Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-12-16, 23:27
LiteReef Ο χρήστης LiteReef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να σαι καλα !!

Γιάννη με λένε !

Εφόσον ο τζαμάς είναι καλός δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνω και εγώ εννοείται ! έχω κολλήσει ήδη ενα ενυδρείο ,το θέμα ειναι πως στο ήδη υπάρχον ενυδρειο ο τζαμάς τα εκοψες όπως νάναι. αυτό φοβάμαι γιαυτό και ήθελα να το αναλάβει κάποιος ειδικός !

Κανένα led σκεφτόμουν απο φωτισμό αν και θα προτιμούσα κάποια έτοιμη λύση , με τα κοράλια που θέλω να βάλω και σε αυτά τα λίτρα και 30 και 40 watt θα ειναι υπέραρκετο !

Για τις θερμοκρασίες ρωταω γιατί Κρήτη εχει ειδικά το καλοκαίρι αυξημένες θερμοκρασίες , εγώ όμως 1 μήνα το καλοκαίρι λόγω εργασίας πρέπει να φευγω οπότε το ενυδρειο (περα απο το ταισμα των ψαριών ) μενει χωρίς καποια επίβλεψη ατομου που να ξέρει. Η λύση τώρα είναι το ενυδρειο πρωτον να ειναι κλειστό για να μην εχω εξάτμιση (θα παρέχεται οξυγόνο μεσω αεραντλίας - η λύση αυτόματης αναπλήρωσης που φαίνεται ριψοκίνδυνη για τυχόν κολλήματα της αντλίας) και η ψύξη θα γίνεται μέσω ενός κανονικού ανεμιστήρα που θα τον ανοιγοκλείνω μέσω wifi. Το θέμα είναι πως αν κάτι δεν λειτουργήσει καλά ενδεχομένως να ανέβουν οι θερμοκρασίες και 29-30 (με t5 150watt σε ενυδρείο 200 λίτρων καλοκαίρι το ενυδρείο ανέβασε μέχρι 31 χωρίς ψύξη και αυτό 2 μέρες τις υπόλοιπες πήγαινε μέχρι 29 ,στο τωρινό που ενυδρείο δεν με απασχολούσε καθώς ήταν γλυκού νερού Αμαζονίου οπου τετοιες θερμοκρασιες δεν ειναι τόσο ασχημες ... στο θαλασσινό ομως είναι ζόρι γιαυτό ρωταω αν καποιος σε τέτοιες θερμοκρασίες ειχε ζημιές κτλ σε μανιταρια η ζωάνθους -προφανως δεν μιλάμε για ακροπόρες )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 11 queries