Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-02-10, 00:26
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Όταν πριν 2 μήνες πέθαναν τα 2 apple snails στο 100λιτρό μου και παρατήρησα σαν σκαμμένο το "πορτάκι" που έχουν για να κλείνουν το καβούκι τους μου φάνηκε πραγματικά πάρα πολύ παράξενο....

Το Σάββατο έκανα εργασίες αλλαγής υποστρώματος στο συγκεκριμένο ενυδρείο και είπα να σώσω όσα tuberculatus μπορούσα καθώς τα αγαπάω τα σαλιγκαράκια μου, όπως λοιπόν έψαχνα για MTS μέσα στο χαλίκι ανακάλυψα ένα σαλιγκάρι που δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου, και μετά άλλο ένα και μετά άλλο ένα....και ήταν και όμορφα!
Οπότε ήρθα στο πισί (ευτυχώς) να ψάξω περί τίνος πρόκειται πριν τα βάλω στο μεγάλο μου ενυδρείο...και μαντέψτε την έκπληξή μου όταν είδα πως τα πανέμορφα σαλιγκαράκια που έιχα μόλις ανακαλύψει ήταν τα περίφημα clea helena!!!!!

Προφανώς δεν τα έβαλα εγώ στο ενυδρείο και μάλλον ήρθαν ως λαθρεπιβάτες με κάποιο φυτό (καθώς το συγκεκριμένο ενυδρείο λειτουργεί και σαν προθάλαμος των νέων φυτών που αγοράζω εως ότου έρθει η μέρα των ενυδρείων όπου και φυτεύω κτλ...) και ψάχνωντας βρήκα 6-7 τέτοια σαλιγκάρια.

Άρα η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν είναι συμβατά, μιας και τα μηλοσαλίγκαρα ήταν μεγάλα (πάνω από 4 εκ) και τα helena δεν ξεπερνούσαν ένα μεσαίο MTS...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries