Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #250  
Παλιά 17-12-17, 23:22
GiorgosT Ο χρήστης GiorgosT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xwriatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλό να ρίχνεις σε καθημερινή βάση τα βακτήρια παντωσ όταν ρίχνεις να το κλείνεις το σκιμμερ γτ θα στα βγάλει έξω στο κύπελλο, εγώ τα ριχνω βράδυ κ το σκιμμερ το κλείνω κ το ανοίγω ξανά το πρωί.. βέβαια κ για 2- 3 ώρες αν το κλείσεις κάνεις πάλι δουλειά.. στο κουτί απο το σπέσιαλ λέει να ρίχνουμε πιο πολύ ποσότητα από αυτά που αναλογουν στα λίτρα γτ το 25-50% ( νομίζω τόσο γραφει ) "πεθαίνουν". Υπομονή θέλει κ η άλγη μέζες είναι για τα ψαράκια που θα βάλεις αργότερα..
Θα σε πουν κ οι πιο έμπειροι..
Μαλλον για αγελαδοψαρα πρέπει να πάω γιατί τα ψάρια δεν βλέπω να την προλαβαίνουν(Ας το πάρουμε λίγο στην πλάκα γιατί αν γυρίσει για σοβαρά θα φύγει στον κοντινότερο κάδο όλο μαζί)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικά και άλγη δεν μου κολλάει. Θεωρητικά έπρεπε να έχεις λιγότερα αφού έχεις άλγες. Έχεις βάλλει καθόλου νεκρό βράχο;

Το σκιμμερ κλειστό για κάποιες ώρες ναι.

Τα βακτήρια για τα νιτρικά τα ρίχνεις;
Νεκρό βράχο δεν έχω βάλει καθόλου Παναγιώτη και τα βακτήρια τα ρίχνω για τα νιτρικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικά λογικά δεν πέφτουν λογο φωσφορικων .
Θα σου προτείνω να βγάλεις το αντί φώσφορο αλλά να ξέρεις ότι σίγουρα η άλγη θα ζωντανέψει.

Σίγουρα μετά από μια δύο εβδομάδες με της αλλαγές που κάνεις θα δεις διαφορά!
Αρα Σάκη ποιός ο λόγος να βγάλω τον αντιφώσφορο αφου θα έχω έξαρση άλγης και πάλι?Εγω θέλω να την τελειώσω.Η τιμή των φωσφορικών πάντως που έχω νομίζω πως είναι πλασματική είναι πολλά περισσοτερα τα ppm τρέφετε η άλγη και μου δείχνει χαμηλά στις μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01813 seconds with 11 queries