Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-05-03, 16:26
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγω εχω ενυδρείο 600lt και δεδομένου του νερου που εχω(ειναι μιξη κοινοτικού και νερού ΕΥΔΑΠ) εχω κανει το εξής:
Φτιάνω ένα μίγμα τρεχούμενου νερού απο την βρύση και νερού από RO συστημα το οποίο τοποθετώ σε μια μικρη δεξαμενή κάτω από το κυρίως ενυδρείο. Η μίξη γίνεται με χρήση solenoids valves και ηλεκτρονικα floaters, ηλεκτρόδια και χρονοδιακόπτες. Μου πηρε λίγο χρονο για να το ρυθμισω καλα το συστημα αλλα τωρα δουλευει πολυ καλα. Η περιεκτικότητα του νερου που αλλαζω καθε μέρα ειναι περίπου το 10% του συνολου (60 λτ περίπου). Το νερο φευγει από το ενυδρειο με μια γωνιακή υπερχείληση που εχω(με χτενα).
Βεβαια καθε μήνα περίπου κανω ενα σκούπισμα του βυθού διότι μενουν ακαθαρσίες που δεν φευγουν απο το νερο.


Συμφωνώ με τον Kroud τι μαλλον τα ψαρια σου δεν ερωτοτροπούν αλλα ειναι στρεσαρισμενα. Θέλει ψαξιμο......Πάντως το σκαλάρι δεν ειναι η καλύτερη επιλογή για tank mate του δίσκου. Προέρχεται από διαφορετικά νερά από ότι ο δίσκος


Υ.Γ. Θα σας δείξω και φωτογραφίες του αυτόματου συστήματος αλλαγών νερού μόλις φτιάξω την φώτογραφική μοθ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01367 seconds with 11 queries