Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 06-02-15, 22:31
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Για το στησιμο των βράχων, προσπάθησε να "κερδίσεις" περισσότερες επιφάνειες πάνω στις οποίες θα τοποθέτήσεις αργότερα κοράλια...

Για ζωντανά, περίμενε τουλάχιστον 1 μήνα κι αν βρεις κάνε και μερικά τεστ για τα βασικά (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και φώσφορο)

Και πάλι καλή συνέχεια και να το χαρείς όπως θέλεις!!!
Ευχαριστώ πολύ!!Είμαι εφοδιασμένος ήδη!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 , καλή αρχή αρχή σού εύχομαι , τους ερημίτες ποτέ δεν τους συμπάθησα γιατί οι ζημιές που κάνουν είναι περισσότερες από τα οφέλει που προσφέρουν , τα καρδιναλάκια αυτά δεν τα έχω δει σε ενυδρείο και αν τελικά τα βρεις και τα πάρεις θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις και πως συμπεριφέρονται . Την capnella πρόσεξε μην την μπερδέψεις με την dendronephthya που μοιάζουν πολύ και κακώς επειμένουν να φέρνουν κατά καιρούς γιατί δεν έχει σχεδόν καμιά ελπίδα να επιβίωσης από την στιγμή που θα βγεί από την θάλασσα γιατί απαιτούν συνεχές ταϊσμα , κάτι που σε ένα ενυδρείο υφάλλου θα ήταν καταστροφικό για την ποιότητα του νερού .
Ο αραγωνίτης τι κοκκομετρία έχει ;
Τον βράχο θα σου πρότεινα να κάνει 2 μικρά νησάκια από 3 κομμάτια βράχου το καθένα και να μην ξεπεράσεις τα 4,5κιλά γιατί θα γεμίσεις χωρίς λόγο με βράχο ενώ σε λίγο καιρό θα θέλεις να βλέπεις τα κοράλλια και τα ψαράκια σου , πέρα από τα προβλήματα στην κυκλοφορία έτσι ..
Σε ευχαριστώ!Ο αραγωνίτης έχει κοκομμετρία 0.5-1,5 mm νομίζω...Άλλο βράχο εννοείται δεν βάζω. Θα πειραματιστώ λίγο με το aquascape να δω πως θα μου κάτσει και πως θα έχω καλή κυκλοφορία. Για τα κοράλια θα ψαχτώ πιο πολύ όταν έρθει η ώρα για να μπουν, οπότε μπορεί να έχω κάποια άλλα στο μυαλό μου. Τα καρδιναλάκια δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρώ, θα δείξει.
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries