Θέμα: nikon d3000
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-11-11, 14:51
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας πάρει τη δικιά μου dslr σε αεροπλάνα και μακρυνά ταξίδια αλλά και στη κεντρική βαλίτσα στη μηχανή σε αρκετά ταξίδια.. δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο ευαίσθητες όσο τις περιγράφει ο φίλος.

Μάλλον το αντίθετο, είναι σκυλιά.
Και θεωρώ ποιό εύκολο να σου πέσει κάτι που είναι 120gr από κάτι που είναι 700gr. Βέβαια ποτέ δε μου έχει πέσει κάτι. Άσε που για αυτό το λόγο βάζεις και το λουράκι στο λαιμό σου..
Κι εμένα δεν έχει πέσει ποτέ κάτι και δεν θέλω να το σκέφτομαι (φτου φτου).
Αλλά σε διάφορα φωτογραφικά forum, έχω πετύχει περιπτώσεις που μ'έχουν προετοιμάσει για τα χειρότερα.. Λόγω βάρους και διάφορων κινητών μερών που έχουν οι dslr (καθρέπτης κτλ), μόνο σκυλιά δεν θα τις έλεγα, ειδικά τα entry level μοντέλα που έχουμε οι περισσότεροι.

Τρία παραδείγματα που θυμάμαι:
Ενός του έπεσε με την τσάντα από ύψος 50cm και του έβγαλε πρόβλημα.
Ο άλλος την είχε στο τραπέζι, την σήκωσε ένας φίλος του από το λουράκι και χτύπησε λίγο ο φακός στο τραπέζι και πάλι του έβγαλε πρόβλημα.
Και ο τρίτος την κρατούσε με τυλιγμένο το λουράκι στον καρπό του και έφαγε μία πόρτα στο χέρι. Η πόρτα χτύπησε μόνο το χέρι του, του έφυγε η μηχανή αλλά δεν έπεσε κάτω, κρατήθηκε απ'το λουράκι. Ε, πάλι του έβγαλε πρόβλημα..
Για να μην αναφέρω και ένα κάρο περιπτώσεις προβλημάτων που παρουσιάζονται από μόνα τους..
Δεν θυμάμαι ακριβώς τα προβλήματα που είχαν, συνήθως είναι όλα επιδιορθώσιμα, αλλά με όλα αυτά πιστεύω οτι οι λέξεις "αξιοπιστία" και "dslr" δεν πάνε μαζί.
Ειδικά αν λάβεις υπόψη οτι ακόμα και το κλείστρο έχει περιορισμένο κύκλο ζωής, ο οποίος μάλιστα είναι ό,τι σου τύχει. Η εταιρία λεει πχ 150.000 κλικ, σε άλλους κολλάει στις 60.000 και σε άλλους κρατάει περισσότερο και σου λένε οτι είναι και φυσιολογικό..

Παρόλα αυτά δεν το συζητώ, οι dslr είναι έρωτας και οι δυνατότητες που μας δίνουν τεράστιες..
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries