν τι λεω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-14, 01:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτό που έχεις δει με τα μάτια σου... το δέχομαι... οτιδήποτε έχεις διαβάσει... "σηκώνει" αμφισβήτηση.-
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-01-14, 01:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχεις δει με τα μάτια σου... το δέχομαι... οτιδήποτε έχεις διαβάσει... "σηκώνει" αμφισβήτηση.-

δεκτο,δεν αντιλεγω σαυτο.εξαρταται απτην πηγη.

αλλα δεν σηκωνει αμφισβητηση κατι "που ειπε" "καποιος" σε ζωολογικο κηπο στο εξωτερικο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-01-14, 01:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ ήμουν σαφής;
Πάντως για να είναι προ'ι'στάμενος... κάτι "ψιλά", θα γνωρίζει!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-01-14, 01:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υποθετω οτι η μερα που βγηκε αυτη η φωτο ητανε ενα απαυτα τα "special events" οπου ειχανε special guest χαμαιλεοντα?

http://www.flickr.com/photos/dynax7/2239276841/

γιατι αν ψαξω θα βρω κιαλλες

και ειναι τοσο αγχωδη τα ζωα που ενω το ξερουνε,τα κρατανε ετσι για κανα δυο μερες στο ζωολογικο να περασει κοσμος και παιδια να τα τσιτωσουν λιγο και μετα τα αφηνουν ελευθερα?
αλλα ειναι χειροτερα αν το παρει καποιος στο σπιτι του που θα διαβασει γιαυτο και θα το προσεξει οπως πρεπει?
σορυ κιολας,αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω.

δεν λεω οτι εχεις αδικο βεβαια,απλα λεω οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα αν προκειται για καποιον που θα νοιαστει για το ζωο και θα του προσφερει οτι χρειαζεται με το παραπανω.

στην αντιθετη περιπτωση,φυσικα και ειναι τραγικο,πρωτα πρωτα για το ζωο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-01-14, 01:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κοίταξε... εγώ στάθηκα μόνο στην μεγάλη θνησιμότητα σε αιχμαλωσία, λόγω του άγχους εκ' φύσεως του είδους.-
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-01-14, 01:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα δεν διαφωνωδεν ειπα πουθενα οτι εχεις αδικο σαυτο που λες.
αλλα,την ιδια θνησιμοτητα εχουνε και οι δισκοι.
εσυ δεν προσεχεις τους δισκους σου?αφου το ξερω οτι τους προσεχεις

αν επαιρνες ενα χαμαιλεοντα εσυ δεν θα του προσφερες οτι χρειαζοτανε και θα σκιζοσουνα στο διαβασμα για να μην εχει προβληματα το ζωντανο?

θα το εκανες.

αυτο λεω.κιεγω οταν το σκεφτομουνα,εκατσα και διαβασα.και αποφασισα να μην ξεκινησω κατι,γιατι δεν μπορω να ασχοληθω οσο χρειαζεται.

καποιοι ομως εχουνε χρονια χαμαιλεοντα σπιτι τους.οποτε δεν ειναι αδυνατο,αν το θες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-01-14, 01:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μπαααα... οι δίσκοι είναι "σκυλιά" (ΑΝ τους δίνεις αυτό που πρέπει)... οι "χομπίστες" είναι δολοφόνοι και αδιάφοροι!!!!!
Είδα πάντως ότι τελικά... κατά βάθος ΔΕΝ διαφωνούμε.

ΥΓ. Το σκίσαμε το θέμα του παλικαριού.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-01-14, 11:12
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

μπαααα δεν το σκισατε παιδια,ισα ισα μαζευω περισσοτερες αποψεις και γνωμες επι του θεματος!οσο για το αγχος που εχουν τα ζωα αυτα στους ζωολογικους,πιστευω οτι ολοι μας εχουμε δει μικρα παιδια στους ζωολογικους να χτυπουν τα τζαμια απο τα ζωα ή να κανουν αποτομες κινησεις μπροστα τους!αυτα δεν νομιζω να συμβουν στο σπιτι μου!!!!(τουλαχιστον οσο δεν εχω παιδια.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-01-14, 19:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μια πολύ σημαντική πληροφορία, για οποιαδήποτε είδος φιλοξενήσουμε (κατά την άποψή μου)... είναι η διάρκεια της ζωής του.-
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-01-14, 21:43
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Συμπτωματικά σήμερα η herpetofauna δημοσίευσε το παρακάτω άρθρο για κάποιο είδος χαμαιλέοντα που προστατεύεται με σύστημα μικροτσίπ γιατί κινδυνεύει λόγω μεγάλης λαθροθηρίας
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...afficking.html

Πάντως όλα τα ζώα είναι δέσμευση. Χρειάζεται να υπάρχουν διαθέσιμοι άνθρωποι να καλύψουν τις όποιες απουσίες μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αγορα co2 jimagas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 28-03-09 15:46
Αγορα RO sllo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 12-12-08 22:52
Αγορα Α/Ο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-06-07 19:12
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ panos kerkyra Γλυκό νερό - Γενικά 26 15-02-07 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09146 seconds with 15 queries