Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-04-12, 10:50
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
χρειαζομαι βοηθεια.λοιπον τελικα ξεκινησα με ενα ενυδρειο 60 λιτρα
και χτες το εστησα και το γεμισα με νερο,αλατι red sea max και εβαλα 4,5 κιλα ζωντανο αραγωνιτη.χτες ηταν πολυ θολο.σημερα το πρωι ειχε ξεθολωσει.
θα ηθελα να μου πειτε ποτε να μετρησω την αλατοτητα? τη μετρησα χτες ηταν στα 1025,λοιπον το προβλημα μου ειναι με το φιλτρο εχω το εξωτερικο
eheim 2213 το εφτιαξα με 500 σωληνες που εχει και δε μπορω να το λειτουργησω με τιποτα κανει εναν απιστευτο θορυβο.
εχω βαλει ενα εσωτερικο της πλακας προς το παρον για να υπαρχει ενα φιλτρο στο ενυδρειο.το αλλο μου ερωτημα ειναι ο φωτισμος εχει την μαμισια λαμπα τ ενυδρειο
ασπρη μπλε αλλα οχι marine.λεω να βαλω 3 ledoταινιες των 30 led 8000 me 12000 kelvin.αυτο ειναι σωστο?μου το
ειπαν στο πετσοπ αλλα ρωτησα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα κ μ ειπε πως υπαρχει μεχρι 6500 δηλ του παγου κ δε θα βρω πουθενα.ξερει κανεις τι γινεται?επισης θα χρειαστω αλλο αραγωνιτη?
μου φαινεται λιγος.ευχαριστω
-------------------------
επισης θελω να ρωτησω επειδη μ αρεσει πολυ ο τοματο κλοουν ξερω οτι ειναι επιθετικος και μεγαλωνει αρκετα
μπορω να τον κρατησω μονο του στα 60 λιτρα με μια ανεμωνη?
καλύτερα να αποφύγεις τον συγκεκριμένο γιατί φτάνει τα 10 εκ σε ενυδρείο και από ότι λέει θέλει γύρω στα 100λ το λιγότερο ,για τον φωτισμό αν θες λεντ που κατ'εμέ είναι ο καλύτερος να επιλέξεις power led που είναι από 3βατ και επάνω με μίξη 10000κ και royal blue από ebay και πες στον τύπο ότι 6500κ είναι της ημέρας το φως . Δες εδώ πως έχω φτιάξει το δικό μου να πάρεις μια ιδέα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42227&page=3 , εσύ βέβαια θες πιο μικρά λεντ .Από σκίμμερ τι έχεις ; τώρα για τον αραγωνίτη αν δεν φτιάξεις dsb ένα στρώμα 5-6 εκατοστά είναι οκ , αν φτιάξεις θες 10-12 εκατοστά
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries