Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 24-09-03, 15:31
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Γεια σου ρε Νικολα! Κατ αρχας να με συγχωρεις αν σου φανηκα ειρωνικος (ξαναδιαβασα αυτα που εγραψα εχτες και συμφωνω λιγααακι σε αυτο) δεν ειχα ομως τετοια προθεση! Παμε παρακατω...
Εν μερει αυτα που αντεγραψες απο το βιβλιο του Spreinat δικαιωνουν αυτα που εγραψα και εγω.... Τα ξανα παραθετω

υπαρχουν περισσοτερες χρωματικες παραλλαγες του ειδους Labidochromis caeruleus εγω απλα σου παραθετω τα εξης οπως αναφερονται απο βιβλιο του Ad Konings (1995c book) : ''I indentify all three of the fishes in these photos as L.caeruleus; left: an all-white individual with no evident black markings, at Cape Kaiser, Tanzania; center, a blue male with prominent black bars , at Lundo Island, Tanzania; right, a whitish individual with black-striped dorsal fin at Londo, Mozambique''. Εκτός αυτού... ''Fryer (1956) described the colour of some specimen from Lab.caeruleus as a startling light cobalt blue, approaching white''. (Lewis 1982 επανεκδοση 1998 σελ. 228-229).


Δηλαδη το οτι αναμεσα σε αυτες τις χρωματικες παραλαγες υπαρχει και καποια σχεδον λευκη που επισης ανηκει στο ειδος Lab.caeruleus ειναι γνωστο! Κανενα ομως βιβλιο απο αυτα που εχω εγω δεν γραφει για Labidochromis sp. ''Yellow'' οταν δειχνει την κιτρινη μορφη του ειδους Labidochromis caeruleus! Ειναι αληθεια βεβαια πως μια μικρη ομαδα ειδικων προσπαθει τα τελευταια χρονια να αλλαξει το ονομα που επικρατει για αυτο το ειδος ονομαζοντας το ετσι οπως λες! Η βαση του επιχειρηματος τους (και εδω θα πρεπει να παραδεχτω πως εχουν πολυ καλο επιχειρημα) ειναι οτι δεν γινετε να ονομαζεις caeruleus την κιτρινη μορφη ενος ειδους, απο την στιγμη που η λεξη αυτη στα λατινικα σημαινει ''γαλαζιος''! Συμφωνοντας εν μερει μαζι τους, ο επισης Γερμανος Peter Bredell, προτεινε στην συνελευση της Νυρεμβεργης τον Μαρτιο του 2001 το ειδος αυτο να λεγεται Labidochromis caeruleus sp. ''Yellow'', τουλαχιστον μεχρι καποιος να σκεφτει κατι καλυτερο! Δυστυχως οι περισσοτεροι δεν συμφωνησαν μαζι του, αν και εκεινος απο τοτε και επειτα στα βιβλια του (Aquaguide Lake Malawi Cichlids) αρχισε να χρησιμοποιει αυτον τον ορισμο (ονομασια) για το συγκεκριμενο ειδος! Οι υπολοιποι, μεταξυ των οποιων και ονοματα οπως ο Ad Konings, Georg Zurlo, Mark Phillip Smith, George W. Barlow, Oliver Lucanus, Terry Fairfield, David M. Schleser, Frank Schneidewind, Dr. Paul V. Loiselle κτλ συνεχιζουν να αναφερονται στα βιβλια τους στην κιτρινη μορφη του ειδους ως Lab.caeruleus και θα συνεχισουν τουλαχιστον εως ωτου υπαρξει νεα επισημη επιστημονικη καταγραφη του ειδους! Αυτα απο εμενα, χωρις να προσπαθω να κανω μια υπεροπτικη επιδειξη γνωσεων, αντιγραφοντας απλα τα στοιχεια απο την βιβλιογραφεια που εχω εδω μεχρι αυτην την στιγμη και προσπαθωντας να σου δειξω τι πραγματικα συμβαινει με το συγκεκριμενο ειδος! Φιλικα Στεφανος!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01737 seconds with 11 queries