Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-10, 23:03
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Arrow 80L Ξεκινημα

Καλησπερα σε ολους
Ξεκινησα ενα ενυδρειο 80 λιτρα... Ειναι η 3η μερα που τρεχει και χ8ες εβαλα μπολι...Εχω ριξει τροφη για να ανεβει η αμμωνια να δω πως θα κυλισει η διαδικασια και αν "δουλεψε" το μπολι...
Εχω βαλει υποστρωμα seachem flourite + aqua medic volcanit (http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2084)
Φιλτρο: Eheim ecco pro 200-2034 , κυκλοφορια 600λιτρα/ωρα
Θερμοστατης: 100watt
Φωτισμος: μια Τ8 της aquatlantis γραφει πανω: 18W , 590mm (η "μαμμισια" του ενυδρειου)
Φυτα: 3 saggitaria platyphylla , 1 microsorum pteropus/ java fern , 1 anubias
Χθες μετα το μπολιασμα μετρησα:
Ammonia: 0
Σημερα μετρησα:
Ammonia: 0.25
Nitrite: 1.0
Nitrate: 5.0
Ph: 7.4
Εχω μερικες απορειες γενικοτερα...
1)Δεν εχω καταλαβει-εχω μπερδευτει με το ολο θεμα του φωτισμου του ενυδρειου.Αρχικα δν εχω καταλαβει τι ειναι το φασμα και πως σχετιζονται τα Kelvin που ειναι μοναδα μετρησης της θερμοκρασιας με το φωτισμο αφου δεν εννοουμε θερμοκρασιακη διαφορα ή κατι τετοιο...Επισης εχω διαβασει οτι μετριος φωτισμος ειναι γυρω στα 0,5 - 0,8 Watt / λίτρο
Λογικα η λαμπα που εχω πρεπει να αλλαχτει και βρηκα αυτη στο ιδιο μηκος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1544 και παλι ομως αυτη ειναι 3000 Κελβιν και εγω ειχα διαβασει οτι καλο θα ηταν να εχεις 4000+ Κελβιν. Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το καπακι του ενυδρειου μου εχει εγκατασταση για 1 μονο λαμπα...Για DIY που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι διαδικασια και δεν εχω και το χρονο να ασχοληθω παρα πολυ με καποια τετοια κατασκευη. Επισης μετατροπη Τ8 σε Τ5 παλι ειναι κομματακι δυσκολο...Οποτε τι κανω?
2)Παρατηρησα στη Java Fern οτι εχει κατι σαν κυανοβακτηριο ή ειναι απλώς κιτρινισμα? Ετσι την πηρα βασικα απο το πετ σοπ σε χαμηλοτερη τιμη.
3)Η τροφη που έριξα εχει διαλυθεί αλλα πανω της εχει εμφανιστεί κατι σαν ασπρη μούχλα. Είναι φυσικό αυτό? Επισης το νερό μυρίζει ολιγον τι αλλα δεν ξέρω αν ειναι απο την αποσυνθεση της τροφής ή απο τα προσβεβλημένα φυτά.
4) Με το DIY CO2 δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταβληθεί η ποσότητα που μπαίνει στο ενυδρείο και να εμφανιστεί αλγη? Σκεφτόμουν να Βάλω DIY Co2 αλλα αν ειναι να εχω προβλήματα με απότομες μεταβολές παραμέτρων να το αφήσω...
Σημείωση: Περιμένω να φέρει ο πετ σοπάς μοπάνι για να αγοράσω ένα που θέλω για διακόσμηση γι' αυτό τα φυτά δεν είναι στις τελικές τους θέσεις και τα έχω ακόμη στα γλαστράκια.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο σας.
θα ανεβάσω και καποιες φοτο να σας φωτίσω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-10, 22:24
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Εγω εβαλα εξτρα λαμπα εξωτερικη λαμπα Sylvania Τ8 (με το φωτιστικο της) που πηρα απο το site παρακατω. Την λαμπα αυτην την εβαλα εξωτερικα γιατι δε χωρουσε στο καπακι.Θα βρεις φωτιστικα σε διαφορα μηκη και ειμαι σιγουρος πως θα κανεις και συ τη δουλεια σου.
http://www.electrorama.com.gr/
0.5-0.8w / L ειναι καλος φωτισμος αν δεν εχεις πολυ απαιτητικα φυτα.
Προσωπικα πιστευω οτι τα Kelvin ειναι ενδειξη για το φασμα εκπομπης μιας λαμπας. Καλυτερο ειναι το ιδιο το φασμα. Οι φασματικες περιοχες απορροφησης απο την χλωροφυλλη ειναι στο κυανο και το ερυθρο. Μια τετοια λαμπα που εκπεμπει σε αυτα τα μηκη κυματος ειναι η Sylvania Grolux (που θα την βρεις στο ιδιο μαγαζι παραπανω). Υπαρχουν βεβαια αντιστοιχες με την Grolux απο αλλες εταιρειες αλλα η Grolux ειναι αρκετα φθηνη.
Για το java fern αν δε δω φωτο δεν μπορω να πω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-10, 00:58
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Εχω ενα προβλημα με τις φωτογραφιες παω να τις ανεβασω και μου βγαζει ερορ...Εστειλα πμ σε καποιον administrator αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομη...
Οταν λυθει το προβλημα θα ανεβασω και φωτογραφιες...Δηλαδη στο δικο σου το ενυδρειο εχεις βγαλει τελειως το καπακι? Ποσες λαμπες εχεις και τι βατ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-10, 08:28
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μου ειναι 100 L
Το καπακι υπαρχει κανονικα, με δυο λαμπες Τ8 των 18W η καθε μια.
Εβαλα και μια τριτη εξωτερικα των 18W και αυτη (με το φωτιστικο της). Αυτη φωτιζει απο πανω και πλαγια, εξω απο το γυαλι.
Οποτε συνολικα εχω τωρα 54W.
Οι δυο λαμπες μου ειναι Sylvania Grolux (8500Κ) και η τριτη Sylvania aquastar (10000K)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-10, 08:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Big Al Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Εχω ενα προβλημα με τις φωτογραφιες παω να τις ανεβασω και μου βγαζει ερορ...Εστειλα πμ σε καποιον administrator αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομη...
.
Μικρυνε τες σε 800χ600
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-10, 13:05
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φωτογραφιες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpd3hxcJAM.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  27,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpmWOdMMAM.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  24,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpoxYJ3AAM.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpTnCtSSAM.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpxXD6anAM.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  25,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpXZWQ0iAM.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  35,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-10, 13:08
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο μου ειναι 100 L
Το καπακι υπαρχει κανονικα, με δυο λαμπες Τ8 των 18W η καθε μια.
Εβαλα και μια τριτη εξωτερικα των 18W και αυτη (με το φωτιστικο της). Αυτη φωτιζει απο πανω και πλαγια, εξω απο το γυαλι.
Οποτε συνολικα εχω τωρα 54W.
Οι δυο λαμπες μου ειναι Sylvania Grolux (8500Κ) και η τριτη Sylvania aquastar (10000K)
Οκ.Καταλαβα...Αλλα με το καπακι δεν μειωνεται το ποσοστο των ακτινων φωτος που φτανουν στα φυτα?
Μιλαω για την εξωτερικη τη λαμπα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

το κιτρινισμα και το ξερο στα φυλλα συνηθως ειναι δειγματα οτι απο τα φυτα λειπουν καποια συστατικα και θελουν λιπασματακι.
Εχεις βαλει υποστρωμα στο ενυδρειο σου ομως και δε νομιζω οτι χρειαζεται κατι αλλο (θα σου απαντησουν και πιο εμπειροι με τα φυτα)

*επισης πρεπει να αφαιρεσεις τα γλαστρακια και να φυτεψεις ή να στηριξεις τα φυτα...αναλογα με το ειδος καθε φυτου
π.χ για τη java fern ξερω οτι τις ριζες τις στηριζουμε σε καποιο ξυλο ή πετρα και δεν την φυτευουμε..

επισης το οτι εχεις αμμωνια σημαινει οτι δεν εχει "στρωσει" το ενυδρειο σου..,
οποτε προσοχη! Μη βαλεις ψαρακια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-10, 16:48
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Οντως το φως της εξωτερικης λαμπας μειωνεται λογω πισω τζαμιου αλλα απ' το ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα...
Ομως ειδα διαφορα αμεσως με την εξτρα εξωτερικη.

Τωρα τα φυτα... αυτες οι περιφερειακες ξηρανσεις ειναι μαλλον απο υπερβολικα νιτρικα και φωσφορικα. Βεβαια αυτα τα φυλλα δεν θα επανελθουν. Απλα κοψε τα καφε κομματια η αφαιρεσε και ολοκληρα φυλλα αν ειναι πληρως ξερα.

Η ασπριλα πρεπει να ειναι καποιος μυκητας που αν ειχες ψαρια ισως να τον ετρωγαν !!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως το φως της εξωτερικης λαμπας μειωνεται λογω πισω τζαμιου αλλα απ' το ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα...
Ομως ειδα διαφορα αμεσως με την εξτρα εξωτερικη.

Τωρα τα φυτα... αυτες οι περιφερειακες ξηρανσεις ειναι μαλλον απο υπερβολικα νιτρικα και φωσφορικα. Βεβαια αυτα τα φυλλα δεν θα επανελθουν. Απλα κοψε τα καφε κομματια η αφαιρεσε και ολοκληρα φυλλα αν ειναι πληρως ξερα.

