Θέμα: Sakura shrimp
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 09-09-12, 15:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλουμε να στήσουμε ένα βιοτοπικό ενυδρείο για RCS αλλά και για πολλά είδη wild form γαρίδων ένα barebottom με αποξηραμένα φύλλα, ξύλα, πέτρες και χαμηλό φωτισμό θα ήταν το ιδανικό. Από φυτά μόνο βραδείας ανάπτυξης λεπτόφυλλα όπως java moss ή και java fern.
Σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα χρειάζεται καν να ταΐζουμε τις γαρίδες αφού θα παίρνουν την τροφή τους από τους μικροοργανισμούς που θα αναπτύσσονται και από την άλγη.

Δεν έχω στήσει(ακόμα) τέτοιο ενυδρείο, όλα τα παραπάνω είναι απλά θεωρητικά από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς.
Αλέξη έχω στείσει έτσι δύο 20 λιτρα για Red Cherry. Γυμνό πάτω, μια χούφτα sera siporax από στρωμένο φίλτρο, από άλλα ενυδρεία λίγα βότσαλα και drift wood, λίγα ξερά φύλλα βελανιδιάς, Lemna minor (φακή), java moss με java fern στο ένα και pellia με java fern στο άλλο.

Μηχανάκια τίποτα, φυσικό φως και που και που συμπλήρωμα νερού ή αλλαγή μικροποσότητας. Τάισμα μια φορά κάθε 4 με 5 μέρες.

Τρέχουν τώρα κάπου ενα χρόνο και, και οι γαρίδες πάνε μια χαρά... δεν έχουν αυξηθεί υπερβολικά, μια μικρή ομαδούλα είναι κάπου 20 με 30 από 5 που έβαλα σε κάθε 20 λιτρο, αλλά έχουμε γέννες και έντονο κόκκινο χρώμα. Τα φυτά μεγαλώνουν στους ρυθμούς τους. Υπάρχουν και κάποια Ramshorn μέσα που κάθε λίγους μήνες αφαιρώ μερικά...

Σαν πείραμα μια χαρά είναι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,38324 seconds with 11 queries