Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-04-21, 23:34
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για αρχή θα σου πω ότι τα ψάρια είναι ήδη πάρα πολλά για 50λιτρο ενυδρείο. Σκέψου ότι μόνο το Ancistrus θα ξεπεράσει τα 10cm όταν μεγαλώσει..

Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο ψάρι τρώει ΜΟΝΟ νύχτα (πρόσφατα κάτοχος και τα έμαθα πριν λίγες μέρες κι εγώ φαντάσου) και προτιμάει βρασμένα λαχανικά (αγγούρι, κολοκύθι, πράσινο φασόλι..) αλλά και βυθιζόμενες ταμπλέτες άλγης ενώ δεν θα πει όχι σε κατεψυγμένα σκουλήκια και γαριδούλες.. συνήθως προτιμά τα λαχανικά όμως στο 70% της διατροφής του.
Δεν θα τον δεις ποτέ τη μέρα να τρώει την τροφη που ρίχνεις στα άλλα ψάρια, έτσι συμπεριφέρονται όλα τα είδη "Pleco" αν δεν κάνω λάθος.

Θέλει τάισμα μόνο νύχτα λοιπόν με βρασμενο λαχανικό που θα ρίχνεις το βράδυ στο ενυδρείο και θα αφαιρείς το πρωί ότι δεν φαγώθηκε.
Την υπόλοιπη μέρα του αρκεί να τρώει την άλγη από τα τζάμια και τα ξύλα - επίσης SOS.! Θέλει οπωσδήποτε ξύλα (Driftwood κυρίως) στο ενυδρείο ώστε να τρώει την άλγη από εκεί, απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσει να ζήσει σωστά ένα Ancistrus. Αν δεν έχεις ήδη μέσα ξύλο φρόντισε να προσθέσεις το συντομότερο δυνατόν. Χρειάζεται και χρόνος για να πιάσει άλγη πάνω του..

Αν προχωρήσεις στην αφαίρεση ψαριών όμως λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτωσης θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από αυτόν. Για κανέναν άλλο λόγο πέρα του ότι θα γίνει μεγαλούτσικος και τα 50 λίτρα θα του φανούν λίγα, πόσο μάλλον όταν φιλοξενούν κι άλλα ψάρια μέσα.
Είναι και λίγο "βρωμιάρης" να ξέρεις, τα Ancistrus αφήνουν μεγάλα περιττώματα στον βυθό ενώ δεν τα τρώνε όπως πολλοί λανθασμένα νομίζουν. Χρειάζεται και γερό φίλτρο λοιπόν.

Κατά τα υπόλοιπα είναι ένα αξιολάτρευτο ψαράκι που προσωπικά λάτρεψα και μόλις πριν μια βδομάδα πήρα 2 από αυτά με την ευχή να μου βγει ζευγαράκι - θα πρέπει να περάσουν μήνες όμως μέχρι να μπορέσω να καταλάβω το φύλο τους. Δυο αρσενικά δεν κάνουν μαζί αν δεν υπαρχει απλετος χώρος για το κάθε ένα όταν ενηλικιωθουν. Πέφτει ξύλο [emoji16]

Κάναμε την αρχή λοιπόν, θα ήθελα κι εγώ μερικές φωτογραφίες να έχω καλύτερη εικόνα της όλης κατάστασης. [emoji846]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries