Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-10-13, 02:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια, κατι ειναι κι αυτο, αλλα γιατι δεν αντικατασταθηκε απο φρεσκα τεστ?
Αυτα χρειαζοσουν.
Επρεπε να σου επιστρεψει τα χρηματα να παρεις απο αλλου, αν δεν ειχε φρεσκα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-10-13, 03:03
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εχει προβλημα με τον προμηθευτη του, αυτος δεν αποδεχεται οτι τα test εχουν ημερομηνια ληξης και τα θεωρει ενταξει με αποτελεσμα να μην τα αλλαζει. πιθανοτατα θα διακοψει την συνεργασια.
Δεν ζητησα χρηματα πισω επειδη ηθελα καποια επιπλεον πραγματα ακομη για το ενυδρειο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-10-13, 03:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι αλλο θα ακουσουμε ακομα !!!
Δεν "αποδεχεται" ο προμηθευτης την ημερομηνια ληξης που δινεται απο την εταιρεια κατασκευης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-13, 04:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι ωραια πραγματα συμβαινουνετσι κανουν και στο τελος δε μπορεις να εμπιστευτεις κανεναν
και τι κανεις;τα παιρνεις απεξω και ησυχαζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-10-13, 09:54
Το avatar του χρήστη efi.melisa
efi.melisa Ο χρήστης efi.melisa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

H Api μεχρι προσφατως δεν ειχε ξεκαθαρη πολιτικη πανω σ' αυτο το θεμα και δεν ανεγραφε ημερομηνια ληξης, στις μεταγενεστερες παρτιδες αρχισε να την αναγραφει΄ πιθανοτατα εξαιτιας των θεματων που προεκυψαν απο τους πελατες(ολους εμας που τα χρησιμοποιουμε )
Ο Cumulus αποδεχτηκε χωρις περιστροφες οτι εχω δικιο και το προιον αντικατασταθηκε .... απλα αυτος δεν μπορει να βρει το δικιο του με το προμηθευτη του!
Οποτε αυτο που κραταω ειναι, οτι εγω ως πελατης δικαιωθηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-10-13, 10:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα δε λεω πως φταιει το μαγαζι,οτι μπορουσε το εκανε.(εχω και καποιες επιφυλαξεις αλλα τεσπα)λεω για τον προμηθευτη.και δεν ειναι μονο ο συγκεκριμενος,ειναι πολλοι ετσι.οπως λεμε στο καρδισταν,"τσομπαναραιοι"
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-10-13, 10:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι μπορουσε το εκανε.(εχω και καποιες επιφυλαξεις αλλα τεσπα)


Δηλαδη αν επαιζαν σε πιο "χοντρους" κυκλους θα καναν χαρακιρι?
Δε θελω να θιξω βεβαια τον ανθρωπο, αλλα δεν εκανε οτι μπορουσε, τουλαχιστο κατα τη γνωμη μου.
Στο βιομηχανικο παρκο σχιστου ΕΚΛΕΙΣΕ ολοκληρο μηχανουργειο (100 χρονων επιχηρηση) επειδη ανελαβε απλως τις ευθυνες του για ενα λαθος (μερικων εκατομμυριων), και εχω αμετρητα παραδειγματα ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ οπου ανθρωποι βαλαν χοντρα το χερι στην τσεπη προκειμενου να ειναι οκ απεναντι στους πελατες τους, ασχετα αν το λαθος ηταν καποιου τριτου.
Με αυτα τα δεδομενα δε μπορω να θεωρησω επαγγελματικες κινησεις αυτες των λιανεμπορων που τρεμουν μη χασουν μερικα φραγγοδιφραγγα...

Και παλι να σημειωσω οτι δεν τα χωνω για το συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα πολυ γενικοτερα για την Ελληνικη νοοτροπια των ανθρωπων που ασχολουνται με λιανικο εμποριο, και βασικα βγαζω το αχτι μου με αφορμη ενα σουβλατζιδικο που προεκυψε ασυνενοησια στην παραγγελια, -για μενα 100% δικο του λαθος αλλα τεσπα- και ηθελε να χρεωθω εγω το λαθος του λεγοντας οτι ειναι δικο μου! Μα και δικο μου να ταν, επρεπε να το δεχτει, γιατι οπως -ελπιζω να καταλαβε- αν δεν εισαι οκ με τον πελατη και του δειξεις πως τον υπολογιζεις σα δεκαευρο ΤΟΝ ΕΧΑΣΕΣ...

Τεσπα,που θα παει? θα μαθουν οταν θα αγοραζουμε και πιτσες απο το ebay


btw σε αλλες χωρες δε συμβαινουν αυτα με τιποτα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-10-13, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
btw σε αλλες χωρες δε συμβαινουν αυτα με τιποτα...
Το θεμα εδω ειναι οτι ο προμηθευτης ειναι απο .... αλλες χωρες
Ειναι στα κεντρικα της APi στη Γαλλια, οπως ειχε γραψει απο το 2010 ο κουμουλους σε ενα θεμα που ειχα γραψει στο Greekdiscus για τις ημερομηνιες ληξης των τεστ και ειναι ενημερωμένος απο τοτε.

Παράθεση:
red rubin
Σπυρο επειδη το εψαξα λιγο το θεμα, το λινκ που βαζεις που αφορα την εταιρεια λεει πουθενα τις ληξεις?
Εστειλα μαιλ στην εταιρεια και μου απαντησαν με εντονο υφος οτι τα τεστ της εταιρειας δεν αναγραφουν ημερομηνια ληξης και δεν εχουν κανενα προβλημα.
Τους εστειλα τα λινκ που εδωσες και απαντησαν οτι ουδε ποτε δεν εχουν δωσει αυτα τα στοιχεια και οτι κακως πιστευω αυτα που αναγραφονται σε διαφορα φορουμ(αναφερονταν στο ξενο φορουμ).
Τελικα ποια ειναι η αληθεια?

Τα μαιλ σταλθηκαν στην Γαλλια οπου ειναι τα κεντρικα της Api
.
Και απαντησα για την αληθεια με τα mail που ανταλλαξα κατευεθειαν με τον Nathan Fekula στην APi στην Αμερικη (και που τελικα μαλλον επιασαν τοπο και τα παραπονα -μαζι και με αλλων φανταζομαι- για αναγραφη πλεον, ευκρινως της ημερομηνιας ληξης, οπως επιβεβαιωνει ο tsoui στο #19).

Παράθεση:
From: spyros delta
Sent: Wednesday, September 29, 2010 5:52 PM
To: techservice@aquariumpharm.com
Subject: APi test kit expiration date clarification

Good morning.

I would like a clarification about the self life of your aquarium test Kits.

Some of my tests (kH gH), after a period of 3-4 years, began not to change colour while testing the water, even after emptying the bottle.
I found on searching, this article: "Shelf Life of Aquarium Test Kits" http://www.cichlid-forum.com/article..._kits_life.php
Signed by: Karin Berke, Technical Services Representative, Aquarium Pharmaceuticals. 800-847-0659
I would like you to confirm or contradict this.
Is my kit expired so i sould buy a new one?
If so, why don't you prefer to display the expiration date on the product, instead of bottling date?

Thank you in advance
Spyros Delta
Παράθεση:
RE: APi test kit expiration date clarification‏
3:41 πμ
Απάντηση Nathan Fekula

Προς 'spyros delta'
Thank you very much for contacting us regarding our products. All of your comments and questions are valuable. We use your feedback to create the most effective line of aquarium and pond products available.

In response to your question, each reagent bottle has a Lot # printed on the bottle. The last four digits are the month and year of manufacture. Example: Lot # 28A0110. This is a pH reagent manufactured in January of 2010. Wide Range pH, High Range pH, Ammonia, Nitrate, Phosphate, Copper, Calcium and GH all last for three years. Nitrite and KH will last for four years. Freshwater pH (low range) and Pond Care Salt Level will last for five years. I would not use or trust these kits after they have expired.

If you have any other questions or wish to discuss this further, please email back or give us a call at 1-800-847-0659.

Best Regards,

Nathan Fekula
Technical Service and Research
Mars Fishcare


50 EAST HAMILTON ST
PO BOX 218
CHALFONT, PA 18914-0218

E+nfekula@AQUARIUMPHARM.COM

www.marsfishcare.com
-------------------------


Παιδακια ειναι απλο το θεμα.
Αγοραζεις κατι, και δεν λειτουργει.
Το ψαχνεις και βρισκεις την απαντηση οτι δεν λειτουργει γιατι εληξε.
Δεν θα χρειαζοταν καν να το ψαξεις και να παρεις και απαντηση δηθεν "οτι δεν ληγουν ποτε".
Λες πολυ απλα του (οποιουδηποτε) καταστηματος, "το προιον που εδωσα τα χρηματα μου και το αγορασα, ειναι προβληματικο και δεν κανει αυτο που λεει οτι κανει. Παρακαλω οπως επιστρεψετε τα χρηματα μου και ζητησετε -τουλαχιστον- συγνωμη για την καθυστερηση και ταλαιπωρια μου".
Κι ας ψαξει το κοατστημα να βρει τα πως και τα γιατι.
Και χαρη κανω που ψαχνω να βρω την αιτια για να διορθωθει το προβλημα.
Και ειναι και θεμα ζωτικης σημασιας για τα ψαρια μας. Κανουμε "και καλα" τεστ.
ΕΛΕΟΣ επιτελους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-10-13 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-10-13, 11:42
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Θα βγω λιγο εκτος θεματος. Ισως και οχι. ΛΟγω του οτι μενω στην επαρχια παραγγελνω τηλεφωνικα ή μεσω internet. Μου εχει τυχει να ξεχασει να μου βαλει το χαλικι στο δεμα να το εχει χρεωσει, να αναγνωριζει οτι δεν το εστειλε και να πληρωνω τα μεταφορκα εγω. Να μου στελνει τροφη που ληγει σε δυο μηνες ενω του εχω το εχω πει οτι θελω μακρινη ημερομηνια ληξης. Να μου στελνουν ελλατωματικο προιον αξιας τριαντα ευρω και για να γινει η αντικατασταση να πρεπει να πληρωσω μεταφορια επτα ευρω για να παει και πεντε για να επιστρεψει επισκευασμενο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-10-13, 13:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν επαιζαν σε πιο "χοντρους" κυκλους θα καναν χαρακιρι?
οχι,απλα δεν θελω να τα χωσω σε ενα μαγαζι (οποιο και αν ειναι αυτο) που ενταξει,τουλαχιστον εκανε κατι για να ικανοποιησει τον πελατη του.

υπαρχουν αλλοι που δεν θα εκαναν τιποτα.ασχετα απτο τι εχει συμβει στο παρελθον με το συγκεκριμενο καταστημα,πρεπει αυτο τουλαχιστον να το αναγνωρισουμε.

οι επιφυλαξεις που εγραψα παραπανω,κολλανε περισσοτερο με αυτο που ειπε ο σπυρος,(και παιρνει η μπαλα και λιγο το καταστημα)γιατι ο πελατης δεν ειναι υποχρεωμενος να βγαλει το φιδι απτην τρυπα.λεφτα εδωσε και θελει αυτο που πληρωσε.τα πως και τα γιατι δεν ειναι δικια του δουλεια,ειναι δουλεια των επαγγελματιων που εμπλεκονται.

δηλαδη εφοσον το καταστημα γνωριζε οτι με τον συγκεκριμενο προμηθευτη υπηρχε τετοιο προβλημα και το θεμα αυτο με τα τεστ δεν ειναι καινουριο,γιατι δεν αλλαξε τοσο καιρο προμηθευτη?
εγω αν δεν ειμαι ευχαριστημενος με καποιον που συνεργαζομαι,σταματω να συνεργαζομαι.δεν το τραβαω μπας και "τα βρουμε" αργοτερα.

γιαυτο εγραψα οτι αντε βρες ποιον να πιστεψεις.στο τελος δεν εμπιστευεσαι κανεναν και τελειωνει η ιστορια.τα παιρνεις αποκει που εμπιστευεσαι (συνηθως απεξω,γιατι δεν εχουν προβλημα να σου δωσουν πισω λεφτα η να κανουν αντικατασταση δωρεαν, οπως οι ελληνες εμποροι που παθαινουν κατι οταν τ'ακουνε)και ετσι μενει ο πελατης ευχαριστημενος και οι τσομπαναραιοι (ελληνες και μη) εμποροι, ας ψαχνουν να βρουν γιατι δεν πανε καλα οι δουλειες

γενικα μιλαω για ολους οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση.αφου ο πελατης εμεινε ευχαριστημενος στο τελος, αυτο ειναι που μετραει περισσοτερο.πιο πολυ "φιλοσοφικη" ειναι η συζητηση τωρα,αλλα δεν πειραζει,τουλαχιστον να τα βλεπουνε...
οπως ειπε και ο σπυρος,χαρη τους κανουμε και κανουμε κριτικη για να διορθωσουν τα λαθη τους και οι εταιρειες και τα καταστηματα.αλλοι πληρωνουν αδρα για να παρουν τετοιο "feedback".οποιος ειναι εξυπνος το βλεπει.οποιος ειναι "τσομπανης"(με μ )παραπονιεται γιατι τα χωνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-10-13, 13:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σεναριο που σκεφτομαι να συνεβαινε στη δικη μου δουλεια:
Ηχογραφω ενα δισκο και η κιθαρα δεν ακουγεται καλα, οπως σε αλλες δουλειες.
Εγω ... περα βρεχει.
Καθεται λοιπον ο εργοδοτης μου (συνθετης), που δεν ειναι και δουλεια του, και ψαχνει τι φταιει και κατεληγει οτι φταινε οι χορδες οι οποιες δεν γραφουν ημερομηνια ληξης, αλλα ειναι γνωστο οτι εχουν 6 μηνες ζωης μετα την κατασκευη τους απο το εργοστασιο. Μετα αρχιζουν και οξειδωνονται ακομα και μεσα στο κουτι, και πεφτει η αποδοση τους. Τις βαζεις καινουριες στην κιθαρα και ακουγονται σαν παλιες.
Αποφασιζω και εγω (αντε γιατι εχουμε κι αλλες δουλειες) και μιλαω στον προμηθετη μου και του λεω, "το και το", οι χορδες που μου εστειλες ηταν πολυκαιρισμενες και δεν παιζουν καλα.
Ο προμηθευτης μου, αρνείται οτι ισχυει αυτο με την οξειδωση των χορδων και δεν μου εγγυαται οτι αυτες που θα μου στελνει θα ειναι φρεσκιες.

Τωρα εγω τι πρεπει να κανω?
(?) Να πω εκεινου που με πληρωνει να του παιξω κιθαρες και να ειναι καλες, οτι ξερεις κατι "δεν το αναγνωριζει ο προμηθευτης μου και δεν μπορω να κανω κατι επ'αυτου. Κοψτο λαιμο σου"?
Θα πληρωθω? Θα με ξαναφωναξει για δουλεια?
Να τον βριζω κιολας που ειναι ψειρας στη δουλεια του και πληρωνει αδρα για να την κανει καλα και τωρα "ψωνιζει" απο αλλους που κοβουν το λαιμο τους να βαζουν φρεσκιες χορδες?
Που θα βρω λεφτα να αγορασω κανενα τεστ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-10-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, προσωπική μου άποψη πως για το συγκεκριμένο προϊόν δεν ευθύνεται ο συγκεκριμένος πωλητής. Δεν έχω μετοχές ούτε καν τον γνωρίζω, απλά έχω ψωνίσει αρκετές φορές και είναι πολύ εξυπηρετικός και σωστός επαγγελματίας. Το συγκεκριμένο προϊόν εφόσον λήγει πρέπει η κατασκευάστρια εταιρία να το αναγράφει και όχι να ψαχνόμαστε εμείς οι καταναλωτές ή ο κάθε πωλητής να αποκωδικοποιεί το Lot number που βάζει ο κάθε κατασκευαστής και να μαντεύει τη διάρκεια ζωής του κάθε προϊόντος. Επειδή δεν είναι τρόφιμο και δεν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές και δεν τον υποχρεώνει κάποιος νόμος δεν βάζει ημερομηνία λήξης. Ο συγκεκριμένος πωλητής το άλλαξε όχι γιατί έληξε αλλά γιατί δεν έκανε αυτό που πρέπει να κάνει, δεν λειτουργούσε σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Και αυτός με τη σειρά του το ίδιο θα πρέπει να απαιτήσει από τον προμηθευτή του ή από τη κατασκευάστρια εταιρία. Αν είχε ημερομηνία λήξης τότε ευθύνεται αυτός 100% και ίσως να μη του αντικαθιστούσε ο προμηθευτής του γιατί θα του έλεγε να μη στοκάρει και του μένουν και λήγουν.
Όσον άφορα τις αγορές μας από το internet εδώ την Ελλάδα δεν έχουν μάθει οι πωλητές να πουλάνε, οι πιο πολλοί είναι αεριτζήδες, ανοίγουν ένα eshop χωρίς να ξέρουν τίποτα γιατί πιστεύουν πως επειδή δεν έχουν προσωπική επαφή με τον πελάτη θα κάνουν ότι θέλουν. Για αυτό στο τέλος θα μείνουν οι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ή θα κάνουμε πιο πλούσιους τους Κινέζους που μας εξυπηρετούν και κάνουν τα πάντα ακόμα για μισό Ευρώ. Πάντως εγώ ψωνίζω από Internet μόνο με PAYPAL (ούτε σε αυτό κάνω διαφήμιση) γιατί όσες φορές έχει τύχει κάτι (που έχει τύχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ) δεν έχω χάσει ούτε λεπτό, γιατί όταν τύχει ζητάω από το PAYPAL τα λεφτά μου πίσω και τα παίρνω ΠΑΝΤΑ ή θα ψωνίσω από Ελλάδα χωρίς PAYPAL μόνο αν μου έχουν συστήσει το συγκεκριμένο site πως είναι αξιόπιστο και πάλι θα έχω κάποιο ρίσκο.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-10-13, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι εγω εχω ψωνισει πολλες φορες, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
Το θεμα ειναι οτι εδω εχεις λαθος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν είναι τρόφιμο και δεν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές και δεν τον υποχρεώνει κάποιος νόμος δεν βάζει ημερομηνία λήξης.
Ημερομηνια ληξης δεν βαζουν μονο σε προιοντα για ανθρωπινη καταναλωση.
Αλλιως δεν θα ειχαν ουτε οι ψαροτροφες, ουτε καμια τροφη για ζωα.
Και αφου δεν ηταν υποχρεωμενοι δεν θα τις εβαζαν κιολας.
Μπορει λοιπον με τα τεστ νερου να μην κινδυνευουν ανθρωπινες ψυχες, αλλα κινδυνευουν των ψαριων
Αν μετρησεις αμμωνια και σου δειξει μηδεν, ενω εχεις 5 .....
Κι αν συμβει σε ζωο μου αυτο, αποδεδειγμενα απο τεστ ή τροφη με παραποιημενη ημερομηνια ληξης κλπ .... κι αυτος που μου την πουλησε κι ας κρατησει και τα λεφτα και ολην την εξυπηρετηση.
Ουσιαστικα λοιπον κινδυνευουν και ανθρωπινες ζωες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-10-13, 15:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω εχω ψωνισει πολλες φορες, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.
Το θεμα ειναι οτι εδω εχεις λαθος.
Αυτοί έχουν το λάθος που δεν το βάζουν, εγώ είπα τι κάνουν αυτοί. Και το κάνουν γιατί είναι είδη που δεν είναι άμεσα προς κατανάλωση άσχετα αν εξαρτάται η ζωή ζώων ή ανθρώπων. Που όντως εξαρτάται. Αλλά εδώ μπλέκουμε στη μέση και τη νομοθεσία που και αυτή έχει τα μαύρα τις τα χάλια, εδώ πάνε να επιτρέψουν να πουλάνε και ληγμένα τρόφιμα. Και τα λέω αυτά γιατί έχω συνεργαστεί με πολυεθνικές και τα έχω δει όλα και το τρόπο που σκέφτονται και λειτουργούν που είναι ικανοί να μη τυπώνουν κάτι με δικαιολογία το κόστος του μελανιού άσχετα αν έμεσα θέλουν και δεν το τυπώνουν για άλλους λόγους. Γενικότερα εμείς πρέπει να απαιτούμε την αντικατάσταση ή την επιστροφή χρημάτων σε ότιδήποτε ψωνίζουμε και από οπουδήποτε για κάτι που δεν μας ικανοποιεί ή δεν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-10-13, 15:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοί έχουν το λάθος που δεν το βάζουν,
Τωρα πλεον οπως λεει ο συμχομπιστας, το βαζουν κι εμφανως. Οχι μονο με lot number
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον το εχει διορθωσει σε αυτα που πηρα σχετικα προσφατα γραφει ημερομηνια ληξης και στα μπουκαλακια μπροστα να φαινεται και στο πλαστικο στην συσκευασια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Που πεταμε τα ληγμενα τεστ; pkas Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-06-13 23:41
Ληγμενα... brands Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-07-11 12:26
JBL Tests ??? gangrel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-06-06 16:22
sera tests steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-04-05 10:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07737 seconds with 14 queries