Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-03-11, 17:01
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Έχει δοκιμάσει κανείς ξύλα από πλάτανο στο ενυδρείο?

Τι διαδικασία χρειάζεται ένα ξύλο πριν μπει στο ενυδρείο και ποια άλλα ξύλα απο δέντρα μπορούν να μπουν με δεδομένο ότι δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια αλλά και να αντέξουν τα ξύλα για καιρό...
Φαντάζομαι ότι τα ξύλα που εχουν πέσει από τα δέντρα είναι καλυτερα από το να τα κόψεις σωστά?

(θέλω να μου απαντήσετε με βάση αυτά που έχετε δοκιμάσει)
Εχω χρησιμοποιησει ξυλα απο παραλια που ηταν νεκρα και τα ειχε καψει το αλατι. Τα εβρασα και τα εβαλα στο ενυδρειο. Το μονο προβλημα μου ηταν οτι συντομα αρχισαν να διαλυονται. Πιο χοντρα ξυλα απο παραλια και ριζες κρατανε περισσοτερο. Τα ειχα παρει απο το δελτα του Ασωπου πριν ξεσπασει το σκανδαλο για την μολυνση της περιοχης. Πιο μολυσμενο σημειο δεν θα μπορουσα να ειχα βρει !
Εχω σταματησει να αγοραζω ενυδρειακα ξυλα πλεον και χρησιμοποιω ριζες και ξυλα απο τη φυση. Κυριως απο πλατανο, κισσο, καστανια. Μονη προυποθεση για μενα να ειναι νεκρα και μονη διαδικασια που ακολουθω ειναι το καλο ξεπλυμα με ζεματιστο νερο.

Τα ξυλα απο την φυση ενεχουν παντα κινδυνους. Οποιος θελει να το δοκιμασει θα το κανει με δικο του ρισκο, διαφορετικα ας μεινει στα ξυλα απο τα ειδικα καταστηματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries