Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 18-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vipera Εμφάνιση μηνυμάτων
Να’μαι και πάλι!!!
Επιτέλους σήμερα κατάφερα και παρήγγειλα τα υγρά testτης APIκαθώς και το φίλτρο biopawer 160 της EMEIM!!! Ελπίζω στην αρχή της επόμενης εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου. Και επειδή θα είναι ιδιαίτερα ανυπόμονη να τα δοκιμάσω όλα, κάνω από τώρα τις ερωτήσεις μου για να είμαι έτοιμη για το νέο μου φίλτρο το οποίο από ότι έχω καταλάβει συνοδεύεται και από τα υλικά που πρέπει να μπουν μέσα. Μαζί με αυτά τα υλικά, θα πρέπει να στριμώξω και την ελάχιστη ποσότητα siporaxπου έχει μέσα το παρόν φιλτράκι μου ε; έτσι ώστε να διατηρήσω την όποια βιολογία έχει αποκτήσει το ενυδρείο μου. Σωστά μέχρι εδώ; Και το σφουγγαράκι του τωρινού φίλτρου μου το στύβω και αυτό στα νέα υλικά του νέου φίλτρου; Και μετά απλά αντικαθιστώ το παλιό φίλτρο με το νέο;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά κατανοήστε την ασχετοσύνη και την ανυπομονησία ενός αρχάριου

Όπως τα λες θα τα κάνεις. Μόνο μην προσπαθήσεις να το σφηνώσεις, αντικατέστησε όσο Substrat Pro (που έχει μέσα) χρειάζεται με το Siporax. Αν βολεύει σπάσ' το κιόλας. Και όοοταν έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα βγάζεις το Siporax και το δίνεις σε κάποιον για μπόλι και ξαναβάζεις το Substrat Pro. Αυτό δεν είναι και τόσο απαραίτητο, απλά στο λέω με την έννοια ότι και μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης έχει το Substrat Pro και χωράει περισσότερο στο μικρό χώρο του φίλτρου σου. Το σφουγγάρι στίφτο δίχος αύριο! Αν το στίψεις στο νερό του ενυδρείου θα στο λερώσει, αλλά το φίλτρο θα το μαζέψει, ενώ αν το στίψεις κατευθείαν στο φίλτρο σου θα λερώσει λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries