Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-03-11, 11:02
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χερομαι που σας αρεσε, και εγω το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερων γι'αυτο και το ποσταρα.
Δεν ξερω αν εχετε παρατηρησει κατι...οπως αναφερεται και στο αρθρο...
Ποσοι γνωριζατε οτι εχουν υπαρξει θανατηφορες επιθεσεις απο καρχαρια και μαλιστα Λευκο στην Ελλαδα?
Ενταξει να εχουμε καρχαριες στις θαλασσες μας, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε, ειτε καποιοι τα ονομαζουν σκυλοψαρα, ειτε γαλεους, ειτε γλαυκους κτλπ..
Απο οτι διαβασα (οχι στο αρθρο) ολες οι θανατηφορες επιθεσεις εχουν αποσιοποιηθει απο τα ΜΜΕ και μονο στις επισημες καταγραφες που αναφερονται στο αρθρο φενονται επιθεσεις οπου κολυμβητες στην κυριολεξια ''ρουφηχτηκαν απο τη θαλασσα'' και ποτε δεν βρεθηκε ουτε ενα δαχτυλο τους...

Ειναι συνταρακτικο αν σκεφτειτε οτι πρωτη φορα δημοσιοποιηται κατι τετοιο...

Σας δινω και μια εξτρα πληροφορια με αφορμη την γκαζουρα που μου κανει ο φιλος μου ο Αλεξ!

Οι Μεγαλοι Λευκοι καρχαριες, ειναι το μοναδικο ψαρι στον κοσμο οπου κανενα δημοσιο ενυδρειο που προσπαθησε, δεν καταφερε να διατηρησει ζωντανο.
Ενω υπαρχει η τεχνολογια και διατηρουνται μεχρι και φαλαινοκαρχαριες στα δημοσια ενυδρεια του εξωτερικου,
ο Μεγαλος Λευκος εχει αναγκη απο κατι που καμια τεχνολογια δεν μπορει να του παρεχει και καμια συνθηκη αιχμαλωσιας δεν μπορει να προσομοιωσει......

....ΝΑ ΚΗΝΥΓΗΣΕΙ...


Υ.Γ. Αυτη η φωτογραφια του αρθρου, ισως μας κανει να σεβομαστε περισσοτερο την θαλασσα...

+100000000
αυτό που μου θυμίζει αυτή η φωτογραφία είναι το τζάμπα μάγκες του ανθρώπινου είδους, όπως παλιά που κάποιος λύκος πιανόταν σε κανένα δόκανο και μαζευόταν όλο το χωριό να καμαρώσει τον ήρωα-ιδιοκτήτη του δόκανου και να βγουν αναμνηστικές φωτογραφές μιας και κατατροπώσαν τον εχθρό....
Το μυστικό για μένα είναι ο σεβασμός που θα πρέπει να δείχνουμε στη φύση & στα μέλη της, καθώς και στις ιδιαιτερότητες της τροφικής αλυσίδας...
δεν φταίει ο λευκός ή ο γκρίζος ή ο οποιοσδήποτε άλλος καρχαρίας (μιας και είναι γκαβοί) στο ότι ότα κολυμπάμε μοιάζουμε σαν φώκιες που είναι το αγαπημένο τους έδεσμα... και όταν πάρει την πρώτη μπουκιά είναι πλέον αργά να διορθώσει το όποιο λάθος του...
και τέλος, ας μην είχαμε εξαντλήσει τους ωκεάνειους πόρους ώστε να μην παραπονιόμαστε ότ τρώνε και ανθρώπους...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries