Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 21-02-14, 21:47
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hlias21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,εχουμε καινουργια πραγματα.
Πηρα skimmer,απο συμφορουμιτη.Το skimmer ειναι το Dolphin 2012.Ευχομαι να με καλυπτει.Το εχω και δουλευει 4 μερες τωρα,με το νεκρο αραγωνιτη.
Σημερα πηρα,φωτιστικο Glo 2x24 watt,μεταχειρο κι αυτο.Εχει δυο λαμπες t5 Arcadia Marine White 1400K.Θα χρειαστει να αλλαξω καποια?
Οι λαμπες παντως μου ειπανε πως ειναι καινουργιες.
Πηρα ρεφρακτομετρο.Μου λεει 1022,ενω το διαθλασιμετρο λεει 1026
Πηρα ζωντανο βραχο 6 κιλα,απο γνωστο πετ σοπ.
Μου ειπαν οτι ο βραχος ειναι κουραρισμενος,ναι μεν ζωντανος,αλλα χωρις ζωη πανω του!!!!Οτι δλδ,τα σκοτωνουν πρωτα ολα,και μετα τον κουραρουν για να ξαναζωντανεψει.Δεν ξερω αν εκανα καλα η πατατα,παντως καλη τιμη τον πηρα.Τον εριξα παντως μεσα στο ενυδρειο...
Αυριο θα ξεκινησω το στησιμο του βραχου και βλεπουμε.Θα χρειαστει να ριξω τπτ προσθετα για να τον ζωντανεψω πιο γρηγορα?
Στο πετσοπ μου συστησαν να ριξω PurpleUp.
Αυτα για την ωρα.Καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη...
Για αρχή σταματάς να συμβουλεύεσαι και να ρωτάς το πετ σοπ σου.
Δεύτερον, ότι απορία και ότι θέλεις να πάρεις, γράψε το μας έτσι ώστε να σε γλιτώσουμε απο πεταμένα λεφτά και κόπο. Δεν είναι τίποτα. Ένα κλικ.

To σκιμερ αυτό δεν ειναι και της προκοπής πάντως να ξέρεις. Για ψιλοπράματα κάτι θα κάνει.

Οι λάμπες πιστεύω λένε 14000k και όχι 1400. Αν ναι, βγάζεις την μια και βάζεις μια μπλε στα 20000κ(ATI blue plus είναι καλή).

Το ρεφρακτόμετρο το καλιμπράρισες;

Όσο για το βράχο ότι να'΄ναι σου είπαν, ή ότι να'ναι κάνουν.
Αν κάνουν όντως αυτό που λένε θα πρέπει να πετάξουν χρήμα και κόπο και χρόνο για να τον ζωντανέψουν το οποίο θα τους πάρει αρκετά μπουκάλια βακτήρια, αρκετά ζωντανά αμφίποδα και κοπίποδα και αρκετό χρόνο.
Και πάλι, γιατί εισάγουν ζωντανό τον νεκρώνουν και τον ξαναζωντανελυουν και δεν παίρνουν κατευθείαν νεκρό να τον ζωντανέψουν;
Ότι να'ναι σου λένε.
Πόσο τον πήρες;(αν επιτρέπεται)

Purple up για ποιο λόγο; Το μόνο που κάνει είναι να διεγείρει την ανάπτυξη της κοραλίνης(πρέπει ήδη να υπάρχει κάποιο δείγμα κοραλίνης μέσα στο ενυδρείο σου για να την βοηθήσει). Δεν ζωντανεύει τον βράχο σου και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ο βράχος σου τελικά είναι ζωντανός ή νεκρός;

Βάλτον μια φωτογραφία κοντινή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries