Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 06-12-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steliosdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μπορεις να μου αναλυσεις λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο?
Επειδη εδω που ειμαι εχει praktiker..
Οταν αγορασω σκετο φιλτρο εκτος απο την ελαφροπτετρα χρειαζομαι και κατι επιπλεον?

Βασικα προσπαθω να αγορασω ενα αξιοπιστο φιλτρο οσο πιο φτηνα μπορω και να μην μου στοιχησουν αρκετα τα επιπλεον..
Ποσο περιπου κοστολογιο μπορει να προκυψει αμα τα αγορασω ξεχωριστα ολα?
Ευχαριστω

ναι, η κλασσικη διαταξη υλικων σε ενα σωστο φιλτρο ειναι (απο την εισοδο στην εξοδο, η αλλιως απο κατω προς τα πανω για το eheim)
1. μπλε σφουγκαρι (ως μηχανικο φιλτρο για να κατακραταει τα αιωρουμενα σωματιδια)
2. βιολογικο υλικο (εδω ειναι το μερος οπου μας ενδιαφερει περισσοτερο μια και θα αποικηθει απο τα ωφελιμα βακτηρια και ειναι αυτο το μερος του φιλτρου που φροντιζουμε να διατηρουμε οσο πιο ...βρωμικο γινεται)
3. filterwool ως τελικο μηχανικο φιλτρο.

Το 1 και το 3 τα αγοραζεις απο πετ σοπ σε τιμες ξεφτυλα οποτε δεν μας ενδιαφερει κατι διαφορετικο, εσι κι αλλιως ειναι δοκιμασμενα υλικα.
Στο δευτερο υλικο ομως (το βιολογικο) οπου ειναι και η καρδια του φιλτρου μας τα πραγματα δεν ειναι ετσι.
Ως βιολογικο υλικο μπορει να χρησιμοποιηθει οποιοδηποτε πορωδες υλικο, φτανει να δημιουργει ικανοποιητικη επιφανεια αποικησης.
Το πιο συνηθισμενο υλικο που κυκλοφορει ειναι το siporax το οποιο μοιαζει με κεραμικο, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι φτιαγμενο απο μικροσκοπικες ινες γυαλιου.
Το συγκεκριμενο ειναι οντως πολυ καλο υλικο, ομως τελικα η φθηνη ταπεινη ελαφροπετρα δεν εχει και τιποτα να ζηλεψει απο αυτο, εκτος ισως μονο απο τη φθορα στο χρονο (σιγα τα λαχανα δηλαδη) οποτε μπορεις να τη χρησιμοποιησεις ως ενα πολυ καλο βιολογικο υλικο ανετοτατα. (παρε την πιο ψιλη που εχει, ειναι καπου 2 mm )

Επισεις αφου ψαχνεσαι για οικονομια δες και για βανακια στα ειδη ποτισματος.
Προσωπικα αυτα που χρησιμοποιω τα εχω αγορασει 1-2 ευρω το ενα και ειναι απο πλαστικο εγκεκριμενο για τροφιμα, και δεν εχω αντιμετωπισει εδω και χρονια κανενα απολυτως προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries