Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 03-03-19, 12:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω ΚΗ 5 PH 6.5.
Πως πας το πεχα στο 6.5?

το ph ειναι 6.7-6.8.σημερα που θα κανω αλλαγη θα το ξαναδω και πριν και μετα..οπως ειπα και πριν βαζω 60 λιτρα απο Α.Ο. και τα υπολοιπα απο βρυση..ισως αυτος ειναι ο λογος που το ph ειναι σε αυτα τα επιπεδα ,απλα ειναι πεσμενη η Α.Ο.και μου δινει και νιτρικα μαζι..να σκεφτεις οτι απο το kno3 βαζω 5ml την καθε φορα συνολο 3 φορες την εβδομαδα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν εχεις ισορροπια φωτισμου και διοξειδιου ειναι λογικο να χεις αλγες..και με την ελαχιστη φυτομαζα που βλεπω,δυσκολο να ισορροπησει το συστημα..
Εφοσον δεν μπορεις να μειωσεις φωτισμο οπως λες,μειωσε φωτοπεριοδο στις 5-6 ωρες.Σιγουρεψου οτι εχεις καλη διαχυση,οι φυσαλλιδες να πηγαινουν παντου και να μη φευγουν γρηγορα στην επιφανεια..
Βαλε και κανα φυτο γρηγορης αναπτυξης να βοηθησει οπως limnofilla sessiliflora,stargrass κι ενα επιφανειας πολυ ωραιο που φυτευεται κιολας https://misirlis-aquarium.gr/50-zont...201300147.html θα βοηθησει πολυ!!
Λιγο λιπασμα γενικο στην αρχη!
οι φυσαλιδες πανε σε ολο το ενυδρειο λογο και του κυκλοφορητη,limnofilla sessiliflora εχω ειδη μεσα(πηρα απο την προηγουμενη φορα που συζητουσαμε 2 τεμαχια) εχω σκοπο να βαλω και αλλα φυτα να αυξησω την φυτομαζα οπως μου λετε.(την ανουμπια δεν την βαζω ακομα μεσα και την εχω σε εναν κουβα εδω και 10 μερες να γλιτωνει απω τις αλγες..εχει γινει πολυ μεγαλη και δεν βολευει στο καθαρισμα..επιφανειας εχω βαλει το Limnobium laevigatum..οποτε σαν λυσεις στο προβλημα μου ειναι 2.Η μειωνω φωτισμο-φωτοπεριοδο και λιπανση ή αυξανω την φυτομαζα αρκετα ουτως ωστε να μην πανε χαμενα τα λιπασματα και παραμενει ο φωτισμος εως εχει
εχω καταλαβει καλα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 03-03-19 στις 12:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,32290 seconds with 11 queries