Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 26-07-10, 16:02
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Στις 7 Ιουλίου (πριν 20 ημέρες περίπου) έβαλα και πάλι ένα αρσενικό gurami. Δυστυχώς μετά από 1 εβδομάδα, στις 14 Ιουλίου, το αρσενικό και πάλι τα τίναξε... Είχε βγάλει λίγο πιο πάνω από το μάτι του έναν μύκητα (fungus) λευκό σα βαμβάκι. Το θηλυκό συνεχίζει απτόητο, σκέφτομαι να το βαφτίσω "μαύρη χήρα"...

Στη συνέχεια έλειψα για τις ολιγοήμερες διακοπές μου και επέστρεψα εχθές. Με αυτόματη ταΐστρα για 10 ημέρες και την κατασκευή με τους ανεμιστήρες που έχω φτιάξει να λειτουργεί με τον ίδιο χρονοδιακόπτη που έχω και στο φωτισμό, το θηλυκό βρέθηκε υγειέστατο και ζωηρό. Σα να έχει γίνει τεράστιο

Έχω τοποθετήσει τύρφη από τις 5 Ιουλίου και παραθέτω τις χθεσινοβραδυνές μετρήσεις πριν κάνω αλλαγή νερού (περίπου 30 lt εκ των οποίων τα μισά είχαν εξατμιστεί από τους ανεμιστήρες):

ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 1
Fe: 0,05
ΚΗ: 5
pH: 7,4


Όπου έχω διαβάσει για τα pearl gourami προτείνουν ζευγάρι. Επίσης στις 2 απόπειρες που έκανα, δεν διαπίστωσα τσακωμούς του αρσενικού με το θηλυκό. Αύριο μάλλον θα δοκιμάσω για 3η φορά να βάλω αρσενικό μέσα, και ο θεός να βάλει το χέρι του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries