Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 25-02-17, 20:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

μισο λεπτακι γτ θα με μπερδεψεις και εμενα στο τελος..χααχαχ
Αρχικα τα βηματα εγω στην θεση σου θα τα εκανα ως εξης...
1)αφου και αδειασει το ενυδρειο το καθαριζω αψογα να φυγουν τα αλατα(με ξυδι) και με επειτα πλυσιμο με καθαρο νερο να γινει σαν καινουργιο...
2)ξεπλενω την αμμο με νερο ωστε να φυγουν τυχον ακαθαρσιες...
3)τοποθετω αμμο μεσα στο ενυδρειο...
4)βαζω πετρες και φτιαχνω ενα hardscape
5)Κοιταζω τι γινεται με το φιλτρο μου....(http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny.../sera-fil-120/)
δεν ξερω τι χωρητικοτητα εχει(τουλαχιστον δεν καταλαβαινω απο την φωτο..)
Προσπαθω να τοποθετησω ενυδρειακο βαμβακι +λεπτο σφουγγαρι (πρωτα το σφουγγαρι για να κραταει τα περισσοτερα καθως επισης τα ποιο βρωμικα και επειτα το βαμβακι για να κραταει τα υπολοιπα και να μην λερωνεται τοσο ευκολα...)
Βαζω και ελαφροπετρα την λεπτη και το βαζω σε λειτουργια...
6)παιρνω τροφη την βαζω σε μια αποχη και την τοποθετω μεσα στο ενυδρειο ωστε να ξεκινησω τον κυκλο του αζωτου αν και εφοσον δεν υπαρχει καποιος να μου δωσει μπολι...θα παρει κανα μηνα αυτο...
7)Αγοραζω Τεστ κιτ για να δω ποτε θα στρωσει κανοντας μετρησεις στο ενυδρειο μου..
Για να εχω κατι να κανω και να μην βαριεμαι αρχιζω την τοποθετηση φυτων αφου και πρωτα εχω ενα κομπλε καπακι δλδ φωτισμο που να αρκει για ευκολα φυτα αρχικα...6 ωρες αρχικα διαρκεια φωτισμου και επειτα ανεβαζεις σιγα σιγα για να μην εχεις εξαρση αλγης...
9)για ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμμα,ουτε τα διοξειδια και τα λιπασματα...με στικακια θα εισαι μια χαρα
10)εχω ετοιμα και αγορασμενα αντλια δοχειο αλλαγης νερου για τις αλλαγες μου και ενα δοχειο εξτρα για μελλοντικη καραντινα/νοσοκομειο...
11)αφου και στρωσει το ενυδρειο τοτε βαζω ψαρια...


Υ.Γ ολα αυτα αφου και εχω αποφασισει τι ψαρια θα βαλω...
Θα ειναι ζεστου νερου η κρυου?
Επεξεργασμενο νερο η οχι?
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 11 queries