Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 30-05-10, 16:52   #1
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :)
Caede
Junior Member
Εγγραφή: 28-05-2010
Περιοχή: Αργυρούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Caede Ο χρήστης Caede δεν είναι συνδεδεμένος 30-05-10, 16:52
Αξιολόγηση: (1 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,
ονομάζομαι Αριστοτέλης και αποφάσισα να ασχοληθώ με ένα όνειρο που είχα χρόνια, δηλαδή το στήσιμο ενός ενυδρείου. Αφού διάβασα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα το forum σας επί μία εβδομάδα και αφού μελέτησα ένα βιβλίο ενυδρείων για αρχάριους, πήρα την απόφαση και αγόρασα τον απαραίτητο εξοπλισμό. Έχω στήσει το ενυδρείο με την βάση του στο σαλόνι και το κοιτάω, άδειο ακόμα (προχωράμε με αργά και διστακτικά βήματα χεχε).
Ο εξοπλισμός μου είναι:
* Ενυδρείο διαστάσεων 80cm x 40cm x 40cm (περίπου 128lt αν δε κάνω λάθος)
* Φίλτρο εξωτερικό JBL e700 (700lt / ώρα)
* Θερμαντικό σώμα JBL s150 (150watt)

Και ήρθε η ώρα για τις απορίες
1ο: Θέλω να στρώσω το ενυδρείο χωρίς χρυσόψαρο. Προμηθεύτηκα βακτήρια από το petshop και σκοπεύω να τα ταΐσω με ψαροτροφή. Πόση ψαροτροφή να ρίχνω την ημέρα;
2ο: Σκοπεύω να βάλω και φυτά στο ενυδρείο, θα πρέπει να έχει δημιουργηθεί ο κύκλος του αζώτου πρώτα;
3ο: Το μεγάλο ερώτημα, τί ψαράκια να βάλω. Ο επικρατέστερος συνδυασμός που έχω στο μυαλό μου είναι:
- 1 ζευγάρι Trichogaster leeri (Γκουράμι μαργαριταρένιο), μέγεθος 10εκ.
- 1 ζευγάρι Colisa lalia (Γκουράμι νάνος), μέγεθος 5εκ.
- 7-8 Barbus bandula (ανήκουν στην οικογένεια των κυπρινιδών αλλά δε γνωρίζω το όνομά τους στα ελληνικά), μέγεθος 4-6εκ.
Τί πιστεύετε εσείς; κάθε ιδέα δεκτή
4o: Θέλω να βάλω φυτά στη μια πλευρά του ενυδρείου και ίσως βράχο με σπηλιές στην άλλη πλευρά. Τί φυτά μου προτείνετε να βάλω;

Γενικά έχω πελαγώσει λίγο και όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο αγχώνομαι Είναι πολλές οι λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξει κάποιος που μόλις ξεκινάει (σαν εμένα) και φοβάμαι μη κάνω κάτι λάθος

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις και συγνώμη για το εκτενές πρώτο μου post
Εμφανίσεις: 8975
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 12 queries