Η ασπριλα πρεπει να ειναι καποιος μυκητας που αν ειχες ψαρια ισως να τον ετρωγαν !!
Με τα φωσφορικα μπορω να κανω κατι για να τα μειώσω? Ή αν αυξηθεί ο αριθμός των φυτών θα μειωθουν και αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-10, 22:31
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Οχι δε λεω πως εχεις τωρα υπερβολικα φωσφωρικα η νιτρικα στο ενυδρειο σου... Οπως ειπες τα πηρες ετσι, αρα θα υπηρχε το προβλημα εκει που τα πηρες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δε λεω πως εχεις τωρα υπερβολικα φωσφωρικα η νιτρικα στο ενυδρειο σου... Οπως ειπες τα πηρες ετσι, αρα θα υπηρχε το προβλημα εκει που τα πηρες.
ΟΚ σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ!!!
Κατατοπιστικότατοι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-10, 23:03
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Big Al Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους
Ξεκινησα ενα ενυδρειο 80 λιτρα... Ειναι η 3η μερα που τρεχει και χ8ες εβαλα μπολι...Εχω ριξει τροφη για να ανεβει η αμμωνια να δω πως θα κυλισει η διαδικασια και αν "δουλεψε" το μπολι...
Εχω βαλει υποστρωμα seachem flourite + aqua medic volcanit (http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2084)
Φιλτρο: Eheim ecco pro 200-2034 , κυκλοφορια 600λιτρα/ωρα
Θερμοστατης: 100watt
Φωτισμος: μια Τ8 της aquatlantis γραφει πανω: 18W , 590mm (η "μαμμισια" του ενυδρειου)
Φυτα: 3 saggitaria platyphylla , 1 microsorum pteropus/ java fern , 1 anubias
Χθες μετα το μπολιασμα μετρησα:
Ammonia: 0
Σημερα μετρησα:
Ammonia: 0.25
Nitrite: 1.0
Nitrate: 5.0
Ph: 7.4
Εχω μερικες απορειες γενικοτερα...
1)Δεν εχω καταλαβει-εχω μπερδευτει με το ολο θεμα του φωτισμου του ενυδρειου.Αρχικα δν εχω καταλαβει τι ειναι το φασμα και πως σχετιζονται τα Kelvin που ειναι μοναδα μετρησης της θερμοκρασιας με το φωτισμο αφου δεν εννοουμε θερμοκρασιακη διαφορα ή κατι τετοιο...Επισης εχω διαβασει οτι μετριος φωτισμος ειναι γυρω στα 0,5 - 0,8 Watt / λίτρο
Λογικα η λαμπα που εχω πρεπει να αλλαχτει και βρηκα αυτη στο ιδιο μηκος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1544 και παλι ομως αυτη ειναι 3000 Κελβιν και εγω ειχα διαβασει οτι καλο θα ηταν να εχεις 4000+ Κελβιν. Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το καπακι του ενυδρειου μου εχει εγκατασταση για 1 μονο λαμπα...Για DIY που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι διαδικασια και δεν εχω και το χρονο να ασχοληθω παρα πολυ με καποια τετοια κατασκευη. Επισης μετατροπη Τ8 σε Τ5 παλι ειναι κομματακι δυσκολο...Οποτε τι κανω?
2)Παρατηρησα στη Java Fern οτι εχει κατι σαν κυανοβακτηριο ή ειναι απλώς κιτρινισμα? Ετσι την πηρα βασικα απο το πετ σοπ σε χαμηλοτερη τιμη.
3)Η τροφη που έριξα εχει διαλυθεί αλλα πανω της εχει εμφανιστεί κατι σαν ασπρη μούχλα. Είναι φυσικό αυτό? Επισης το νερό μυρίζει ολιγον τι αλλα δεν ξέρω αν ειναι απο την αποσυνθεση της τροφής ή απο τα προσβεβλημένα φυτά.
4) Με το DIY CO2 δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταβληθεί η ποσότητα που μπαίνει στο ενυδρείο και να εμφανιστεί αλγη? Σκεφτόμουν να Βάλω DIY Co2 αλλα αν ειναι να εχω προβλήματα με απότομες μεταβολές παραμέτρων να το αφήσω...
Σημείωση: Περιμένω να φέρει ο πετ σοπάς μοπάνι για να αγοράσω ένα που θέλω για διακόσμηση γι' αυτό τα φυτά δεν είναι στις τελικές τους θέσεις και τα έχω ακόμη στα γλαστράκια.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο σας.
θα ανεβάσω και καποιες φοτο να σας φωτίσω
Αφιέρωσε λίγο από τον χρόνο σου να δείς όλα τα part (6 νομίζω)!http://www.youtube.com/watch?v=jp-FL...eature=related
__________________
Raven is the best!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-10, 00:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Big Al Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Δεν εχω καταλαβει-εχω μπερδευτει με το ολο θεμα του φωτισμου του ενυδρειου.Αρχικα δν εχω καταλαβει τι ειναι το φασμα και πως σχετιζονται τα Kelvin που ειναι μοναδα μετρησης της θερμοκρασιας με το φωτισμο αφου δεν εννοουμε θερμοκρασιακη διαφορα ή κατι τετοιο...Επισης εχω διαβασει οτι μετριος φωτισμος ειναι γυρω στα 0,5 - 0,8 Watt / λίτρο
Λογικα η λαμπα που εχω πρεπει να αλλαχτει και βρηκα αυτη στο ιδιο μηκος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1544 και παλι ομως αυτη ειναι 3000 Κελβιν και εγω ειχα διαβασει οτι καλο θα ηταν να εχεις 4000+ Κελβιν. Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι το καπακι του ενυδρειου μου εχει εγκατασταση για 1 μονο λαμπα...Για DIY που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι διαδικασια και δεν εχω και το χρονο να ασχοληθω παρα πολυ με καποια τετοια κατασκευη. Επισης μετατροπη Τ8 σε Τ5 παλι ειναι κομματακι δυσκολο...Οποτε τι κανω?αν ειναι να κρατησεις αυτα τα φυτα η και αλλα εξισου ευκολα δε χρειαζεσαι αναβαθμιση φωτισμου κατα τη γνωμη μου. αλλα αν θελεις....δε νομιζω πως ειναι ιδιαιτερη δυσκολη η εγκατασταση 2ης λαμπας στο καπακι....ζητησε τη βοηθεια καποιου φιλου αν δε "πιανουν" τα χερια σου...αυτο κανω εγω..
2)Παρατηρησα στη Java Fern οτι εχει κατι σαν κυανοβακτηριο ή ειναι απλώς κιτρινισμα? Ετσι την πηρα βασικα απο το πετ σοπ σε χαμηλοτερη τιμη. τα χαλασμενα φυλλα μπορεις να τα αφαιρεσεις. καλο θα κανεις στο φυτο. θα εχει την ευκαιρια να αναπτυξη νεα υγιη φυλλα εφοσον οι συνθηκες ειναι καταλληλες.
3)Η τροφη που έριξα εχει διαλυθεί αλλα πανω της εχει εμφανιστεί κατι σαν ασπρη μούχλα. Είναι φυσικό αυτό? Επισης το νερό μυρίζει ολιγον τι αλλα δεν ξέρω αν ειναι απο την αποσυνθεση της τροφής ή απο τα προσβεβλημένα φυτά.μυκητας ειναι φυσιολογικο να σχηματιστει. δε χρειαζεται να σε ανησυχει.
4) Με το DIY CO2 δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταβληθεί η ποσότητα που μπαίνει στο ενυδρείο και να εμφανιστεί αλγη? Σκεφτόμουν να Βάλω DIY Co2 αλλα αν ειναι να εχω προβλήματα με απότομες μεταβολές παραμέτρων να το αφήσω...ειναι λιγο το διοξειδιο για να σου προκαλεσει αποτομες μεταβολες..παραυτα αν λειτουργεις ταυτογχρονα 2 σκευασματα με διαφορα στη δημιουργια τους....θα εισαι ακομη πιο "σταθερος".
Σημείωση: Περιμένω να φέρει ο πετ σοπάς μοπάνι για να αγοράσω ένα που θέλω για διακόσμηση γι' αυτό τα φυτά δεν είναι στις τελικές τους θέσεις και τα έχω ακόμη στα γλαστράκια.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για το χρόνο σας.
θα ανεβάσω και καποιες φοτο να σας φωτίσω
υπηρξε καμια εξελιξη??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-12-10 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-12-10, 19:02
Το avatar του χρήστη Big Al
Big Al Ο χρήστης Big Al δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Ενημέρωση

Σημερινες μετρησεις: αμμονια 0.25
νιτρώδη 0.0
νιτρικά 5.0
Ψάχνω για ενα δεύτερο μπόλιασμα γιατί το δεύτερο δεν είχε και πολύ "πράγμα" μεσα αφού είχε κα8αριστεί το φίλτρο απο το παιδί που πήρα το μπόλι λίγες μέρες πριν...
Στο ενυδρείο προστέθηκε ένα ξύλο το οποίο καλύφθηκε απο καποιον μύκητα που ελπίζω να κάνει τον κύκλο του και να φύγει σύντομα...Από φυτά λέω να συνεχίσω με την κατηγορία των χαμηλών απαιτήσεων καθώς σταμάτησαν και οι ευγενικές χορηγίες απο τους γονείς μου προς τιμήν του ενυδρείου...Θα μου πείτε Χριστούγεννα έρχονται ,αλλά για να δούμε....
Συμπέρασμα: Αργά αλλά σταθερά συνεχίζω χωρίς να με βιάζει κάτι....Φυτά θα προσθέτω σταδιακά μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Τροφή να ξαναρίξω μέσα ή οχι?
Επισης, το πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια καλα κρατει παρα την αναταραξη της επιφανειας με την εξοδο του φιλτρου στραμμενο προς την επιφανεια...
Να κανω αποπειρα αφαιρεσης του με χαρτι κουζινας?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 1.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  89,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 2.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  43,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-10, 19:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Big Al Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερινες μετρησεις: αμμονια 0.25
νιτρώδη 0.0
νιτρικά 5.0
Ψάχνω για ενα δεύτερο μπόλιασμα γιατί το δεύτερο δεν είχε και πολύ "πράγμα" μεσα αφού είχε κα8αριστεί το φίλτρο απο το παιδί που πήρα το μπόλι λίγες μέρες πριν... βαλε μια αγγελια..
Στο ενυδρείο προστέθηκε ένα ξύλο το οποίο καλύφθηκε απο καποιον μύκητα που ελπίζω να κάνει τον κύκλο του και να φύγει σύντομα θα φυγει μη σε αησυχει......Από φυτά λέω να συνεχίσω με την κατηγορία των χαμηλών απαιτήσεων καθώς σταμάτησαν και οι ευγενικές χορηγίες απο τους γονείς μου προς τιμήν του ενυδρείου...Θα μου πείτε Χριστούγεννα έρχονται ,αλλά για να δούμε....
Συμπέρασμα: Αργά αλλά σταθερά συνεχίζω χωρίς να με βιάζει κάτι....Φυτά θα προσθέτω σταδιακά μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Τροφή να ξαναρίξω μέσα ή οχι?αν δεν εχεις ψαρια ταιζεις οπωσδηποτε μικρη ποσοτητα καθημερινα για να "τρεφεται" το μπολι.
Επισης, το πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια καλα κρατει παρα την αναταραξη της επιφανειας με την εξοδο του φιλτρου στραμμενο προς την επιφανεια...
Να κανω αποπειρα αφαιρεσης του με χαρτι κουζινας?
δεν εχεις να χασεις κατι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα ζβ dim orestiada Nano Reef 4 08-05-10 23:02
ξεκινημα 120 Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-01-10 22:18
Νεο ξεκινημα. thgparas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 04-06-09 12:23
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07762 seconds with 16 queries