Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-04-16, 11:44
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΜΑΥΡΗ ΤΡΙΧΟΕΙΔΗΣ ΑΛΓΗ

Καλησπερα στην παρεα,εχω στην κατοχη μου ενα 60 αρι φυτεμενο ενυδρειο το οποιο τρεχει οντας στρωμενο εδω και 9 μηνες.
Δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε ξανα προβλημα αλγης για αυτο και ζητω την βοηθεια σας προκειμενου να δω τι εφταιξε.
1.Τα φυτα που διαθετω ειναι ανουμπιες,μικροσορουμ,λιμνοφυλουμ και κερατοφυλλο-τα 2 τελευταια μπηκαν πριν 3 μηνες-.
2.Πριν 3 μηνες αλλαξα και το υποστρωμα του απλου χαλικιου σε λαβα.
3.Για λιπανση χρησιμοποιω το Profish micro green - μια φορα την εβδομαδα- και το Profish macro nutrition -2 φορες την εβδομαδα στην συσκευασια λεει απο1-3-.
4.Η λαμπα ειναι 15 watt λευκη με ροζ ειναι βιδωτη και οχι με κλιψακια για αυτο δεν εχω αλλες πληροφοριες.
5.Τους πρωτους 4 μηνες η αλλαγη νερου γινοταν καθε εβδομαδα 30% περιπου ενω εδω και 5 μηνες ανα 15 γυρω στο 50%.
6.Τα ψαρια που εχω μεσα εξαρχης ειναι νεον τετρα και red eye tetra
Διαβασα για διαφορους τροπους αντιμετωπισης οπως κοψιμο του πασχοντος φυλλου η καθαρισμος με χλωρινη 19 νερο προς 1 χλωρινη αλλα και υπερδοσολογια excel ωστοσο η αλγη εχει παει και στα διακοσμητικα αφενος και το κυριοτερο δε θελω να επηρρεασω τα ψαρια αρνητικα.Τι μπορει να διαταραξε το κυκλο ισορροπιας και εχω εξαρση αλγης και πως μπορω να την περιορισω;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries