Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-04-16, 11:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Γλάστρα με υδροχαρή φυτά

Επειδή ο πάπυρος με κούρασε, τον διέλυσα
Αυτό δηλαδή ΤΕΛΟΣ



Κάθε 2-3 χρόνια έπρεπε να τον βγάζω , να τον κόβω γιατί κλείνει όλη τη γλάστρα και να τον φυτεύω πάλι. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια γέμιζα τη γλάστρα με περλίτη και από πάνω έριχνα λιγότερο από ένα σακί κοκκινόχωμα και έτσι μπορούσα να σηκώσω τη γλάστρα σχετικά εύκολα, αλλιώς έπρεπε να φωνάζω τον Πύρρο Δήμα
Αφού λοιπόν άδειασα τη γλάστρα, έγινε ένα υποτυπώδης καθάρισμα και άρχισα να τοποθετώ τα φυτά.
Χρησιμοποίησα αυτά τα υλικά και δίπλα τα φυτά που θα μπουν στη γλάστρα



Από φυτά θα μπουν , ένα κομμάτι από το πάπυρο που κράτησα, μία Ίριδα που ήδη άνθισε στο κουβά , Βούρλο και Νούφαρο. Υλικά, 2 5λιτρο μπουκάλια, μία μικρή γλάστρα για το νούφαρο ,2 σακιά 12λιτρα ελαφρόπετρα, λίγο κοκκινόχωμα , λίγο περλίτη και χαλίκι ποταμίσιο που είχα από το γαριδάδικο.
Έπλυνα κανά 2 χέρια την ελαφρόπετρα να φύγει η πολύ ασπρίλα και έβαλα αρκετή στη γλάστρα



Και μία δοκιμή για το πως θα μπουν τα μπουκάλια



Άνοιξα τρύπες στη γλάστρα, σε άλλη γλάστρα όμως , λίγο πιο σκληρή γιατί η άλλη σκίστηκε στο τρύπημα




και άνοιξα και λίγες τρύπες στα μπουκάλια, αφού έκοψα το λαιμό
Και δοκιμή όλα μαζί για να δω τους χώρους



Στο καθένα από αυτά , έβαλα στο πάτο λίγο περλίτη, μετά τα φυτά, λίγο κοκκινόχωμα, συμπλήρωσα με ελαφρόπετρα, και από πάνω το ποταμίσιο χαλίκι για να μην έχω ελαφρόπετρες να επιπλέουν
Και η γλάστρα πήρε αυτή τη μορφή



Γέμισα με νερό



Σχετικά δεν είχα πολύ θολούρα και ούτε κοκκίνισε από το κοκκινόχωμα, επίσης δεν είχα ελαφρόπετρες να επιπλέουν
Τώρα περιμένω να καθαρίσει το νερό



Ο στόχος μου δεν είναι να μπουν ζωντανά, παρά μόνο φυτά, και αυτό εκτός του μικρού χώρου, θα υπάρχει πολύ ζέστη γιατί ο Ήλιος βλέπει συνέχεια τη γλάστρα, αλλά και το νερό που θα ποτίζω δεν κάνει για ζωντανά, θα είναι από την ανακύκλωση που επιστρέφει το νερό από τις γλάστρες, και το νερό ίσως είναι και λίγο κίτρινο, σαν χαμομήλι δηλαδή.
Τα κουνούπια σκέφτομαι, αλλά και πριν με τον πάπυρο δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, εμένα δεν με είχαν τσιμπήσει ποτέ κουνούπια. Και με τον πάπυρο η γλάστρα ήταν πάντα γεμάτη νερό.
Αναμονή λοιπόν να δούμε πως θα πάνε τα φυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01910 seconds with 11 queries