Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-15, 14:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Τσατ ΠΜ και Φορουμ

Πρεπει να γινει κατανοητο, οτι ο προορισμος ενος ενυδρειακου φορουμ δεν ειναι η ιδιωτικη συζητηση, ακομα και για επιλυση ενυδρειακου θεματος.

Τα ενυδρειακα θεματα πρεπει να συζητουνται δημοσιως, ετσι ωστε να μενει η συζητηση παρακαταθηκη και για αλλους που πιθανως εχουν ή θα εχουν την ιδια απορια. (πανω δεξια υπαρχει κουμπακι αναζητησης γι'αυτον τον λογο)
Επισης ετσι, εκτος απο την ποικιλια απαντησεων, μπορει να υπαρξει και αντιλογος και να προληφθει μια λαθος απαντηση/συμβουλη.
Αν θεωραιται αναγκαια και η βοηθεια καποιου μελους συγκεκριμενα, τοτε νομιζω οτι επιτρεπεται, να του αποστελεται ΠΜ και να του ζητειται ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και εχει χρονο, να απαντησει στο θεμα, δινωντας του και το λινκ του θεματος.

Οποιος (παρολο που εχω απαντησει και πιστευω εχω βοηθησει σε θεματα του στο φορουμ) παρεξηγειται και θυμωνει που δεν απαντω σε ΠΜ για τα ενυδρειακα του θεματα και αντιθετα προτεινω ευγενικα να ανοιξει θεμα στο φορουμ, τοτε συγνωμη αλλα ... ξυδι ειναι η μονη λυση.

Ευχαριστω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-15, 14:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Σπυρο. Και ειναι κατι που συμβαινει αρκετες φορες.

Οι αποριες καλο ειναι να λυνονται σε δημοσια θεματα, ωστε να μπορει να παρακολουθησει (ή και να διορθωσει) οποιος ενδιαφερεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-15, 14:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

XAXAXAX.Πρεπει να εχει γεμισει το inbox σου..........
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-15, 16:19
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Προτείνω ευγενικά και ξύδι όποιον δεν του αρέσει δε πάνε μαζί.

Η στοιχειώδης ευγένεια υπαγορεύει σύντομη απάντηση και προτροπή για δημιουργία αντίστοιχου θέματος εφόσον το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-15, 16:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
προορισμος ενος ενυδρειακου φορουμ δεν ειναι η ιδιωτικη συζητηση, ....για επιλυση ενυδρειακου θεματος.

Τα ενυδρειακα θεματα πρεπει να συζητουνται δημοσιως, ετσι ωστε να μενει η συζητηση παρακαταθηκη και για αλλους που πιθανως εχουν ή θα εχουν την ιδια απορια. (πανω δεξια υπαρχει κουμπακι αναζητησης γι'αυτον τον λογο)
Επισης ετσι, εκτος απο την ποικιλια απαντησεων, μπορει να υπαρξει και αντιλογος και να προληφθει μια λαθος απαντηση/συμβουλη.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Έχω απαντήσει σε πμ για θέματα που ήταν επείγοντα για την επιβίωση ζωντανών αλλά πάντα χρειάζεται να ανοίγει θέμα ο ενδιαφερόμενος γιατί κανείς μας δεν είναι αλάθητος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-15, 19:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero
και προτροπή για δημιουργία αντίστοιχου θέματος εφόσον το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Ξερεις ποσα θεματα εχω διαβασει που μπορει να μην εχουν ενδιαφερον για πολλους, αλλα μπορει να ειναι πηγη γνωσης για πολλους αλλους? Τα παντα (εντος λογικων πλαισιων φυσικα) ειναι ενδιαφεροντα. Μερικες φορες μπορει να βρεθουμε σε κατασταση που εστω και μια μικρη προταση μπορει να λυσει τον ενυδρειακο προβληματισμο μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-15, 21:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω ευγενικά και ξύδι όποιον δεν του αρέσει δε πάνε μαζί..
πανε και παραπανεδεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να απαντα σε οποιοδηποτε πμ.οπως δεν ειναι υποχρεωμενος κανεις να απαντα και σε θεματα.οποιος θελει απανταει οποτε θελει.δεν πληρωνεται κανεις για να απανταει,ειτε ειναι μελος ειτε ειναι συντονιστης.και εκτος αυτου,αν δεν ανοιξει το θεμα για να απαντηθει και να γινει κουβεντα οπως προειπωθηκε,δεν θα μαθει κανεις μας τιποτα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Η στοιχειώδης ευγένεια υπαγορεύει σύντομη απάντηση και προτροπή για δημιουργία αντίστοιχου θέματος εφόσον το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον .
το ποιο αντικειμενο ειναι ενδιαφερον ειναι υποκειμενικο.δηλαδη αν μου στειλει εμενα καποιος ενα πμ και με ρωτησει κατι δε θα πρεπει να του πω να ανοιξει θεμα αν δε με ενδιαφερει το θεμα του?
αλλα δε γινεται να νευριαζει καποιος επειδη η απαντηση στην ερωτηση που εκανε με πμ ειναι "ανοιξε ενα θεμα".
κιεμενα μου εχει τυχει αρκετες φορες.και φυσικα μετα απο αυτο δεν απαντω καν ουτε στο θεμα και τελειωνει η υποθεση

ισα ισα,που νομιζω οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ειναι ξερολες.
κιεγω οταν λεω σε καποιον να ανοιξει θεμα μετα απο πμ,το κανω γιατι πολλες φορες θελω να διαβασω κιαλλες γνωμες ασχετα αν εχω δικια μου για το θεμα.
και τις περισσοτερες φορες ακομα και αν πιστευω πως γνωριζω κατι,καιτι θα μου ξεφυγει,κατι θα ξεχασω κλπ.
για μενα μπορει να μην εχει σημασια, θα το ξαναδιαβασω αργοτερα και θα το θυμηθω καποια στιγμη.αλλα για τον αλλον που στελνει πμ και καιγεται για τα ψαρια του εχει.
αλλιως τι νοημα εχει το φορουμ?θα ειχαμε ολοι απο μια βιβλιοθηκη ενυδρειοβιβλια και θα καναμε χομπι μονοι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-15, 21:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω ευγενικά και ξύδι όποιον δεν του αρέσει δε πάνε μαζί.
Το ξυδι βεβαιως και παει, αφου μετα την ευγενικη απαντηση, τα ακουω και απο πανω σε δευτερο ΠΜ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Η στοιχειώδης ευγένεια υπαγορεύει σύντομη απάντηση και προτροπή για δημιουργία αντίστοιχου θέματος εφόσον το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον .
Ακριβως ετσι ηταν η απαντηση μου
Παράθεση:
Για ενυδρειακα θεματα ανοιγε θεμα στο φορουμ
Ευχαριστω.
Μαλλον δεν επρεπε να απαντησω καθολου και να ειμαστε ολοι καλα.
Κι αυτο θα κανω χωρις παρεξηγηση απο εδω και περα.
Ευχαριστω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-15, 22:12
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Καλά δε το συνεχίζω , 3 μήνες τώρα που ασχολούμαι με τη βοήθεια αγνώστων, παρόλο που είμαι από επαρχία έχω στήσει ένα αξιοπρεπέστατο ενυδρείο με σεβασμό για τα ζωντανά που βάζουμε μέσα.

Ήδη όπου μπορώ απαντάω με αυτά που γνωρίζω και όποτε προκύπτει κάποιο συμπέρασμα δημιουργώ νέο θέμα με φωτογραφίες όπως πρέπει.


Τα περί ξύδι κλπ άστα κατά μέρους ,έχουμε και πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούμε.Δεν είμαστε ούτε 15 χρονών ,ούτε τώρα ανακαλύψαμε τα φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-15, 22:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
και όποτε προκύπτει κάποιο συμπέρασμα δημιουργώ νέο θέμα με φωτογραφίες όπως πρέπει.
Και τοτε γιατι παρεξηγηθηκες που σου προτεινα να ανοιξεις θεμα?
Η σωστη σταθμη σε ενα juwel ενυδρειο δεν ειναι προσωπικο θεμα. Ειναι ενυδρειακο θεμα.
Και ναι, ειναι γενικου ενδιαφεροντος, αφου οι μισοι εχουν juwel ενυδρειο.
Και εκτος οτι μπορει να ενδιαφερει κι αλλους, θα μπορουσες να παρεις και αμεσες απαντησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-15, 22:49
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

εάν δεν απαντούσες θα σκεφτόμουν ότι είτε δε το είδες είτε σου έχουν σπάσει τα νεύρα στις πολλές ερωτήσεις και βαρέθηκες.

Το γεγονός ότι μπήκες στη διαδικασία να γράψεις μία πρόταση αλλά όχι την μονολεκτική απάντηση ( το όριο της στάθμης του νερού στα juwel) μου φάνηκε εμπαιγμός.

"Κοίτα φίλε την ξέρω την απάντηση δε στη λέω παρά μόνο εάν κάνεις νέο τοπικ ."

Τα προσωπικά μηνύματα τα χρησιμοποιούσα πάντα ώστε να έρθω σε επικοινωνία με κάποιον που έχει το ίδιο πρόβλημα ή έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να γνωρίζει μια απλή απάντηση. Δε θέλω ούτε να σπαμάρω το φόρουμ με κάθε ερώτηση που έχω αλλά και ούτε να "ρισκάρω" κάποιο άτομο που είναι το πιο πιθανό να μου δώσει τη σωστή απάντηση να μη το δει.

Δε θα στείλω προσωπικό μήνυμα για θέματα που κατ' εμέ σηκώνουν συζήτηση ή θέλουν ανάλυση κλπ.

Είχα και έχω θέμα με τα ραμιρέζι έκανα ένα topic έβαλα φωτογραφίες βίντεο και το ανανεώνω με ότι νέο προκύπτει.


Τέλος πάντων επειδή προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση ας το λήξουμε εδώ και τελικά απάντησε μου εάν θα πρέπει η στάθμη του νερου να είναι κάτω ή πάνω από τη μεσαία κόντρα των Juwel
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-08-15, 22:52
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Τα Juwel δεν εχουν στο δεξι μερος τους,εσωτερικα μια κοκκινη γραμμη που λεει MAX για την σταθμη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-08-15, 22:54
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

για να μη ξαναγράφω

Παράθεση:
έχω το rehau 125 που είναι αντιγραφή του ριο 125.

έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει μέχρι πιο σημείο να το γεμίζω αλλά επειδή δε ξέρω εάν τοποθετήθηκε σωστά μπορείς να μου πεις μέχρι που το γεμίζεις?

η μεσαία κόντρα είναι βυθισμένη μέσα στο νερό΄?

Γιατί μέχρι εκεί που μου δείχνει η μεσαία κόντρα είναι μέσα στο νερό με αποτέλεσμα το μισό ενυδρείο να έχει ελάχιστη ανατάραξη.

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-15, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος πάντων επειδή προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση ας το λήξουμε εδώ και τελικά απάντησε μου εάν θα πρέπει η στάθμη του νερου να είναι κάτω ή πάνω από τη μεσαία κόντρα των Juwel
Ανοιξε θεμα στο φορουμ
(Και βαλε και καμια φωτο για σιγουρια οτι δεν παιζει κατι περιεργο - αφου την απλη απαντηση στην εδωσε ο Δημητρης απο πανω. Λογικα δεν καλυπτει τις κοντρες το νερο, αν δεν υπερβαινεις την κοκκινη γραμμη ... στα juwel)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουργιος στο φορουμ Antopets Αρχάριοι γλυκού νερού 21 13-11-12 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05577 seconds with 15 queries