Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 04-11-09, 08:41
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ενυδρεία υπάρχουν πολλά και καλά - κάνε μια βόλτα στα πετ σοπ, δες μεγέθη, τιμές και μάρκες και ρώτα εδώ για να ακούσεις και τις εμπειρίες των άλλων. Επίσης, μη "θαμπώνεσαι" από το ότι μερικά ενυδρεία είναι "κομπλέ" με εσωτερικα φίλτρα, κλπ. Εγώ π.χ αγόρασα ένα της Juwel, με το οποίο είμαι γενικά ευχαριστημένος, αλλά κατέληξα να αντικαταστήσω (για λειτουργικούς και αισθητικούς λόγους) το εσωτερικό φίλτρο με εξωτερικό. Να ξέρεις επίσης ότι τα Juwel χρησιμοποιούν λάμπες οι οποίες έχουν "περίεργες" διαστάσεις (άρα πιό δυσεύρετες) σε σχέση με τα άλλα, αν και ως "αντάλλαγμα" είναι λίγο περισσότερα τα Watt ανά λάμπα.

Αν ξανάρχιζα απ΄την αρχή, θα έπαιρνα σκέτη τη γυάλα, και χωριστά φίλτρο, θερμαντήρα και φωτιστικό από internet. Βέβαια τότε δεν ήξερα τίποτα, και μου άρεζε η ιδέα ότι τα έπαιρνα όλα μαζί...

Και προς Θεου: τσέκαρε και εδώ πριν αγοράσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό και κυρίως τα ψάρια όταν έρθει η ώρα. Πολλά πετ σοπ έχουν την τάση να σου "φορτώνουν" διάφορα στην αρχή που δεν ξέρεις, με αποτέλεσμα να έχεις προβλήματα αργότερα.

Γενικά η υπομονή και η έλλειψη βιασύνης είναι ότι καλύτερο σε αυτό το χόμπυ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01418 seconds with 11 queries