Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 16-11-05, 17:47
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Οσο ζω, ελπίζω...

Λοιπόν. έχουμε και λέμε: Η συγκεκριμένη γκαπίνα γέννησε πριν 18 μέρες και τα μικρά της (22) μεγαλώνουν κανονικά στο μικρό ενυδρείο που έχω γι' αυτή τη δουλειά.
Ολο αυτό το διάστημα, έδειχνε φυσιολογική και αφού είχε ξεφουσκώσει αρκετά μετά τη γέννα, ξαναφούσκωνε πάλι για την επόμενη. Είχαν αρχίσει να φαίνονται τα μάτια των μικρών και - λογικά - την περίμενα αυτές τις μέρες. Ομως παρατήρησα ότι είχαν ανοίξει τα λέπια της, το φούσκωμα εξελισσόταν παράξενα και γι' αυτό την απομόνωσα.
Σήμερα είναι εμφανώς με πρόβλημα (έχει γίνει σαν κουκουνάρι), τα μικρά φαίνονται στην κοιλιά της, ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ για φαγητό, απλά είναι πολύ ήσυχη και υπερβολικά (παθολογικά) φουσκωμένη, αλλά έχει και λίγο πρησμένα μάτια (pop-eye).
Εχω βάλει αλάτι 1%, ΤΕΤΡΑ-GeneralTonic σε διπλή δόση και φροντίζω το νερό να είναι μόνιμα σε σχετικά απόλυτες συνθήκες.
Διαβάζοντας σχετικά, κατάλαβα ότι το Dropsy είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια. Οι λόγοι λοιπόν, μπορεί να είναι πολλοί και διάφοροι. Θα μπορούσε όμως να είναι κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη? Αυτή η πιθανότητα με κάνει να απορρίπτω την ευθανασία (προς το παρόν).
Θα ήθελα να μάθω:
1. Εάν η μεγάλη δόση του συγκεκριμένου φαρμάκου επηρεάζει τα βακτηρίδια του φίλτρου και τα φυτά.
2. Υπάρχει περίπτωση να είναι αιτία κάποιος άλλος λόγος (και όχι παθογόνο) και τελικά να το ξεπεράσει μόνη της σε βάθος χρόνου?

(Με βλέπετε και επιμένω, γιατί η συγκεκριμένη κυρία είναι η Βασίλισσα του ενυδρείου μου, η πρώτη που πήρα και h υπερβολικά αγαπημένη μου..!)

Ελπίζω να τα καταφέρει...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 17-11-05 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02369 seconds with 11 queries