Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-09-16, 12:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιάννη μου Γιάννη μου δεν έχεις ησυχία !! Με τάραζεις πρωί πρωί

Λοιπόν δες τι ισχύει :
Για πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει το νερό να διατηρηθεί στο βιολογικό τμήμα; Αυτό εξαρτάται από το πόσο μολυσμένο είναι το νερό είναι σε πρώτη φάση. Δεδομένου ότι το νερό σε μια λιμνούλα έχει ήπια ρυπανση, ένα διαστημα κατακράτησης δέκα λεπτών, πιθανώς περισσότερο, συνήθως θα αρκεί. Όσο πιο μολυσμένο είναι το νερό , τόσο περισσότερο χρειάζεται να κατακρατείται στο φίλτρο. Οι περισσότερες λίμνες koi έχουν χρόνο συγκράτησης τουλάχιστον λίγα λεπτά.

Πώς μπορείτε να υπολογίσετε το χρόνο συγκράτησης του φίλτρου σας; Αυτό καθορίζεται από το ρυθμό ροής και τον όγκο του νερού στο φίλτρο. Αν η εξόδος του νερού από το φίλτρο είναι 2.000 λίτρα / ώρα και το φίλτρο περιέχει 500 λίτρα (όταν είναι γεμάτο με υλικά φίλτρανσης) του νερού, τότε:

Χρόνος κατακράτησης φίλτρανσης = μέγεθος φίλτρου / αντλία του φίλτρου

έτσι, στο παράδειγμά μας:

Χρόνος κατακράτησης = 500 (λίτρα) / 2000 (λίτρα / ώρα ρυθμός ροής) = 0,25 ώρες (η οποία είναι 15 λεπτά).

Ετσι, ένα δεδομένο δείγμα του νερού θα κάνει 15 λεπτά για να περάσει μέσα από το φίλτρο και πίσω στην λίμνη.

Στα παραπάνω, η χωρητικότητα του φίλτρου αντιπροσωπεύει την ποσότητα του νερού στο φίλτρο - όχι το φυσικό μέγεθος του φίλτρου, η οποία θα είναι μεγαλύτερη. Ο χρόνος κατακράτησης ή το μέγεθος του φίλτρου θα εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον τύπο του μέσου φιλτραρίσματος που χρησιμοποιείται.
Ένα στερεό μέσο φίλτρανσης με μικρό κενό χώρο (όπως το χαλίκι) θα καταλαμβάνει πολύ περισσότερο χώρο από ό, τι ενα φίλτρο μεγάλων πόρων, και ως εκ τούτου οδηγεί σε χαμηλότερο χρόνο κατακράτησης.
Χρησιμοποιώντας το ίδιο παράδειγμα ενός φίλτρου 500 λίτρων. Αν γεμίσει σχεδόν με χαλίκι, ο όγκος του νερού που θα κρατήσει θα μειωθεί σημαντικά - ίσως και σε μόλις 150 έως 200 λίτρα. Χρησιμοποιώντας το παραπάνω παράδειγμα, ο χρόνος κατακράτησης μιας τέτοιας φίλτρανσης θα ήταν:

200/2000 = 0,1 ώρες (6 λεπτά) ή λιγότερο

Αυτό συγκρίνει την αρχική εκτίμηση του χρόνο κατακράτησης των 15 λεπτών.

Σε σύγκριση, εάν το ίδιο φίλτρο είχε υλικά φίλτρανσης ψάθα ή πλαστικό, δεν θα υπήρχε σχεδόν καμία μετατόπιση και το φίλτρο πιθανώς θα εξακολουθούσε να κατέχει όγκο πέραν των 450 λίτρων, δίνοντας ένα χρόνο συγκράτησης πάνω απο το διπλάσιο του αμμοχάλικου.

Έτσι, ένα φίλτρο με ένα πυκνό, μέσο φίλτρανσης, €‹όπως το χαλίκι, θα πρέπει να είναι ουσιαστικά μεγαλύτερο από εκείνο που βασίζεται σε "ελαφριά μέσα" φίλτρανσης , έτσι ώστε να επιτευχθεί ο ίδιος χρόνο κατακράτησης, το οποίο εξηγεί γιατί τα φίλτρα των koi ήταν παραδοσιακά τόσο μεγάλα.

Μετα απο όοοολα τα παραπάνω έχω να σου πώ "ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΝΤΛΙΑ" . Κάνε τις μετρήσεις σου και θα το δείς και εσυ με το πέρασμα του χρόνου Η λίμνη δεν είναι ενυδρείο να στρώσει σε 20 μέρες καλέ μου Γιάννη Πάω να πιώ καφε !! Την καλημέρα μου

Υ.Γ. Αν μπορεί κάποιος να μου μεταφέρει το θέμα στις Λίμνες Ευχαριστώ !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 23-09-16 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries