Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 09-06-18, 20:12
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα Λουκά,

Το ενυδρείο ναι θέλω να το φτιάξω (κολλήσω) μόνος μου. Έχω δει πάνω από 10 videos σχετικά με το κόλλημα και φυσικά για αυτό γράφτηκα και εδώ ώστε όταν έρθει η ώρα να με βοηθήσετε και οι έμπειροι στο άθλημα.

Σχετικά με την συντήρηση, έχω σκεφτεί 2 πράγματα. Το πρώτο είναι, μόλις τελειώσει η γυψοσανίδα και το ενυδρείο είναι μέσα της, να τοποθετήσω περιμετρικά του ενυδρείου κάτι σαν πλαίσιο κορνίζας (δεν ξέρω πως λέτεται) το οποίο στην πάνω πλευρά του ενυδρείου θα είναι με μηχανισμό ώστε να σηκώνεται και να έχω πρόσβαση στο πάνω μέρος. Για το λόγο αυτό έχω προβλέψει και κάποια εκατοστά αέρα, δηλαδή το ενυδρείο να είναι κοντύτερο από την γυψοσανίδα στο πάνω μέρος. Επίσης, έχω σκεφτεί να κάνω μία ή δύο θυρίδες πρόσβασης, που ουσιαστικά είναι καπάκια που κλείνουν μεγάλες τρύπες (π.χ. 60x60cm) στην γυψοσανίδα. Αυτές θα είναι στο κάτω μέρος ώστε να φτάνω τα παρελκόμενα πχ φίλτρα).

Για φίλτρο δεν έχω αρκετές γνώσεις, αλλά έχω διαβάσει ότι τα καλύτερα (μετά τα sub) είναι τα εξωτερικά. Δεν είμαι σίγουρος που τοποθετούνται όμως, ιδανικά αν μπαίνουν κάτω από το ενυδρείο θα είμαι οκ με τις θυρίδες πρόσβασης. Διαφορετικά αν πρέπει να βάλω sub, θα γίνει αυτό (που από όσο ξερω μπαίνει κάτω από το ενυδρείο).

Για κόντρες δεν ανέφερα, αλλά θα βάλω σίγουρα κάτω. Απλά είπα μόνο για τα κυρίως τζάμια γιατί οκ οι κόντρες θα είναι κάποια χρήματα αλλά όχι κάτι τραγικό. Κόντρες πρέπει να βάλω πάνω-κάτω ή με κάτω είμαι οκ?

Το κόντρα πλακέ δεν το είχα σκεφτεί καν, ευχαριστώ για την πρόταση και φυσικά για το φελιζόλ (αυτό είναι για να διορθώνει ελάχιστες αποκλείσεις στην κατανομή βάρους?).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01452 seconds with 11 queries