Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-14, 13:38
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Σιδηρος για φυτα απο (μαρκα profish ιiron+)

εχει κοκκινησει το νερο του ενυδρειου.ειναι φυσιολογικο?ποτε θα φυγει?οποτε απορροφηθει απο τα φυτα? να σημειωσω οτι ο σιδηρος ειχε κοκκινο χρωμα ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-14, 13:50
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Τι ποσότητα σιδήρου έβαλες στο ενυδρείο και κοκκίνισε το νερό; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-14, 14:02
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ποσότητα σιδήρου έβαλες στο ενυδρείο και κοκκίνισε το νερό; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;
το ενυδρειο ειναι 190 λιτρα και εγω προσθεσα οτι ελεγαν οι οδηγιες.5 ml σε 40 lt
δηλαδη για μενα 23 ml . δεν ειναι λογικο να κοκκινησει το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-14, 14:13
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

δεν ξέρω το συγκεκριμένο σκεύασμα αλλά 23ml είναι πάρα πολύ για σίδηρο, και το ότι κοκκίνισε το νερό σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι...
Εγώ στα 100 λίτρα βάζω 1-2ml κάθε 3-4 μέρες σε φουλ φυτεμένο.
Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάποιο αλλαγή νερού να μειωθεί ο σίδηρος στο νερό γιατί θα έχεις προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-14, 14:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν βαλεις 23ml seachem σιδηρο (που μαλλον οπως ολοι μας εχεις) θα βγαλεις αλγες και στον καναπε του σαλονιου. Λιγα ειναι τοσο συμπυκνωμενα οσο της seachem. Τοψαξα λιγο δεν βρηκα καμια αναφορα περι αυτου του προβληματος απαυτο το προιον. Ειναι κοκκινο σαν χρωμα το ιδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-14, 14:23
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω το συγκεκριμένο σκεύασμα αλλά 23ml είναι πάρα πολύ για σίδηρο, και το ότι κοκκίνισε το νερό σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι...
Εγώ στα 100 λίτρα βάζω 1-2ml κάθε 3-4 μέρες σε φουλ φυτεμένο.
Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάποιο αλλαγή νερού να μειωθεί ο σίδηρος στο νερό γιατί θα έχεις προβλήματα.
μιλησα με το παλικαρι που μου το προτεινε και μου λεει μην ανησυχεισ αμα εβαλεσ τη σωστη δοση που αναγραφεται στο μπουκαλακι.η μαρκα profish ειναι καινουργια στο χωρο των ενυδρειων.εσυ ποια μαρκα χρησιμοποιεις και βαζεις τοσο λιγο?χρησιμοποιεις και τεστ για να ελεγχεις το επιπεδο σιδηρου?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις 23ml seachem σιδηρο (που μαλλον οπως ολοι μας εχεις) θα βγαλεις αλγες και στον καναπε του σαλονιου. Λιγα ειναι τοσο συμπυκνωμενα οσο της seachem. Τοψαξα λιγο δεν βρηκα καμια αναφορα περι αυτου του προβληματος απαυτο το προιον. Ειναι κοκκινο σαν χρωμα το ιδιο?
ναι φιλε μου ειναι κοκκινο το υγρο . εχω βαλει και αλλη φορα σιδηρο απο τη σειρα τησ tetra αλλα δε θυμαμαι να κοκκινησε τοσο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης29 : 17-03-14 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-14, 14:34
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιαννης29;827977]μιλησα με το παλικαρι που μου το προτεινε και μου λεει μην ανησυχεισ αμα εβαλεσ τη σωστη δοση που αναγραφεται στο μπουκαλακι.η μαρκα profish ειναι καινουργια στο χωρο των ενυδρειων.εσυ ποια μαρκα χρησιμοποιεις και βαζεις τοσο λιγο?χρησιμοποιεις και τεστ για να ελεγχεις το επιπεδο σιδηρου?/QUOTE]

Σίδηρο και γενικά λιπάσματα βάζουμε αναλόγως τις απαιτήσεις του ενυδρείου μας. Εσύ τι φυτά έχεις και χρειάζεσαι τόσο σίδηρο; Αν έχεις μόνο anubias τότε δίνεις τσάμπα χρήματα σε λιπάσματα. Τις seachem χρησιμοποιώ.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιο τεστ, παρατηρώ τα φυτά και βάζω όσο χρειάζεται, το περισσότερο δημιουργεί άλγες ή απλά πάει χαμένο με τις αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-14, 14:58
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

[QUOTE=golf20;827981]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλησα με το παλικαρι που μου το προτεινε και μου λεει μην ανησυχεισ αμα εβαλεσ τη σωστη δοση που αναγραφεται στο μπουκαλακι.η μαρκα profish ειναι καινουργια στο χωρο των ενυδρειων.εσυ ποια μαρκα χρησιμοποιεις και βαζεις τοσο λιγο?χρησιμοποιεις και τεστ για να ελεγχεις το επιπεδο σιδηρου?/QUOTE]

Σίδηρο και γενικά λιπάσματα βάζουμε αναλόγως τις απαιτήσεις του ενυδρείου μας. Εσύ τι φυτά έχεις και χρειάζεσαι τόσο σίδηρο; Αν έχεις μόνο anubias τότε δίνεις τσάμπα χρήματα σε λιπάσματα. Τις seachem χρησιμοποιώ.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιο τεστ, παρατηρώ τα φυτά και βάζω όσο χρειάζεται, το περισσότερο δημιουργεί άλγες ή απλά πάει χαμένο με τις αλλαγές νερού.
εχω μεσα μονο anoubia var nana χωρισμενη σε 8 κομματια πιασμενη με μπετονια πανω σε ριζες και ακομα ενα φυτο που πρεπει να ειναι το aponogeton ulvaceus φυτεμενο σε χαλικακι και λαβα.η anubia εχει επανω τησ τον τελευταιο καιρο μικρες τρυπουλεσ σε διαφορα σημεια της οχι σε μεγαλο βαθμο ομως.και το aponogeton σε αρκετα σημεια μαυρα στιγματα σα να αρχιζει να χαλαει.γιαυτο το λογο πηρα το σιδηρο μηπωσ φταιει η ελλειψη σιδηρου οπως επισης αγορασα απο την ιδια σειρα PROFISH και το micro green.εσυ προτεινεις να μη βαζω λυπασματα για αυτα τα φυτα?δεν χρειαζεται?
-------------------------
[QUOTE=Γιαννης29;827991]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μεσα μονο anoubia var nana χωρισμενη σε 8 κομματια πιασμενη με μπετονια πανω σε ριζες και ακομα ενα φυτο που πρεπει να ειναι το aponogeton ulvaceus φυτεμενο σε χαλικακι και λαβα.η anubia εχει επανω τησ τον τελευταιο καιρο μικρες τρυπουλεσ σε διαφορα σημεια της οχι σε μεγαλο βαθμο ομως.και το aponogeton σε αρκετα σημεια μαυρα στιγματα σα να αρχιζει να χαλαει.γιαυτο το λογο πηρα το σιδηρο μηπωσ φταιει η ελλειψη σιδηρου οπως επισης αγορασα απο την ιδια σειρα PROFISH και το micro green.εσυ προτεινεις να μη βαζω λυπασματα για αυτα τα φυτα?δεν χρειαζεται?
χρησιμοποιω α/ο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης29 : 17-03-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-14, 09:15
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιαννης29;827991]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μεσα μονο anoubia var nana χωρισμενη σε 8 κομματια πιασμενη με μπετονια πανω σε ριζες και ακομα ενα φυτο που πρεπει να ειναι το aponogeton ulvaceus φυτεμενο σε χαλικακι και λαβα.η anubia εχει επανω τησ τον τελευταιο καιρο μικρες τρυπουλεσ σε διαφορα σημεια της οχι σε μεγαλο βαθμο ομως.και το aponogeton σε αρκετα σημεια μαυρα στιγματα σα να αρχιζει να χαλαει.γιαυτο το λογο πηρα το σιδηρο μηπωσ φταιει η ελλειψη σιδηρου οπως επισης αγορασα απο την ιδια σειρα PROFISH και το micro green.εσυ προτεινεις να μη βαζω λυπασματα για αυτα τα φυτα?δεν χρειαζεται?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιω α/ο
για δύο φυτά εκ των οποίων το ένα anubia δεν θα έριχνα λιπάσματα, ίσως λίγο γενικό λίπασμα.
α/ο σε τι ποσοστό χρησιμοποιείς;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-14, 09:28
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

καλημερα . στην αρχη γεμισα το ενυδρειο με νερο βρυσης 100% .κανω εβδομαδιαιες αλλαγες το 30% του ενυδρειου με α/ο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-14, 17:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν είναι χηλικός σίδηρος κοκκινίζει το νερό ... Δεν είναι κάτι παράξενο!

Γενικά θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποια "κατηγορία" φυτεμένου επιθυμείς να είσαι έτσι ώστε να διαλέξεις το κατάλληλο πρόγραμμα λίπανσης ...
* Χαμηλού φωτισμού χαμηλής τεχνολογίας (Low-light Low-tech)
* Χαμηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (Low-light High-tech)
* Υψηλού φωτισμού υψηλής τεχνολογίας (High-light High-tech)

Πιο πολλες πληροφοριες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-14, 23:36
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

ευχαριστω γιωργο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PROFISH - NEA ΣΕΙΡΑ ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ? Γιαννης29 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-03-14 21:18
μαρκα σιλικονης xaris.f DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 20-12-12 11:57
μαρκα αντλίας κτλ exetlaios Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 0 14-06-09 14:55
μαρκα ενυδρειων scorpios Αρχάριοι γλυκού νερού 5 04-06-09 09:54
Μαρκα Τροφησ ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 4 02-08-06 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05192 seconds with 13 queries