Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-11, 17:15
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή Aiptasia help !!!!

στα δυο ενυδρεια που εχω υπαρχει σοβαρο προβλημα απο απταισιες , ειδικα στο ενα εχει ξεφυγει ο ελενχος και εχει γεμησει σχεδον ολο το ενυδρειο.
Γνωριζω οτι οι Pepermint ειναι καλες στην καταπολέμηση της απταισιας αλλα ψαχνω εδω και πολλους μηνες και δεν μπορω να βρω με τιποτα .

Ειχα βαλει και chelmon rostatus πριν κανα 2μηνο αλλα βεβαιως δεν αντεξε, μονο μια μερα εβγαλε.
Οποτε σκεφτομαι την λυση με ενεση , εχω ακουσει για καυτο νερο , ξυδι , λεμονι....
Το καυτο νερο το δοκιμασα , τιποτα .... ασε που ασπριζει τον βραχο καταστρεφοντας την κοραλινη, ομοιως κανει και το ξυδι, οποτε θα προσπαθησω με λεμονι, το ερωτημα ειναι ποσο μπορω να βαλω , μπορει να κανει τιποτα στο νερο το λεμονι και ναχουν τα ζωντανα προβλημα , η βαζω αφοβα γιατι θα το τραβηξει ο ανθρακας του φιλτρου και το σκιμερ?

Aυτο το ξερει κανεις ?? Το σκεφτομαι να το παρω , λογικα θα κανει δουλεια και ισως δεν θα βλαψει και το νερο!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-11, 18:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πριν 2 μήνες περίπου, πρέπει να είχα πάνω από 100 απταίζιες στο 130λιτρο ριφάκι μου, σκέτη απελπισία, έβγαιναν παντού και σαν αρχάριος που είμαι, τα είχα εντελώς χαμένα.
Ακολουθώντας τις συμβουλές των παιδιών, "'επνιξα" τις μεγαλύτερες με το "Joes Juice" (φοβερό προϊόν, Αμερικάνικο), το βρήκα στο κατάστημα "Αζόρες", νομίζω στέλνει.
Για τις μικρότερες κι αυτές που δεν έφτανα, αγόρασα 3 γαριδούλες peppermint, οι οποίες έπιασαν αμέσως δουλειά και μέσα σε 20 μέρες δεν είχαν αφήσει τίποτε, τις έφαγαν όλες.
Τις πέτυχα προ 2μηνου στον "Υδάτινο Κόσμο", αλλά τις έχω δει και στη λίστα του "WI", έχε το νου σου για "Lysmata wurdemanni", σπανίως τις αναφέρουν ως "peppermint".

Έχω δει φίλο να χρησιμοποιεί και το "Tropic Marin Elimi-Aiptas" με απίστευτα αποτελέσματα (εξαφανίζονταν δια μαγείας), αλλά δεν ξέρω αν του ξαναβγήκαν.
Δεν έχω δοκιμάσει το λεμόνι, ούτε το προϊόν που αναφέρεις (νομίζω είναι καινούριο στην Ελληνική αγορά), αλλά υπάρχει και το "Salifert Aiptasia eXit".
Περίμενε να σου απαντήσει και κανένας πιο παλιός στ' αλάτια, γιατί η δική μου εμπειρία περιορίζεται στο 3μηνο. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-11, 19:40
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

βρηκα αυτο http://cgi.ebay.co.uk/Joes-Juice-Aip...ht_1870wt_1145 , μου ειπε φιλος το εχει δουλεψει με απιστευτα αποτελεσματα. Σκεφτομαι να το παραγγειλω. Το ξερει κανεις?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-11, 19:52
Το avatar του χρήστη dim orestiada
dim orestiada Ο χρήστης dim orestiada δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

εγω ειχα αρκετες αλλα ηταν μαζεμενες σε ενα βραχο ολες μαζεμενες. πηρα το aptaisia exit της salifert αλλα δεν μου εκανε δουλεια. εβγαλα λοιπον τον βραχο κ με ενα φλογιστρο της εκαψα ολες μαζι με την κοραλινη η οποια βγηκε πολυ γρηγορα. τωρα αν ειναι σκορπισμενες οι απταισιες δεν ξερω τι μπορει να γινει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-11, 20:19
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim orestiada Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειχα αρκετες αλλα ηταν μαζεμενες σε ενα βραχο ολες μαζεμενες. πηρα το aptaisia exit της salifert αλλα δεν μου εκανε δουλεια. εβγαλα λοιπον τον βραχο κ με ενα φλογιστρο της εκαψα ολες μαζι με την κοραλινη η οποια βγηκε πολυ γρηγορα. τωρα αν ειναι σκορπισμενες οι απταισιες δεν ξερω τι μπορει να γινει.
να βγει βραχος εξω δεν παιζει τετοια περιπτωση ασε που οι περισσοτερες ειναι σε χαμηλα κοματια πλακωμενα απο αλλα και πρεπει να διαλυθεί το συνολο ολο.
Δεν ειναι ολα τα σκευασματα το ιδιο αποτελεσματικα, ισως το salifert να μην ειναι τοσο καλο οσο αλλα .....ισως....
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-11, 20:21
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

παιδια,ξυδι απλο φθηνο αποτελεσματικο!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-11, 20:44
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas arta Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια,ξυδι απλο φθηνο αποτελεσματικο!!!!!!!!!!!
το εχω σκεφτει για ξυδι και αγορασα σημερα, απλα φοβαμαι να το ριξω γιατι καταστρεφει παρα πολυ την κοραλινη, να σκεφτεις εχω καθαρισει ενα σωρο εξαρτηματα μεσα σε ξυδι που ειχαν πιασει full κοραλινη (αντλιες - κυκλοφοριτες ..)
Στο νερο δεν ξερω μην κανει τιποτα γιατι υπαρχουν μπολικα ζωντανα , με αρχηγο το δικο σου foxface , και εστω αν ριξω μεχρι ποσο να μπορω ??
Δεν θελω να παθει κατι το νερο και τρεχουμε μετα... , αν και υπαρχει εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα και δυνατο σκιμερ .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-11, 20:51
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

με συριγγα κατευθειαν πανω τους,μην φοβασαι,οταν ξεκινησα ειχα κ εγω,κ μετα την ενεσουλα δεν εμεινε τιποτα κ χωρις καμια ζημια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-11, 21:08
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas arta Εμφάνιση μηνυμάτων
με συριγγα κατευθειαν πανω τους,μην φοβασαι,οταν ξεκινησα ειχα κ εγω,κ μετα την ενεσουλα δεν εμεινε τιποτα κ χωρις καμια ζημια.
οκ θα δοκιμασω να τεζαρω μερικες μεγαλουτσικες που εχω βρει να δω αν απο αυριο θα τις βρω παλι , απλα το θεμα ειναι μην αλλαξει τιποτα στο νερο , τα ζωντανα με ενδιαφερουν !!!
εννοειτε δεν θα βαλω πολυ , 2 με 3 ενεσεις των 5ml να ξεπαστρεψω καπου 6 με 8 , και την επομενη μερα παλι .......και παλι .......
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-11, 17:53
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε!Με το ξυδι τι εγινε τελικα?Γιατι και εγω εχω 6-7 και σκεφτομαι σημερα να τους κανω ενεση με ξυδι..Ειχες προβλημα?Ξαναβγηκαν?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-11, 18:33
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

παπαλα !! μην τις ειδατε !!! κανε αφοβα και τελος !! Μονο την ωρα που θα κανεις κλεισε οτι κυκλοφορια εχεις μεσα στο ενυδρειο κανε την ενεση και μετα απο 15 με 20 λεπτα ανοιξε παλι τους κυκλοφοριτες.
Αμα ειναι καμια πολυ πολυ μεγαλη ισως χρειαστει και δευτερη φορα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-11, 19:01
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω Τζιμη!Μονο κοινο ξυδι εβαλες ε?Σε 30λιτρο ενυδρειο για περιπου 8 απταισιες συνολο,ποσα ml προτεινεις?

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-11, 19:11
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ναι το απλο απο S/M βαθμους 6. σκότωσε 3 σημερα και 3 μεθαυριο ,,, η 2 ανα 2 μερες . βαλε 2 με 3 ml σε καθε απταισια , πανω στο κεφαλι της σιγα σιγα μην την ακουμπισεις με την βελονα πριν ριξεις γιατι θα τρυπωσει μεσα στην τρυπα .
Μεχρι 6 ml μπορεις να ρηξεις και τις υπολοιπες μεθαυριο. Δεν υπαρχει λογος ολες μαζι, αλλωστε αν εχεις ανθρακα στο φιλτρο θα καθαρισει το νερο δεν παθενουν τα ζωντανα με το ξυδακι τιποτα.
καπως ετσι -> http://www.youtube.com/watch?v=V6o0L...eature=related (μονο που αυτος βαζει λεμονι , το ξυδι ειναι πιο αποτελεσματικο)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-11, 23:08
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Ανθρακα μεσα στο φιλτρακι εχω.Την τρυπας και χορηγεις λοιπον..Απλα τοσο καιρο φοβομουν για τους ζωανθους και τα μανιταρια,γι' αυτο δεν εκανα τιποτα..

Σε ευχαριστω πολυ!!
-------------------------
Οι παλιο#$@^%$ απταισιες ειναι πολυ δυσκολο να τις τρυπησω..Ειναι πολυ γρηγορες και εγω πολυ αργος...Τι να κανω?

Η μεταξυ μας μαχη ειναι ετσι:

Εγω δυστυχως ειμαι δεξια-δεξια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos1988 : 08-11-11 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-11, 23:11
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παύλο νομίζω ο φίλος από πανω γράφει να μην τις ακουμπήσεις με τη βελόνα γιατί κρύβονται... Για δες καλύτερα τί γράφει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-11, 23:18
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

οχι βρε συ μην τις ακουμπας με την βελονα , φοβουνται και υποχωρουν προς την τρυπουλα τους.
Ασε την βελονα ελαχιστα πριν απο αυτες ,εεεεε ενα εκατοστο ας πουμε και αδιασε με την συριγγα το ξυδακι απανω τους προς το κεντρο με σταθερο ρυθμο , ουτε πολυ γρηγορα ουτε αργα.
Ψεκασμο κανεις ,ΟΧΙ τρυπημα
κλεισε κυκλοφορια !!!!!!!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-11, 23:32
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Α καλα!Τα ΄χω παιξει..Νομιζα πως τσιμπας...Θα το δοκιμασω αυριο!

Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-11-11, 22:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

τι έγινε pavlo ? τι φαγαμε τις απταισιες ???
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-11, 00:32
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Τζιμη καλησπερα!Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον..Εριξα πριν μια εβδομαδα δοκιμαστικα σε μια,ενα shot ξυδιου και την "ακουσε" για τα καλα,αλλα εκπληκτος σημερα ειδα πως ξαναβγηκε η #$*^&(!!
Θα της ξαναριξω λιγο μεγαλυτερη ποσοτητα και βλεπουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-12-11, 21:27
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
στα δυο ενυδρεια που εχω υπαρχει σοβαρο προβλημα απο απταισιες , ειδικα στο ενα εχει ξεφυγει ο ελενχος και εχει γεμησει σχεδον ολο το ενυδρειο.
Γνωριζω οτι οι Pepermint ειναι καλες στην καταπολέμηση της απταισιας αλλα ψαχνω εδω και πολλους μηνες και δεν μπορω να βρω με τιποτα .

Ειχα βαλει και chelmon rostatus πριν κανα 2μηνο αλλα βεβαιως δεν αντεξε, μονο μια μερα εβγαλε.
Οποτε σκεφτομαι την λυση με ενεση , εχω ακουσει για καυτο νερο , ξυδι , λεμονι....
Το καυτο νερο το δοκιμασα , τιποτα .... ασε που ασπριζει τον βραχο καταστρεφοντας την κοραλινη, ομοιως κανει και το ξυδι, οποτε θα προσπαθησω με λεμονι, το ερωτημα ειναι ποσο μπορω να βαλω , μπορει να κανει τιποτα στο νερο το λεμονι και ναχουν τα ζωντανα προβλημα , η βαζω αφοβα γιατι θα το τραβηξει ο ανθρακας του φιλτρου και το σκιμερ?

Aυτο το ξερει κανεις ?? Το σκεφτομαι να το παρω , λογικα θα κανει δουλεια και ισως δεν θα βλαψει και το νερο!!
καποια στιγμη ειχα δει και εγω 3-4 aptasia και εβγαλα το βραχο και με μια συριγγα που ειχε μεσα ξυδι την εμβολιασα μετα επλενα το βραχο με κρυο νερο και τον εβαλα ξανα στο ενυδρειο . απο τοτε δεν ειδα αλλη . βεβαια τοτε ειχα μονο μανηταρακια μεσα δεν ειχα κοραλια ουτε ανεμωνες για να σου πω με ακριβια οτι δεν θα παθουν τπτ. παντως εμενα η λυση αυτη δουλεψε
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-11, 11:12
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
καποια στιγμη ειχα δει και εγω 3-4 aptasia και εβγαλα το βραχο και με μια συριγγα που ειχε μεσα ξυδι την εμβολιασα μετα επλενα το βραχο με κρυο νερο και τον εβαλα ξανα στο ενυδρειο . απο τοτε δεν ειδα αλλη . βεβαια τοτε ειχα μονο μανηταρακια μεσα δεν ειχα κοραλια ουτε ανεμωνες για να σου πω με ακριβια οτι δεν θα παθουν τπτ. παντως εμενα η λυση αυτη δουλεψε
Δουλευει και χωρης να βγαλεις τον βραχο , τωρα αν υπαρχει καποιο κομματι που δεν εχεις προσβαση εεεε αυτο μπορει να βγει.
Αν ομως το κομματι ειναι στο κατω μερος θα ναι τεραστια φασαρια να βγαλεις ολα τα απο πανω.
Αν ρηχνεις λιγα ml και σκωτονεις μια ... δυο το πολυ τρεις ανα μερα δεν υπαρχει προβλημα, ειναι ελαχιστη η ποσοτητα του ξυδιου στα λιτρα , αλλωστε θα το αποροφησει ο ανθρακας μετα απο ωρα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-09-12, 12:49
panozzz Ο χρήστης panozzz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2012
Περιοχή: galatsi
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

καλησπέρα κι απο μένα..διάβασα το θέμα μόλις και έχω κάποιες απορίες.
κατ αρχάς να πω οτι εχω ενα μικρό 30αρι που εχει ξεκινησει το στρώσιμο εδω και 2 βδομάδες..τη πρώτη κιολας μέρα είδα μια aiptasia και χωρις να το πολυ σκεφτώ απλά εβγαλα το βραχάκι..
χτες το απόγευμα είδα άλλες 2 και τους έκανα ένεση με ξύδι..έβαλα περίπου 0,5ml και για τις 2..το "κακό" είναι οτι δεν έκλεισα κυκλοφορία
απο χθες δεν τις εχω δεί..ερώτηση εκανα βλακεία με τη κυκλοφορία?¨τι επιπτώσεις μπορει να έχω?? η ποσότητα ήταν λίγη???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-09-12, 14:44
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Αν δεν έχεις κοράλλια, σίγουρα όχι...
Αλλά και να έχεις, το ξύδι και ο χυμός λεμονιού δεν είναι όσο δραστικά όσο τα προϊόντα των εταιρειών(που αυτά λένε συνήθως να χρησιμοποιείς κάποια δέκατα του ml, δηλαδή max 0,9-1ml τη φορά)...
Οπότε αν χρησιμοποιείς τέτοιες ποσότητες δεν νομίζω να έχεις θέμα...
Αν κάνω κάποιο λάθος, διορθώστε με...

Πάντως από εδώ και στο εξής κλείνε την κυκλοφορία καλού κακού...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-09-12, 16:35
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εχω ειχα κοραλια μεσα , τις πλακωσα στο ξυδι , το λεμονι δεν μου εκανε τιποτα το ξυδι ειναι 100% αποτελεσματικο.
Σε δυο ενυδρεια πρεπει να ψεκασα πανω απο 200 (χωρης υπερβολη !!) δεν εμεινε ουτε μια !!!! Ουτε κοραλια παθαν τιποτα ουτε ζωντανα !!!!!
Βεβαιως να κλειστή η κυκλοφορια , οσο και ξυδι να πεσει θα το τραβηξει ο ανθρακας , μετα απο μια μερα καλο θα ηταν ενα ξεπλυμα στον ανθρακα και παλι μεσα η αν τον εχουμε καιρο αλλαγη.
(βεβαια μην ρίξεις και κανα δυο μπουκαλια μεσα)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-09-12, 22:52
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξυδι ειναι 100% αποτελεσματικο.
Σε δυο ενυδρεια πρεπει να ψεκασα πανω απο 200 (χωρης υπερβολη !!) δεν εμεινε ουτε μια !!!! Ουτε κοραλια παθαν τιποτα ουτε ζωντανα !!!!!
Βεβαιως να κλειστή η κυκλοφορια , οσο και ξυδι να πεσει θα το τραβηξει ο ανθρακας ,
To ξύδι όπως και το kalk δεν είναι 100% αποτελεσματικά. Αν δεν προλάβεις και κρυφτεί τότε θα βρεθείς με πολύ περισσότερες. Επίσης το ξύδι δεν μπορεί να πέσει "ελεύθερα" γιατί κατεβάζει το Ph. Ειδικα τοπικα θα δεις σκουλήκια να βγαίνουν από το βράχο. Καλύτερα ψέκασμα με kalk παρά ξύδι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-09-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

το πιο αποτελεσματικο οργανο για εξοντωση ειναι αυτο βεβαια υπαρχει και η δυνατοτητα να το φτιαξουμε κι εμεις οι ιδιοι http://www.ebay.com/itm/AIPTASER-Zap-Aiptasia-Mojanos-Easy-Fast-Electrolysis-wand-It-Works-/140788406003?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c7a4 96f3&nma=true&si=iyTmyHlPtSbtMGyclJRlCD4QxWs%3D&or ig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-09-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
το πιο αποτελεσματικο οργανο για εξοντωση ειναι αυτο βεβαια υπαρχει και η δυνατοτητα να το φτιαξουμε κι εμεις οι ιδιοι http://www.ebay.com/itm/AIPTASER-Zap-Aiptasia-Mojanos-Easy-Fast-Electrolysis-wand-It-Works-/140788406003?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20c7a4 96f3&nma=true&si=iyTmyHlPtSbtMGyclJRlCD4QxWs%3D&or ig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Επίσης μπορείς να ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 63 βαθμούς.. είναι εξίσου αποτελεσματικό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-09-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

για ποιον λογο να ανεβασει θερμοκρασια?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-09-12, 18:53
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

με το ξυδακι και ΧΩΡΗΣ κυκλοφορια αν πας μισο εκατοστο απο πανω της χωρης να την τρομαξεις και ψακασεις την ξεσκισες !! τελος !!
κριμας που δεν ειχα βγαλει φωτο απο το ενυδρειο οταν τις ειχα , στο ενα ηταν πανω απο 100 βγαιναν σε καθε κοματι βραχου πανω απο 10 με 15 γενικος ηταν απογοητευτικη η κατασταση.
Στο αλλο ειχα καμια 60 αρια με 70 .
Με το ξυδι σε διαστημα 3 με 4 βδομαδων και με αλλαγες νερου δεν εμεινε ιχνος , ουτε μια !!!!!!!!
Και δεν επηρεάστηκε καμια μα καμια τιμη του ενυδρειου , ουτε ΡΗ ουτε τιποτα !!!!!
Φυσικα ηταν σχεδον 290 λιτρα το ενυδρειο (210ενυδ + 80σαμπ), τωρα αν καποιος εχει 60λιτρο και βαλει 2 μπουκαλια ξυδι .... εεε εκει αλαζει το θεμα !!
Συμπερασμα ....... ξυδακι και αγιος ο θεος !!! ΥΠΕΡαποτελεσματικο και απολυτως ασφαλες και ουτε να παίζουμε με χημικα και θερμοκρασιες και αλλες ιστοριες !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-09-12, 19:15
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αστειεύομαι προφανώς για την θερμοκρασία...
Απλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο το ηλεκτροσόκ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aiptasia ?? gaia Θαλασσινό νερό - Γενικά 37 05-04-10 20:12
Aiptasia? dr0s0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 17 12-05-09 11:02
Aiptasia vega Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 11-06-08 07:30
s.o.s. - aiptasia in my reef chrisstam Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 9 13-05-05 12:29
Aiptasia Sp. Husky_Jim Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 27-04-05 14:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08609 seconds with 15 queries