Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-12-10, 22:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Arrow Κατασκευη paludarium:650 Λιτρα

Η κατασκευη ξεκινησε για ενα project ευχαριστου ξεχειμωνιασματος (η μηπως ξεχαρμανιασματος? ) μεσα στο σπιτι!!
Το ενυδρειο που θα χρησιμοποιηθει σε αυτην την κατασκευη ειναι μια γυαλα με διαστασεις:
Μηκος:1,10
Πλατος:0,60
Υψος:1,00
Συνολικα περιπου 650 λιτρα.

Το υψος του νερου θα φτανει μεχρι τους 0,40 ποντους και ετσι αυτο θα μας δωσει περιπου 250 λιτρα νερο απο τη μεση και κατω.
Απο τη μεση και πανω η κατασκευη θα φιλοξενησει πολλα φυτα, καταραχτη, fogger, συστημα τεχνητης βροχης κ.α.
Για καποιο ζωντανο επι ξηρας δεν το εχω ψαξει ακομα...
Η φιλτρανση θα γινενται με φιλτρο τυπου 'Αμβουργου' το οποιο με ενα "Τ" θα στελενει και στον καταραχτη μια μικρη ποσοτητα νερου.
Για το συστημα βροχης μαλλον θα χρησιμοποιηθει ξεχωριστη αντλια και σε ξεχωριστο δοχειο εξω απο το ενυδρειο.
Απο φωτισμο εχουμε ενα επαγγελματικο φωτιστικο οροφης που ειναι φθηνα και περνουνε 4 λαμπες φθοριου και εχουνε και ανακλαστηρες!
Ολες οι λαμπες ειναι grolux.

Καποια πραγματα απο αυτα που θα χρειαστουμε/χρησιμοποιησουμε..



++++πολυ πολυ αφρο πολυουρεθανης!!!
Εγω για τετοιου μεγεθους ενυδρειο και ντησιμο ολης της πλατης, χρειαστηκα περιπου 7-8 μεγαλα μουκαλια!!

Η γυαλα ετοιμη για να την κανιβαλισουμε!!....



Κατασκευες με τις κυψελες οροφης για να βγαλουμε το επιθυμητο αποτελεσμα και να 'χτισουμε' πανω του:













Για φυτεμα θα χρησιμοποιησω πλαστικα ποτηρια μιας χρησεως, τα οποια εχω καψει στον πατο και εχω κανει τρυπα για να φευγει τυχων νερο.
Δεν βρηκα τοσο μικρα γλαστρακια και δεν ειχα αλλο χρονο για ψαξιμο οποτε με μια μικρη μετατροπη προχωρησα!
Το δυχτακι ειναι για να κραταει το χωμα.
Ετσι θα στηριχτουν μολις περαστει η κατασκευη με αφρο πολυουρεθανης:






Και καπως ετσι θα μοιαζει σαν κατασκευη μολις τοποθετηθει:







Αφου ξησουμε την περιτη πολυουρεθανη για να ταιριαξουνε τα κομματια μας μεσα στο παλουνταριο σαν παζλ...




....ειμαστε ετοιμοι να κολλησουμε στην πλατη μας το υλικο που θελουμε να φενεται!
Εγω επελεξα καρυδα (coconut) και θα το συνδυασω με τυρφη η χουμους:





Το κατω μερος της πλατης, αυτο που θα βρισκεται μεσα στο νερο θα βαφτει σε γκρι αποχρωση τσιμεντοχρωμα και θα χωσω και μεσα στον αφρο ριζες και κλαδια σε καποια σημεια (μετα το βαψιμο ομως)...
Σε αυτο το σταδιο βρισκομαι τωρα....λιγο υπομονη!!....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02308 seconds with 11 queries