Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 17-09-09, 00:56
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Πω! Πω! Δηλήματα.... Ας με δέσει κάποιος στο κατάρτι γιατί οι σειρήνες με καλούν!
- κριμπένσιιιιις, νιγκρογαυσιάτουουουουουουςςςςς!

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις προσφορές σας αλλά αφενός τα κριμπενσάκια σου Άλεξ θέλουν μαλακό νερό και είπαμε να χρησιμοποιούμε όσο λιγότερη Α/Ο μπορούμε και αφεταίρου Μίμη τα παιδιά πιο πάνω λένε ότι είναι ζημιάρικα με τα φυτά και με προβληματίζει.... Αλλιώς θα ήταν ίσως πρώτα στη λίστα (εάν δεν ήταν και παοκτσήδες στα χρώματα.... )

Λοιπόν Giorgos να τα πάρω ένα ένα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972
Ι) Θα φύγει το εσωτερικό φίλτρο που πιάνει χώρο όσο χρήσιμο και να είναι μου έχει κάτσει "κάπως".

Σωστη κινηση, αλλα προσεξε να εχεις ενα καλο και ικανο εξωτερικο φιλτρο προτου βγαλεις το εσωτερικο.

Ήδη τρέχει εδώ και ένα χρόνο εξωτερικο Rena Χ2 με 2 διαφορετικά σφουγγάρια, υαλοβαμβακα και πορώδες μακαρόνι. Νομίζω είμαι καλά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972
1) Τέτοιο στήσιμο ενδύκνυται για το ζευγάρι Thorichthys meeki; (τα 3 ξιφοφοράκια δε νομίζω να έχουν πρόβλημα. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στο στήσιμο;

Τα συγκεκριμενα ψαρια δεν εχουν προβλημα με τα φυτα και συνηθως δεν τα πειραζουν. Αλλα, σαν κλασικες αμερικανικες κιχλιδες, αν κατι δεν τους αρεσει, θα φροντισουν ειτε να σου το δειξουν ειτε να αλλαξουν τη διακοσμηση απο μονες τους.

Δεν έχω άποψη! Ότι πεις!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972
2) Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω όλα τα είδη φυτών που έχω. Ενδύκνυται; (από ανούμπιες και βαλισνέριες μέχρι καμπόπες κρυπτοκορίνες evgeria densa και αρκετά είδη ακόμα...)

Αν και δεν συναντωνται ολα αυτα τα φυτα στο φυσικο τους (T. meeki) περιβαλλον, δεν υπαρχει προβλημα. Μονο που το ενυδρειο σου δεν θα εχει "καθαρα βιοτοπικο χαρακτηρα".

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου, αλλά για να είμαι ειλικρινής λυπάμαι να διώξω τα πάντα μιάς και διαθέτω προς το παρόν μόνο ένα ενυδρείο και τα περισσότερα τα έχω από τόσο δα βλασταράκια. Εάν πιστεύεις πως είναι χοντρό φάουλ θα φύγουν και θα βάλω αυτά που λέει ο Tolis "Vallisneria americana ή spiralis (Ασια) - το οπτικο αποτελεσμα οπως και το αποτελεσμα σε σχεση με το περιβαλλον που θελουμε να δωσουμε στα ψαρια θαναι το ιδιο, Ludwigia repens και τα Bacopa caroliniana ή monieri, οπως και τα παντα χρησιμα και κοσμοπολιτικα Elodea και κερατοφυλλο" ή ότι άλλο συνυστάται για τη περίπτωση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972
3) Μήπως θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποια αρκετά μεγαλύτερη και ακανόνιστη ρίζα, ωστε οι κιχλίδες να αιστανθούν πιο άνετα με μεγαλύτερη δυνατότητα να κρυφτούν; Να αφήσω πολύ χώρο για κολύμπι;
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 μικρές ρίζες (μοπανι)


Χωρις να μας δωσεις καποιο σκιτσο δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα. Οπως και να εχει, καλο ειναι να υπαρχει και μια καπως μεγαλυτερη ριζα για να προφερει ασφαλεια στα ψαρια και να "χωριζει" (κατα καποια εννοια) το ενυδρειο.

Το ενυδρείο είναι 100Χ30Χ40 (ΜΧΠΧΥ). Να ξεκινήσω ανάποδα! Εσύ σα πιο έμπειρος, πως το φαντάζεσαι; Τι εννοείς χώρισμα στο ενυδρείο σε 30 cm πλάτος; Εγώ το φανταζόμουν με δύο προστατευμένες με ξύλα και πέτρες στη βάση τους πυκνοφυτεμένες νησίδες στις πίσω γωνίες και μία μεγαλύτερη τοξόσχημη ρίζα κάπου στο κέντρο του ενυδρείου. Το θέμα είναι πόσο μεγάλη! Επίσης στο μαύρο χαλίκι θα ήθελα να σπάσω τη μονοτονία του, κάνοντας κάποιο σχέδιο σα νησίδες-λιμνούλες ή ποταμάκι από μπέζ άμμο... Όσον αφορά το σχέδιο, πήγε 2 παρά και το μόνο σχέδιο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή είναι να πάω να την πέσω ξερός γιατί αυριο μας περιμένει άλλη μια ξεζουμιστική μέρα στη δουλειά!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02158 seconds with 11 queries