Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-10-08, 09:20
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω αλλά γιατί νομίζεις οτι θα έχω πρόβλημα ? Παράκληση εξήγησε.
Οπως είχα πεί πιστεύω οτι θα πρέπει να μπώ μέσα για καθαρισμό βυθού, το πολύ 2 φορές τον χρόνο,
Οπότε αφαιρώ το μισό νερό (μένουν 60cm + 80cm ύψος βάσης = 140cm) και με σκάλα ανεβαίνω και μπαίνω. Σκέφτομαι ότι αν βάλω πριν μπω, μέσα στο ενυδρείο ένα μικρό σκαλοπατάκι απο αυτά που κυκλοφορούν για να χρησιμοποιείς ρούχα σε ψηλές ντουλάπες, θα ανεβαίνω με τη σκάλα στα 2m (συνολικό ύψος 80 βάση + 120 υψος) και θα μπορώ μετά να πατήσω στο σκαλοπατάκι στα 140 και ακολούθως στον πάτο του ενυδρείου. Φυσικά για να κάνω αυτή τη δουλειά θα πρέπει να έχω ένα άτομο απ' έξω για βοήθεια.
Πάντως ετσι όπως το βλέπω ακόμη και 80 ύψος να το κάνω, πάλι δεν θα πρέπει να μπώ μέσα ? Εχω 90cm βάθος οπότε το να μπώ μέσα μάλλον μονόδρομο το βλέπω.
Αυτά σαν σκέψεις, παράκληση εξήγησε πως το βλέπεις ωστε μην κάνω κουτσουκέλα και χτυπάω το κεφάλι μου μετά.
Κοίτα.......το να μπεις μέσα στο ενυδρείο (να πατήσεις στον πάτο του ενυδρείου) δεν θα το συνιστούσα. Εκτός αν μιλάμε για πολύυυυ χοντρό τζάμι (κοντά στα 5εκ, όπως προανέφερες) και πάλι δεν θα το διακινδύνευα.

Τώρα για να βρεις τέτοια τζάμια, δεν ξέρω αν θα έχουν οι κλασσικοί, "απλοί" τζαμάδες. Ίσως να χρειαστεί να πάς σε κάτι ποιο εξεζητημένο (κατάστημα με αλεξίσφαιρα τζάμια... ).

Στις διαστάσεις αυτές ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν ενυδρείο απο κοντραπλακέ ή μπετοφορμ.

Επίσης, για τόσο λίτρα το sump είναι μονόδρομος οπότε θα χρειαστεί να γίνουν υπερχειλήσεις κλπ κλπ.

Αρχικά πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που κατασκευάζει ενυδρεία και ρώτα τί μπορούν να κάνουν στις διαστάσεις που θέλεις και εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να δώσεις πολλάααααααα χιλιάρικα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 11 queries