Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-04-18, 00:25   #1
Αρχάριος σε 200 λίτρα??
 
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps
Member
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος 24-04-18, 00:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!

Οπως είχα γράψει και στο νήμα μου για καλοσόρισμα , είμαι ένας φοιτητής (άρα το μπάτζετ μειωμένο) καινούργιος στο χόμπι, και προσπαθώ αυτό το καιρό να φτιάξω σιγά σιγά το πρώτο μου ενυδρείο.


Από τη θεία μου πήρα ένα ενυδρείο στα 20-22 λιτρα και σκεφτόμουν να τοποθετήσω ένα μονομάχο μέσα. Το ενυδρείο επισκευάζεται αυτή τη στιγμή (περιμένω να περάσουν μέρες για τη σιλικόνη) και έπειτα θα ξεκινήσει σιγά σιγά το στρωσιμο του. Το θέμα είναι ότι κάτι δεν με ικανοποιεί στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Μου φαίνεται αρκετά μικρό και περιορισμένο.

Εκανα μία ψακτική στο ίντερνετ και βρήκα μερικές καλές αγγελίες και συγκεκριμένα μία με την οποία έπαιρνα ενα 200αρι λίτρο (χωρις φωτα φιλτρα κλπ) σε πολύ καλή τιμη. Με έβαλε σε σκέψεις και ήμουν στο τσάκ απο το να πάω να το πάρω. Μεχρι που είδα μερικά βιντεάκια στο γιουτιουμπ τα οποία έλεγαν για πράγματα που πρεπει κανεις να προσέξει αν θέλει ένα τετοιο ενυδρείο.Προσγειώθηκα εκείνη τη στιγμή και άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω άποψη. οπότε είπα να ζητήσω την εμπειρία σας!!

Από ότι κατάλαβα θέλω ένα φίλτρο κοντά στα 1000-1200 λίτρα την ώρα, 100βατ λάμπες, να έιμαι σίγουρος οτι το αντέχει ο χώρος μου το βάρρος κλπ.

Η απορία μου λοιπόν είναι άν είναι υπερβολή το 200αρι σαν πρώτο μου ενυδρείο , Λένε βέβαια ότι ένα μεγάλο ενυδρείο συγχωρεί λάθη αλλά μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο. Επίσης το οικονομικό είναι ενα θέμα που με απασχολέι. γιατι χρειάζομαι ίσως 2 φίλτρα (που αν και εχω δεί πολλες κατασκευές θα προτιμουσα να έφτιαχνα μόνος μου,) μιλάμε για 100βατ λάμπες, για 200 βατ θερμοστάτη πχ. και πέρα από το κόστος αυτό έχουμε και το ρεύμα που προστίθεται. Επιπλέον από οτι κατάλαβα χρειάζομαι και μαλακτικό ( conditioner για το νερό της βρύσης οπότε άλλο ένα έξοδο που υπάρχει.

Ισως είμαι υπερβολικός και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μου φαντάζει,ίσως να είναι κ λογικές οι σκέψεις μου.

θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το εγχείρημα μου,είτε θετικές είτε αρνητικές

σας ευχαριστω

ΥΓ : ενώ είχα στο νού μου να φτιάξω δικό μου ενυδρείο από τζάμι σιγά σιγά , το άφησα στην άκρη για την ώρα αλλά είναι ένα πλάνο που μπορεί να επιστρέψει...
Εμφανίσεις: 8646
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-18, 02:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το μεγάλο ενυδρείο... είναι πιο σταθερό και εύκολο σαν σύστημα, στην διατήρηση των συνθηκών... προτίμησε το.
Σε 20λιτρο ΜΗΝ βάλεις... ούτε μονομάχο.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-18, 02:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ειναι τι θελεις να κανεις και πως θελεις να το στησεις..
ενα 200λιτρο , μπορει να βγει πολυ οικονομικο στην συντηρηση , αλλα και πολυ ακριβο.
τι ψαρια θελεις να βαλεις? εχεις σκεφτει?

πχ. στο δικο μου (220 λιτρα) με χρυσοψαρα , εχω 30 watt λαμπες ,χωρις θερμανση .. ενα πολυ οικονομικο ενυδρειο
σιγουρα δεν χρειαζεσαι 100 βατ λαμπες παντως..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-18, 10:44
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

Ουσιαστικα το διλημμα είναι άν είναι υπερβολή το 200αρι σε σχέση με το να πάρω ένα 80αρι που τα βρίσκω στα ίδια λεφτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω βρει κάποιο άλλο ψάρι που μάρεσε , ακριβώς επειδή είδα τον μονομάχο και λέω καλά είμαστε.

Οσον άφορά τα 100βατ στις λάμπες , είχα διαβάσει ότι χρειάζεσαι μισό βατ ανά λίτρο νερού.

Οσον αφορά το φίλτρο , η μία σκέψη μου ήταν για ένα Sun Sun 603B το οποίο λέει για 400λίτρα την ώρα και θα έψαχνα και για κάποιο δεύτερο ή κάποιο diy με μακαρονι ή με πέτρες λάβας και σγουγγάρι-υαλοβάμβακα. (από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα)


Οσον αφορά τους κατοίκους του ενυδρείου έχω ακούσει επίσης που λένε πως πρέπει να διαλέξεις πρώτα ψάρι πριν πάρεις ενυδρείο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω πόσα και τί ψάρια μπορώ να βάλω σε κάθε ενυδρείο. Μάλλον ακριβώς γιατί από πετσοπς (αυτα τα πράσινα που υπάρχουν παντού) λένε ότι 20 λίτρα είναι οκ για ένα ψάρι .Κάτι το οποίο όσο παραπάνω διαβάζω από εδω μέσα διαπιστώνω ποσο δεν ισχύει.

Η μεγάλη απορία-και παράγοντας που με κρατάει- που έχω είναι πόσο θα μου κοστίσει το ενυδρείο και η συντήρηση του. Γιατί ενώ έχω παραγγείλει κάποια μικρά φιλτρα-αντλιες απο ιμπει,είναι όλα για το 22άρι που σκεφτόμουν στην αρχή, οπότε μάλλον χρειάζομαι και αντλια, μαζί με τεστ κιτ συν φωτα κλπ ότι χρειαστώ και φοβάμαι το κόστος του. Επίσης προσπαθώ να διαπιστώσω και το αντιχλωριακό πόσο θα μου κοστίζει για ανάλογα το ενυδρείο που θα βάλω.

Σορυ άν σας 'πνίγω' με ερωτήσεις αλλά ακόμη είναι αρχή και έχω χάσεί το μπούσουλα.

ΥΓ: δεν θέλω να φανεί ότι τσιγκουνέυομαι τα χρήματα, είμαι διατεθημένος να χαλάσω όσα απαιτείται, απλα προσπαθώ να το κάνω όσο πιο μπάτζετ γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-18, 17:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν δεν θες απαιτητικα φυτα, μια λαμπα 30watt με 50 ειναι οκ για ευκολα φυτα.

Αξίζει το 200 λιτρο, μπορεις να το κανεις οικονομικο στην συντηρηση.

Το αντιχλωριο αν παρεις το prime ειναι οικονομικο, μπορεις ομως να κανεις αλλαγες και απο οικιακο φιλτρο ανθρακα.

Φιλτρο σε αυτα τα λιτρα θα χρειαστεις ενα εξωτερικό με ροη περίπου στα 1000 λ/ω.

Οι μονομαχοι βέβαια, κανονικα, χρειάζονται μαλακο νερο, κατι που σημαίνει ότι θέλει επεξεργασία στο νερο με α/ο η τυρφη... Δλδ εξτρα εξοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-18, 18:16
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετά οικονομικά αντιχλώρια στην αγορά εκτος από το prime είναι και της Waterlife haloex με 29ευρώ κάνεις 22.500λίτρα αλλαγές με aloe που έχει. Το προτιμώ σίγουρα. Με εύκολα φυτά ο φωτισμός σου 30W είναι καλός. Πιστεύω πως μπορείς να έχεις σε ένα 200 λίτρα ενυδρείο χωρίς θερμάστρα αρκετά ψάρια με ποικιλία να διαλέξεις. (Αρκετά σε είδη όχι σε ποσότητα)
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-18, 19:49
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Πολύ χρησιμες όλες οι συμβουλές σας και μου είχατε δώσει μια πολύ καλή κατέυθυνση.Ημουν ετοιμος να παραγγειλω φιλτρα, τεστ κιτς , αντιχλωριακα κλπ και στελνω ενα μηνυμα στον τυπα να παω να παω το ενυδρειο αυριο και με ενημερώνει οτι το έδωσε. Ενω τα ειχαμε συμφωνησει όλα....

παιρνω ανάσες από τότε. Το πόσο έχω ξενερώσει δεν περιγράφεται. Ηρεμια όμως μεχρι να βρούμε το επόμενο ενυδρείο που θα σηκώνει η τσέπη μου.

Ειχα μια ενδιαφέρον στιχομυθία με τον Κλεόβουλο η οποία μάλλον θα κάνει καλό στον επόμενο που ισως ψάξει για το Sun sun hw302. Να τον ευχαριστήσω και από εδώ που έκανε μία παραχώρηση και μου απάντησε σε πμ ενώ θα έπρεπε να ποστάρω εδώ. Θεωρώ σωστό λοιπόν (επειτα απο συννενοηση μαζί του) να μοιραστω το 'ζουμί' από ότι μου είπε.

Παράθεση:
Όσον αφορά το φίλτρο δεν θυμάμαι αν το είχα προτείνει αλλά αυτό που σίγουρα έχω πει είναι ότι "ότι δίνεις παίρνεις". Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και μετράμε πιά τα ευρά τα κινέζικα είναι μέσα στις επιλογές μας. Αν ήταν άλλη εποχή θα σου πρότεινα Eheim, JBL ή Fluval.
Τα sunsun για τα λεφτά τους, κάνουν καλά τη δουλειά τους 'ΟΜΩΣ -είναι αρκετά φτηνιάρικη κατασκευή με πλαστικά που εύκολα θα σπάσουν και θέλει προσοχή, οι κάδοι δεν κάθονται πάντα σωστά, οι συνδέσεις των σωλήνων δεν κουμπώνουν καλά και αν τραβάει αέρα θα κάνει θόρυβο γι αυτό ελέγχουμε τις ενώσεις, δεν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-18, 20:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Μια οικονομική επιλογή ενυδρείου για μονομάχο με 45-54-112 λίτρα
θα βρεις εδώ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html
αλλά παρακολούθησε και τις αγγελίες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-18, 20:32
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια οικονομική επιλογή ενυδρείου για μονομάχο με 45-54-112 λίτρα
θα βρεις εδώ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html
αλλά παρακολούθησε και τις αγγελίες
το 200αρι το βρήκα στα 60ε όπως φανταζεσαι ξενέρωσα αρκετα όταν μου το ακύρωσε.
Μολις μου έδωσες μια πολύ καλη εναλλακτικη.

Δεν θέλω να φαινομαι άπληστος αλλά αν υπάρχει σε παραγγελία και ελάχιστα πιο μεγάλο από άλλο σαιτ πες μου !

και παλι ευχαριστω, με εσωσες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-18, 22:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν πριν κάνεις κάποια αγορά να το γράψεις εδώ... ΙΣΩΣ γλυτώσεις από κάποια έξοδα.-
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-18, 23:05
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν πριν κάνεις κάποια αγορά να το γράψεις εδώ... ΙΣΩΣ γλυτώσεις από κάποια έξοδα.-

ας κάνω μια ερωτηση λοιπόν!

Επειδή δεν βρήκα το ενυδρείο που σκεφτόμουν, θα κοίταγα για το 112αρι που εστειλε ο κλεοβουλος.

Τωρα αγόρασα σε τιμή ευκαιρίας ενα 54αρι απο συμφορουμιτη, και θα μείνω σε αυτό για λίγο μέχρι να προχωρήσω στο 112αρι. Είμαι ετοιμος να παραγγειλω κάποια πράγματα για να ξεκινησω στρώσιμο.

Η απορία μου είναι αν θα κάνει να πάρω το sunsun φίλτρο για το 54αρι μου (Εχω παραγγείλει βέβαια κλατι αστεία φίλτρα απο ebay και 1 καλο παμπ για καποιο diy μαλλον.) Η σκέψη μου είναι πως το φίλτρο λέει οτι στέλνει 1000λιτρα την ώρα, οκ μπορεί να είναι ονομαστική αλλά ανησυχώ μήπως κάνει το ενυδρείο μου πλυντήριο. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να μειώσω τη πίεση?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-18, 00:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgeps Εμφάνιση μηνυμάτων
ας κάνω μια ερωτηση λοιπόν!

Επειδή δεν βρήκα το ενυδρείο που σκεφτόμουν, θα κοίταγα για το 112αρι που εστειλε ο κλεοβουλος.

Τωρα αγόρασα σε τιμή ευκαιρίας ενα 54αρι απο συμφορουμιτη, και θα μείνω σε αυτό για λίγο μέχρι να προχωρήσω στο 112αρι.
Για λίγο... ΔΕΝ υπάρχει λόγος να μείνεις, θα είναι σαν να πετάς χρήματα.
Κανονικά... η επιλογή του χώρου, γίνεται αφού πρώτα έχεις επιλέξει το ( ή τα) είδος (η) που έχεις πρόθεση να ασχοληθείς. Εσύ... έχεις αποφασίσει;

Είμαι ετοιμος να παραγγειλω κάποια πράγματα για να ξεκινησω στρώσιμο.

Η απορία μου είναι αν θα κάνει να πάρω το sunsun φίλτρο για το 54αρι μου (Εχω παραγγείλει βέβαια κλατι αστεία φίλτρα απο ebay και 1 καλο παμπ για καποιο diy μαλλον.)
Εδώ με μπέρδεψες... έχεις παραγγείλει ήδη για κάτι... που ΔΕΝ είχες; Εξήγησε... τι εννοείς;
Η σκέψη μου είναι πως το φίλτρο λέει οτι στέλνει 1000λιτρα την ώρα, οκ μπορεί να είναι ονομαστική αλλά ανησυχώ μήπως κάνει το ενυδρείο μου πλυντήριο. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να μειώσω τη πίεση?

Πιθανότατα... ναι... θα στο κάνει. Η πίεση της ροής μειώνεται με βανάκια (γνωρίζεις το μέγεθος σωλήνα, που έχει το φίλτρο που λες (επειδή εγώ ΔΕΝ γνωρίζω) ; )... αλλά ΑΝ σε σχέση με το ενυδρείο, το φίλτρο είναι τεράστιο... πιθανολογώ ότι θα σε προβληματίσει αρκετά. Κάποιος που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο φίλτρο... σίγουρα θα έχει πιο σωστή άποψη.
Θα μιλήσουμε για τον εξοπλισμό (φαντάζομαι)... λαμβάνοντας υπ' όψιν το 54λιτρο... σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-18, 00:41
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Είναι τα γνωστά λάθη που έκανα ως αρχάριος (αν δεν κάνω τωρα λάθη τι θα έχω να λέω στους καινούργιους οταν θα φτάσω μετα απο χρόνια να έχω μια Α εμπειρία.

Οπως είχα γράψει παραπάνω έιχα ενα 22 λιτρο στο πατρικο μου που καθόταν, ε και τότε πήρα ενα καινούργιο φίλτρο να έχει,πήρα μια αεροαντλία, και άλλη μια αντλια νερού σε περίπτωση που ήθελα να φτιάξω κάτι DIY. Ολα αυτά μαζί με υλικά για φίλτρα,σφουγγκαρια και κάποια τεστ τα έχω παραγγείλει από ebay οπότε τα περιμένω σε κανα μήνα...

Από τη στιγμή όμως που όπως μου είπατε το 22λιτρο δεν κάνει για μονομάχο που αρχικά ήθελα ,το έχω αφήσει στην άκρη για καραντίνα στο μέλλον (τωρα διατηρεί μερικά φυτά που μου έδωσε ενας φίλος από εδω) . Το 54 λιτρο το πήρα για να βάλω τον μονομάχο που μαρεσε ή κάτι το οποίο σκέφτομαι τελευταία να βάλω 2-3 γκάπυ.

Για το επόμενο ενυδρείο θα περιμένω λίγο διάστημα καθώς μαζέυτηκαν αρκετά έξοδα (θα μ φυγουν κοντα στα 100 για φιλτρο,αντιχλωριο, διακοσμητικό, τροφές για το στρώσιμο και τα γκάπυ) συν ότι χρειάζομαι κανα 40αρι για το μαστερ κιτ με τα τεστ.


Ο λόγος που δεν βγάζω από το μυαλό μου ακόμη το μεγάλο φίλτρο είναι πως θα μπορούσα να το κρατήσω για όταν προμηθευτώ το μεγάλο ενυδρείο και να προσθέσω το φίλτρο απο το ebay για την 50αρα μου.

Ναι έχω σκοπό να έχω 2 ενυδρεία, το αν θα βγεί θα το δουμε σιγά σιγά.

Οσον αφορά τη διάμετρο της 'σωλήνας' δεν έχω βρει κάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-18, 01:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgeps Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τα γνωστά λάθη που έκανα ως αρχάριος (αν δεν κάνω τωρα λάθη τι θα έχω να λέω στους καινούργιους οταν θα φτάσω μετα απο χρόνια να έχω μια Α εμπειρία.

Οπως είχα γράψει παραπάνω έιχα ενα 22 λιτρο στο πατρικο μου που καθόταν, ε και τότε πήρα ενα καινούργιο φίλτρο να έχει,πήρα μια αεροαντλία, και άλλη μια αντλια νερού σε περίπτωση που ήθελα να φτιάξω κάτι DIY. Ολα αυτά μαζί με υλικά για φίλτρα,σφουγγκαρια και κάποια τεστ τα έχω παραγγείλει από ebay οπότε τα περιμένω σε κανα μήνα...

Από τη στιγμή όμως που όπως μου είπατε το 22λιτρο δεν κάνει για μονομάχο που αρχικά ήθελα ,το έχω αφήσει στην άκρη για καραντίνα στο μέλλον (τωρα διατηρεί μερικά φυτά που μου έδωσε ενας φίλος από εδω) . Το 54 λιτρο το πήρα για να βάλω τον μονομάχο που μαρεσε
Μου ακούγεται... ωραία η ιδέα.
ή κάτι το οποίο σκέφτομαι τελευταία να βάλω 2-3 γκάπυ.
Θα έλεγα 6-8 μόνο αρσενικά.

Για το επόμενο ενυδρείο θα περιμένω λίγο διάστημα καθώς μαζέυτηκαν αρκετά έξοδα (θα μ φυγουν κοντα στα 100 για φιλτρο,
Αυτό θα ήθελα να το συζητήσουμε... με πμ.
αντιχλωριο, διακοσμητικό, τροφές για το στρώσιμο και τα γκάπυ) συν ότι χρειάζομαι κανα 40αρι για το μαστερ κιτ με τα τεστ.


Ο λόγος που δεν βγάζω από το μυαλό μου ακόμη το μεγάλο φίλτρο είναι πως θα μπορούσα να το κρατήσω για όταν προμηθευτώ το μεγάλο ενυδρείο
Σωστή η σκέψη σου.
και να προσθέσω το φίλτρο απο το ebay για την 50αρα μου.

Ναι έχω σκοπό να έχω 2 ενυδρεία, το αν θα βγεί θα το δουμε σιγά σιγά.

