Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-12-06, 16:09
NlKOS Ο χρήστης NlKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 29
Red face Μετρησεις στο ενυδρειο μου

Καλησπερα σε ολους,

Μετα απο μια εβδομαδα αλλαγων νερου μερα παρα μερα οι μετρησεις του ενυδρειου μου ειναι

Ph = 7.5
Gh = 26
Kh = 14.5
Po4 ~ 2 (το χρωμα ειναι πιο σκουρο απο το 1, αλλα αρκετα πιο ανοικτο απο το 3)
ΝΟ3 = 0

Την περασμενη εβδομαδα οι μετρησεις ηταν
Ph = 8 (λογικα μειωθηκε με την χρηση του CO2)
Gh = 26
Kh = 14.5
Po4 ~ 2 (το χρωμα ηταν πολυ πιο σκουρο απο το 1, αλλα οχι οσο το 3. Απ'οτι καταλαβαινω λοιπον εχει μειωθει λιγο.)
ΝΟ3 δεν ειχα τεστ .


Το ενυδρειο ειναι 96λ carefour, αρκετα φυτεμενο και πολλα απο τα φυτα αντιμετωπιζουν προβλημα. Σε καποια τα φυλλα λιωνουν και τις τελευταιες μερες εχουν κιτρινισει και καποια φυλλα απο 3 anubies που εχω. Ακομη πανω σε καποια φυλλα εχει παρουσιαστει πρασινη αλγη. Ο φωτισμος ειναι στα 54w, 12h/day. Λιπανση κανω με λιπασμα και trace της ocean nutrition. Σε αλλο ποστ μου ειπατε πως πρεπει να προσθετω και Καλλιο αλλα δεν εχω καταφερει λογο χρονου να βρω ακομη.
Ψαρακια εχω μονο 2 και 4 γαριδες και δεν προκειται να προσθεσω αλλα μεχρι να διορθωθουν οι συνθηκες.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι περισοτερο για τις μετρησεις PO4 kai NO3. Το ΝΟ3 ειναι φυσιολογικο να εινια 0?Πρεπει να το αυξησω?? Σε καποιο ποστ ειχα δει ενα πινακα για PO4/NO3 αλλα δεν μπορω να τον βρω.

Εντιπωση παντως μου εχει κανει η riccia, μεγαλωνει παρα πολυ γρηγορα, φαινεται να ειναι πολυ καλα και βγαζει και φουσκαλες με οξυγονο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02607 seconds with 11 queries