Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 07-09-14, 16:17
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Εγώ θα σου γράψω πάλι... αν και μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι ή ενοχλείσαι ή σου είναι αδιάφορο (μπορεί βέβαια... να έχω εκτιμήσει και λάθος).

Τίποτα από όλα αυτά, συζήτηση κάνουμε, sorry για την μεγάλη παράθεση αλλά απαντάω από κινητό


2. Διαβάζεις πολλά... και μπερδεύεσαι... κάτι που κι εγώ πάθαινα όταν ξεκίνησα. Το ότι είχα κάνει "αχταρμά" τις πληροφορίες... το ανακάλυψα πολλά χρόνια μετά... όταν έχοντας πλέον αποκτήσει την εμπειρία... ξαναδιάβαζα τα βιβλία μου, ήξερα πλέον το τι και το γιατί και απορούσα... "μα καλά πως γίνεται να καταλάβαινα άλλα αντί άλλων";
3. Έβαλες 4 τροφές από την Ο.Ν. μπορείς να μου πεις πόσες από αυτές, προτείνει η εταιρία για δίσκους; Γιατί για παράδειγμα ΔΕΝ δίνεις Discus flakes αλλά Prime reef... πεταλούδες ή δίσκους έχεις; ΔΕΝ σου λέω ότι είναι τελείως λάθος... αλλά γιατί ΔΕΝ δίνεις και αυτή. Γιατί ΔΕΝ δίνεις την Discus formula pellets;
Η Silverside έχει 12% πρωτε'ί'νη... όχι 13,5%. Γιατί την δίνεις... ΔΕΝ είναι κατεψυγμένη;

δεν είπα πουθενά ότι δίνω αυτές, απλά είπα σαν πιο έμπειροι να μου πείτε γτ να δίνω κατεψυγμένες από τη στιγμή που έχουν λιγότερη πρωτεΐνη, σαφώς δίνω και pellets και discus formula, και prime reef

4. Γιατί αναφέρεσαι μόνο στα flakes... οι τροφές σε pellets... ΔΕΝ κάνουν;
5. Έχεις προβλήματα με ασθένειες και θεωρείς ότι φταίει η τροφή... εγώ και τόσοι άλλοι που τα'ι'ζουμε κατεψυγμένες... ΔΕΝ θα έπρεπε επίσης να έχουμε;
Μήπως την φτιάχνεις μόνος σου; Δίνω 6-7 διαφορετικές κατεψυγμένες τροφές (πέραν των αποξηραμένων)... τα ψάρια μου θα έπρεπε να φεύγουν, το ένα μετά από το άλλο;
6. Ψάξε να βρεις που και τι κάνεις λάθος... μόνο έτσι θα σταματήσουν τα προβλήματα.
7. Το ποσοστό της πρωτε'ί'νης ξαναλέω (όπως και τα τα'ί'σματα)... εξαρτάται από την ανάγκη (ανάλογα με την ηλικία) των δίσκων.-
-------------------------


Είναι η μόνη τροφή (καρδιά) που αρέσει ακόμα και στους "άγριους" που έχω. Το δικό μου νερό, ΔΕΝ το θολώνει... κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... πιστεύω.-

Παλιά χρησιμοποιουσα την CE είναι η καλύτερη κατεψυγμένη τροφή κατά την άποψή μου, δεν ξέρω αν έκανα κάπου λάθος αλλά...
Θα σου πω τη παρατήρησα και εγώ και οι οικογένεια στο σπίτι, και δεν τους πίστευα... Είχα σταθερές ρουτίνες όπως και τώρα τα ίδια νιτρικά όπως και τώρα αλλαγές το ίδια τα πάντα όλα... Οπότε έδινα τροφή κρέατος κατεψυγμένη έβλεπα πάντα κάτι και το πιο συνηθισμένο είναι το να αναπνέουν για αρχή από το ένα βραγχιο μετά τα περιττώματα, οι λευκές ίνες... Από τον Μάρτιο μέχρι και τον Ιούνιο έχασα 6 δίσκους, και λέω θα κόψω το κρέας... Το αποτέλεσμα? Ούτε μπάρες ούτε τπτ ούτε ασθενειες ούτε τίποτα το παραμικρό... Τώρα αυτό μπορείτε να μου το εξηγήσετε ή κάποιος άλλος? Γτ ναι συμφωνώ για το ότι μεγαλώνουν τα ψάρια αλλά εγώ έχασα 6 και κατά την άποψή μου εξαιτίας του κρέατος και δεν έχω αλλάξει τπτ από τότε που άρχισε το ενυδρείο μόνο το κρέας έκοψα... Τώρα τι να πω? Έχω σκεφτεί μήπως ήταν το συγκεκριμένο, τότε άλλαξα πήρα της ocean μείωσα τα τάισματα μια φορά την εβδομάδα, πάλι τα ίδια...

Τεσπα δεν είναι ουσιαστικά αυτός ο λόγος που άνοιξα το θέμα, ουσιαστικά το άνοιξα για να βρω εναλλακτική τροφή από την κατεψυγμένη, γτ ακόμη και οι γαρίδες από το σουπερμάρκετ λιγότερο δυσπεπτες είναι (κατά την άποψή μου) από τη καρδία...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02132 seconds with 11 queries