Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-04-18, 00:25  
Αρχάριος σε 200 λίτρα??
 
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps
Member
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος 24-04-18, 00:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!

Οπως είχα γράψει και στο νήμα μου για καλοσόρισμα , είμαι ένας φοιτητής (άρα το μπάτζετ μειωμένο) καινούργιος στο χόμπι, και προσπαθώ αυτό το καιρό να φτιάξω σιγά σιγά το πρώτο μου ενυδρείο.


Από τη θεία μου πήρα ένα ενυδρείο στα 20-22 λιτρα και σκεφτόμουν να τοποθετήσω ένα μονομάχο μέσα. Το ενυδρείο επισκευάζεται αυτή τη στιγμή (περιμένω να περάσουν μέρες για τη σιλικόνη) και έπειτα θα ξεκινήσει σιγά σιγά το στρωσιμο του. Το θέμα είναι ότι κάτι δεν με ικανοποιεί στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Μου φαίνεται αρκετά μικρό και περιορισμένο.

Εκανα μία ψακτική στο ίντερνετ και βρήκα μερικές καλές αγγελίες και συγκεκριμένα μία με την οποία έπαιρνα ενα 200αρι λίτρο (χωρις φωτα φιλτρα κλπ) σε πολύ καλή τιμη. Με έβαλε σε σκέψεις και ήμουν στο τσάκ απο το να πάω να το πάρω. Μεχρι που είδα μερικά βιντεάκια στο γιουτιουμπ τα οποία έλεγαν για πράγματα που πρεπει κανεις να προσέξει αν θέλει ένα τετοιο ενυδρείο.Προσγειώθηκα εκείνη τη στιγμή και άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω άποψη. οπότε είπα να ζητήσω την εμπειρία σας!!

Από ότι κατάλαβα θέλω ένα φίλτρο κοντά στα 1000-1200 λίτρα την ώρα, 100βατ λάμπες, να έιμαι σίγουρος οτι το αντέχει ο χώρος μου το βάρρος κλπ.

Η απορία μου λοιπόν είναι άν είναι υπερβολή το 200αρι σαν πρώτο μου ενυδρείο , Λένε βέβαια ότι ένα μεγάλο ενυδρείο συγχωρεί λάθη αλλά μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο. Επίσης το οικονομικό είναι ενα θέμα που με απασχολέι. γιατι χρειάζομαι ίσως 2 φίλτρα (που αν και εχω δεί πολλες κατασκευές θα προτιμουσα να έφτιαχνα μόνος μου,) μιλάμε για 100βατ λάμπες, για 200 βατ θερμοστάτη πχ. και πέρα από το κόστος αυτό έχουμε και το ρεύμα που προστίθεται. Επιπλέον από οτι κατάλαβα χρειάζομαι και μαλακτικό ( conditioner για το νερό της βρύσης οπότε άλλο ένα έξοδο που υπάρχει.

Ισως είμαι υπερβολικός και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μου φαντάζει,ίσως να είναι κ λογικές οι σκέψεις μου.

θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το εγχείρημα μου,είτε θετικές είτε αρνητικές

σας ευχαριστω

ΥΓ : ενώ είχα στο νού μου να φτιάξω δικό μου ενυδρείο από τζάμι σιγά σιγά , το άφησα στην άκρη για την ώρα αλλά είναι ένα πλάνο που μπορεί να επιστρέψει...
Εμφανίσεις: 8645
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 09-05-18, 19:07
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgeps Εμφάνιση μηνυμάτων
εντάξει! θα κοιτάξω να πάω να πάρω!!

ευχαριστω!
-------------------------
Καλησπέρα και πάλι! θα ήθελα τις συμβουλές σας παρακαλώ!

Θέλω λοιπόν να πάρω ενα εξωτερικο φίλτρο για το 200αρι ενυδρειο γλυκου νερου που ετοιμάζω.

Αρχικά σκεφτόμουν για κάποιο Eheim Classic 350 αλλά τελικά τα λεφτά είναι πολλά.
Επόμενη μου επιλογή ήταν ένα Fluval 206.

Κατευθύνομαι όμως πιο πολύ στα φίλτρα της Dophin

Είμαι μεταξύ των δύο αυτών:

α) Dophin AS2208 (700L/H έως 200L ενυδρείο)
β) Dophin AS2210 (1200L/H, 300L max )

Η διαφορά των 2 είναι στο 10ρικο το οποίο το θεωρώ αμελητέο. Απλά το πρώτο θα γυρίζει το νερό μου 3,5 φορες ενώ το δεύτερο 6. Η μία μου σκέψη και η λογική μου μου λέει να πάω στο μεγαλύτερο ωστε να μην ανησυχω για την ιχυοφορτιση και να μικρύνω την ροή λίγο από τα βανάκια.

Ριξε μια ματιά και σε αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91299

Εχω το 2208 στα 95λιτρα περίπου, μεικτά. Νομίζω οτι η ροή πέφτει γρήγορα με τις δικές του σωλήνες. Μην υπολογίζεις στη ονομαστική αξίά που γράφει. Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ίσως σου είναι λιγο μικρό.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-05-18, 13:34
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costachri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριξε μια ματιά και σε αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91299

Εχω το 2208 στα 95λιτρα περίπου, μεικτά. Νομίζω οτι η ροή πέφτει γρήγορα με τις δικές του σωλήνες. Μην υπολογίζεις στη ονομαστική αξίά που γράφει. Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ίσως σου είναι λιγο μικρό.

Το είχα διαβάσει να σου πω την αλήθεια. Χρήσιμες πληροφοριες και εκει.
από ότι κατάλαβα το 2212 είναι μονόδρομος, και για τα λίτρα του αλλά και για τα 3 συρτάρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 150 Λίτρα θέλει κοινωνικό... VelzeGR Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 09-12-16 16:59
Αρχάριος 620 λίτρα Giannis1987 Δίσκοι 11 21-01-16 04:09
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος με 100*46*73(250 λίτρα) prokogri Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-10-09 08:42
Αρχάριος 30 λίτρα (ξανά) goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 16 09-06-09 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04102 seconds with 14 queries