Οσον αφορά τη διάμετρο της 'σωλήνας' δεν έχω βρει κάτι...
Πιθανολογώ ότι κάποιος που το χρησιμοποιεί... θα μας πει την διάσταση των σωλήνων (γιατί το θέμα είναι να χωράνε κι όλας, στο ενυδρείο)... θα το ψάξω κι εγώ λίγο.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-18, 14:24
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Η άλλη σκέψη ειναι να πάρω απλά ενα μικρό φίλτρο για το 54αρι μου και να αφήσω τα μεγάλα σχέδια για αργότερα....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-18, 00:36
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για δείξε κάποιο "παράδειγμα"... να καταλάβουμε τι εννοείς;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-04-18, 00:42
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Το παράδειγμα είναι κάποιο σαν αυτό

Ειναι φτηνο, συμφωνώ αλλά πέρα από το ότι θα είναι για την αρχή και αν δουλέψει καλά δουλεψε, αν δεν θα παμε για κάποιο diy με καμια αντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-18, 01:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ "ανοίγει"... διόρθωσε το link.-
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-18, 01:10
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ"ανοίγει"... διόρθωσε το link.-

περίεργο, μου δουλεύει μια χαρά.

Τωρα ? https://www.enudreio.com/esoteriko-filtro-jp-032f.html

και σε απλό λινκ: https://www.enudreio.com/esoteriko-filtro-jp-032f.html
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-18, 01:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έχεις ένα ήδη μικρό ενυδρείο... και θέλεις να μικρύνει κι άλλο, από ένα εσωτερικό φίλτρο.
Για γράψε τις διαστάσεις του ενυδρείου (τον χώρο του νερού).-
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-18, 01:27
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

εχεις ένα δικιο εδώ που τα λέμε....

59.4x29.1*29.8 =51.5 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-18, 01:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και το φίλτρο... 50 x 43 x 122 mm.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-18, 01:33
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Καλύτερο λες αυτό?
https://www.enudreio.com/filtra/top-...ea-hp-400.html

Ειναι τοπ και κρεμεται (βεβαια δεν θα χωραει το καπάκι που έχω (εκτος αν κοπει )
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-18, 01:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αφαίρεσε και 10% (πάνω- κάτω) για την διακόσμηση του χώρου (φυτά, ρίζες)... πόσο μένει;
-------------------------
Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου... να την δω αύριο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 27-04-18 στις 01:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-18, 01:43
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

οριστε
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  46,9 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  53,6 KB

μη δινεις σημασια στο πετραδακι , γινεται για δοκιμη
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-18, 01:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι θα έλεγες για ένα μεταχειρισμένο... ΕΗΕΙΜ 2213;
Ψάξτο λίγο.-
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-18, 01:54
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Το έχεις δει σε αγγελία ή ετσι το λες?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-18, 13:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρέ τι έγραψα... το ΕΗΕΙΜ 2211 ήθελα να γράψω.
Όχι... ΔΕΝ έχω δει... κάτι.-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-18, 20:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Και το 2213, καλο θα ταν...

Τα φιλτρακια αυτα φιλε μου ειναι για συγκεκριμενα πραγματα.. Τα ειχα και τα δυο... Δεν κανουν
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-04-18, 22:24
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το 2213, καλο θα ταν...

Τα φιλτρακια αυτα φιλε μου ειναι για συγκεκριμενα πραγματα.. Τα ειχα και τα δυο... Δεν κανουν
θες να μου πεις παραπάνω,γτ ήδη έκανα τη παραγγελία κ μηπως προσπαθησω να τα αλλάξω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 150 Λίτρα θέλει κοινωνικό... VelzeGR Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 09-12-16 16:59
Αρχάριος 620 λίτρα Giannis1987 Δίσκοι 11 21-01-16 04:09
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος με 100*46*73(250 λίτρα) prokogri Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-10-09 08:42
Αρχάριος 30 λίτρα (ξανά) goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 16 09-06-09 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11094 seconds with 14 queries