Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 01-08-21, 17:37
Lab_ilias Ο χρήστης Lab_ilias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2021
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,


Το ενυδρείο στήθηκε, και βρίσκομαι στην φάση του στρωσίματος με βακτήρια από το εμπόριο. Το ενυδρείο είναι 240 λίτρα, με φίλτρα Oase biomaster 350 και eheim 2213. (Δεν έχω άνθρακα, έχω μηχανική φίλτρανση μπλε σφουγγάρια και μακαρόνια, βιολογική κάτι κεραμικά σφαιράκια της eheim και κάτι πλαστικά της Oase, και τέλος τα φίλτρα τα λευκά για συγκράτηση σωματιδίων)



Οι πρώτες μετρήσεις έδειξαν gH=9, kH=6, pH=8, NH3=0, NO2=0 και ΝΟ3=0. Έβαλα άμμο χαλαζιακή, πέτρες ασβεστολιθικής σύστασης.Φωτισμός έχει LED 9000K και 6500Κ.



  • το πρόβλημα είναι με την θερμοκρασία που βλέπω να ξεφεύγει 30+, και η ερώτηση μου εδώ είναι ότι η μόνη λύση για να πέσει 3-4 βαθμούς είναι να βάλω αυτά τα ανεμηστιράκια ??
  • Επίσης βλέπω ήδη (3 μέρα λειτουργίας) να σχηματίζεται άλγη πάνω στις πέτρες και νομίζω έχει και το νερό μαι ελαφρυά πρασίνιλα!!! είναι φυσιολογικό τόσο νωρίς? Αντιμετωπίζεται με σκευάσματα ή θέλει UV λάμπα? (Την δεύτερη μέρα μετά την προσθήκη βακτηρίων σχηματίστηκε μια θολούρα στο νερό που όμως την τρίτη μέρα μειώθηκε πάρα πολύ)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3593.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.JPG
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  52,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.JPG
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  53,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  42,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04329 seconds with 12 queries