Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 09-01-10, 00:48
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...μια μέρα πριν την εβδομαδιαία αλλαγή περίπου 25% ΜΟΝΟ με απιονισμένο όπως έχει σχεδόν καθιερωθεί και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται..μέσα στην εβδομάδα άλλαξα και το ένα καστσάκι με την τύρφη.
Έτσι λοιπον και σήμερα μέτρησα
ΝΗ4.............0
ΝΟ2............0,05
ΝΟ3............15-20
GH...............5
Kh...............4
PH...............7,6 μετρημένο με 2 τέστ!!
PO4 kai to Fe και τα δύο πάλι στο "μηδέν"αλλα τουλάχιστον αυτά τα μέτρησα πρώτη φορά πριν 1 εβδομάδα και πιστεύω σιγά-σιγά θα βρώ την ισσοροπία στη λίπανση..Εκτός αυτού έμαθα και οτι φώσφορο και σίδηρος δεν πάνε μαζί όπως τα βάζω εγω....

Για το ph που το παλεύω 2 μήνες παρα μια εβδομάδα τι να πώ???? σε όλο το διάστημα πλην μιας εβδομάδας χρησιμοποιώ και τύρφη στο φίλτρο την οποία και ανανεώνω ανα 20 περίπου μέρες...Τα υλικά (πέτρες- χαλίκι) έχουν ελεγχθεί πριν μπούν στο ενυδρείο..
Το αρχικό γέμισμα είχε γίνει με νερό βρύσης (ph 7,6) μετά μόνο απιονισμένο για αλλαγές.Όταν πέτυχα όξινο λέω καλά είμαι και έκανα τις 2 επόμενες αλλαγές με 50-50% βρύση-απιονισμένο.Είδα όμως αμέσως οτι έπαιρνα την....άνω βόλτα και ξαναγύρισα πάλι σε απιονισμένο...
Όπως φαίνεται όμως με σκέτο απιονισμένο σχεδόν έχω....ξεπεράσει το ph της βρύσης μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..................... .......και ποιός ξέρει και που θα φτάσω...
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα 7,2.Ένα 24ωρο μετά την αλλαγή είχα 7 και 7 μέρες μετά....7,6...Συνήθως έτσι με πάει, αυτό που χάνω απο ph με την αλλαγή νερού, στο τέλος της εβδομάδας σίγουρα το ξαναπαίρνω και κάτι ..παραπάνω....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries