Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-12-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα τα θεματα κ με βοηθησαν να καταλαβω καποια πραγματα,μακαρι να ειχα πληροφορηθει επαρκως νωριτερα αλλα κ ο πουστης (πιπερι)ο πετσοπας δεν ειπε τιποτα(συγνωμη για τα λογια αλλα υποτιθεται ειναι ειδικος κ δεν ενημερωνουν για τιποτα βαριουνται).
Σημερα πεθανε και το 2ο χρυσοψαρο.
Δεν ειχα ιδεα για τον κυκλο του αζωτου μεσα στο ενυδριο δεν πηγε το μυαλο μου και απο το πετσοπ δεν μου ειπαν τιποτα για αυτο παροτι ρωτησα πολλες φορες να μου πει τα παντα για το τι χρειαζονται τα ψαρια.
Δεν περιμενα να ειναι τοσο απαιτητικο το ενυδριο....πρεπει να σεβομαστε ορισμενες αρχες....μολις παρεις τον αερα τιποτα δεν ειναι..
Με λιγα λογια απο οτι καταλαβα ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδριου με τον απανθρωπο τροπο,ετσι?Βαζωντας 2 ψαρια να παραγουν την αμωνια....ναι...
Λοιπον επειδη δεν σκοπευο να παθουν το ιδιο τα επομενα ψαρια.
α)Εχω στο νου μου να συνεχισω το στρωσιμο τωρα χωρις να αγορασω αλλα ψαρακια,περιμενοντας να γεμισει νιτρικα αλατα,χωρις καθολου αμωνια κ νιτρωδι στις μετρησεις,σωστα?ετσι θα πρεπει να καταληξει λιγο πριν βαλεις ψαρακια...
β)Την αμωνια να την προσθετω βαζωντας φαγητο να σαπισει?Η να αγορασω αμμωνια?Θα προυπαρχει αμμωνια?και τα 2 σωστα.....οχι δεν προυπαρχει..αποδομειται διαρκως καθως αναπτυσσονται βακτηρια..
γ)Μετα αδειαζω το 80% του νερου προσθετω καινουριο με αντιχλωριο κ ειναι ετοιμο?αναλογα τα νιτρικα που θα εχεις μπορει και μεγαλυτερη αλλαγη....
δ)Θα χρειαστει να ριχνω το bacterlife(friendly bacteria) που μου ειπε να ριχνω με καθε αλλαγη 1/3 του νερου 1 φορα το μηνα?Η' να το πεταξω?κακο δε κανει..εφοσον το εχεις ριξε το...απλα δε νομιζω να βοηθησει...
ε)Τη ψαρια προτεινεται να βαλω?(μονομαχο,γλυπτη,κατι αλλο?)εδω θελει διαβασμα για τις απαιτησεις των ειδων αλλα και τι αρεσει σε εσενα για να καταληξεις...
στ)οτιδηποτε αλλο πιστευει καποιος πως πρεπει να κανω καλοδεχουμενο.
ζ)(προεραιτικο)πιστευεις πως πρεπει να δειρω τον πετσοπα?
δε χρειαζεται να τον δειρεις...απλα να τον αλλαξεις......πηγαινε σε καποιον αν μπορεις να βρεις που ειναι πιο ενημερωμενος η λιγοτερο απαραδεκτος....το σωστο ειναι εσυ να ξερεις τι αγοραζεις και γιατι.....ωστε ο πετσοπας να ειναι απλα ο προμηθευτης και να μην εχει λογο....(εφοσον εχει το λογο που εχει)
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries