Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 13-10-13, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! μια ερώτηση σχετικά με το θέμα..
Εσεις με τα μεγάλα ενυδρεία, 500-600 λίτρα ++ πως ακριβώς κάνετε αλλαγές? πόσα λίτρα και κάθε πότε?
Επίσης θα ήθελα να επισυνάψετε και μια ακτινογραφία μέσης

Πειτε δηλαδή ότι το 30% του 600λιτρού είναι 200 λίτρα χονδρικά.
Και πες ότι το ενυδρείο από την ΑΟ/βρύση είναι καμιά 10-15αριά μέτρα.

Γεμίζετε το 200άλιτρο βαρέλι(?) και όταν έρθει η ώρα της αλλαγής το σούρνετε μέχρι το ενυδρείο?
Οχι βρε,
Πιο ευκολα κανω αλλαγη στο 500αρι που εχω εξωτερικο φιλτρο, παρα στα μικρα.
Βαρελι 150 λιτρα και αντλια (μεσα στο βαρελι) ρυθμιζομενης ροης που μπορει να στελνει ταχυδρομικως απο 15 μετρα το νερο με αλφαδολαστιχο.
(Αν και εγω εχω τη δυνατοτητα να εχω το βαρελι κοντα στο ενυδρειο και να μη φαινεται).

Επισης εχω φτιαξει αυτο το απλο συστημα στο ενυδρειο. Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
Ενα λαστιχο με ενα βανακι ειναι ολη η δουλεια που ειναι συνδεδεμενο με ταφ στο λαστιχο εξοδου του φιλτρου που παει στο spraybar, το οποιο οταν τελειωνω την αλλαγη, το τυλιγω και το βαζω απο πισω μεσα στο ντουλαπι με το φιλτρο.

Απλα βγαζω στο μπαλκονι το λαστιχο, ανοιγω το βανακι, και το φιλτρο πεταει το νερο εξω.
Μετα βαζω στο ιδιο λαστιχο την αντλια και την πεταω μεσα στο βαρελι.
Την ρυθμιζω χαμηλα (για να γινει αργα η αλλαγη), και το νερο μπαινει απο το spraybar στο ενυδρειο,
Εγω καθομαι στην πολυθρονα μου και χαζευω τα ψαρια που νομιζουν οτι ηρθε η περιοδος των βροχων και αρχιζουν να γεννανε,
(η μπαλκονοπορτα ειναι διπλα στο ενυδρειο - διπλα στο ενυδρειο ειναι το βαρελι- στο μπαλκονι εχω βρυση και ΑΟ απο οπου γεμιζω το βαρελι - ολα υπολογισμενα )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries